Zpěváci by Petru Hapkovi utrhali ruce
Recenze alba : Pozdní sběr
Skladatel je dnes znám především jako jeden z kongeniální autorské dvojice Hapka – Horáček. Při výběru skladeb však vydavatelství zvolilo správnou cestu a vsadilo především na starší písně z 60. a 70. let. Songy jako Štěstí je krásná věc, Levandulová nebo S cizí ženou v cizím pokoji zná každý, ale už málo se ví, že Hapka skládal pro Hanu Zagorovou, Karla Zicha, Helenu Vondráčkovou, Karla Gotta nebo Václava Neckáře. A právě tyto písně výběru dominují.
Nejstarší je Gottova Malá píseň (1964) a už v ní Hapka dokazuje, že propojování hudebních stylů pro něj není žádný problém. S naprostou přirozeností, lehkostí a dokonce humorem se pohybuje mezi klasickou hudbou a jazzem. Hapka nikdy nebyl rockovým skladatelem, ale v další skladbě Temný stín (Mefisto – 1966) si s přehledem střihl přímočarý a jednoduchý rock´n´roll. Toť první dvě silně nostalgické skladby, které evokují atmosféru 60. let.
Šansony nejen pro Hanu Hegerovou
A pak už se střídají další písně v podání známých interpretů. Dvojalbum nás zavádí do doby, kdy třeba Vondráčková nebo Zagorová ještě zpívaly poctivé, propracované a kvalitní písně o něčem a stejně jako Karlové Zich, Gott nebo Černoch pěli náladotvorné šansony.
Právě šansony jsou totiž výstavní skříní Petra Hapky. Ne že by si neuměl odskočit k popu (Řeka zázraků, Windsurfing, Svět je místo k radování), romantickým baladám (Na tisíc žen jde světem, Běh času, Oříšek pro Popelku), středověké hudbě (Píseň pro Joriku) nebo jazzu (Už svítá), ale jeho všestrannému talentu, širokému rozhledu a bohémskému naturelu nejvíce svědčí šansony.
Ty pochopitelně nejlépe vyznívají v podání spřízněné a nejuvěřitelnější Hany Hegerové (Obraz Doriana Graye, Rozvod, Já ráda vzpomínám, Potměšilý host), ale i v repertoáru popových zpěváků (Gott, Vondráčková, Matuška, Korn, Zelenková, Černoch) patří k tomu nejlepšímu, co kdy nazpívali. A i proto o ně hodně stojí současní interpreti různého stylového zaměření, Landou počínaje přes Müllera, Kirschner, Kocába až po Nohavicu. Jen kdyby byl Hapka pilnější, utrhali by mu ruce.
A čím jsou jeho skladby tak výjimečné? Ignoruje v nich hudební styly, kombinuje světské (cirkus, hospoda, šantán) motivy s duchovními (chrámová hudba, varhany), nikdy nezapomene na výraznou, ale ne prvoplánovou melodii, písně staví na silné atmosféře a také je velice pestrým tvůrcem. To dokazuje i Pozdní sběr, kde spolu například sousedí lehká, vzdušná, bezstarostná píseň Admirál s osudovým, těžkým až depresivním Rozvodem.
Textař - půlka úspěchu
Navíc měl a má skladatel obrovské štěstí na textaře. S Horáčkem je to jasné, ale texty pro něj psali i další vynikající básníci Petr Rada, Pavel Vrba, Zdeněk Rytíř nebo Zdeněk Borovec. A Hapka má mimořádný dar tyto texty, jejich významovou bohatost, hloubku a silnou atmosféru svojí hudbou ještě umocnit.
Pozdní sběr je sice kompilací, ale díky zařazení především starších, dnes prakticky neznámých skladeb bude pro mnohé novinkovým albem. V tvorbě Petra Hapky je stále co objevovat. Vše dotváří nápaditý a elegantní booklet, obsahující obrázky malého Petra. Jejich autorem je skladatelův otec, malíř Josef Hapka.
Související obsah:
» Pozdní sběr Petra Hapky (Joe Stramr, 19. 11. 2012)» Gott vplouvá v Doteku lásky do svých oblíbených poprockových vod (Joe Stramr, 06. 10. 2012)
» Pár havraních copánků (komplet 1) (Joe Stramr, 12. 10. 2012)
» Vondráčková Helena (Joe Stramr, 04. 09. 2012)
» Koncert Heleny Vondráčkové v Opeře právě vychází na DVD (Petr Škrabánek, 28. 10. 2012)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Evah láká zasněným singlem Another Universe na připravované album
Zasněný, jemný, intimní, melancholický. Takový je nový singl indie-popové zpěvačky a kytaristky Evah s názvem...
Green Day vydávají soundtracku k celovečernímu filmu NIMROD
Green Day oznámili vydání originálního soundtracku k chystanému celovečernímu filmu NIMRODS. Rozsáhlé...
Cradle of Filth nevystoupí na festivalu Brutal Assault. Známe náhradu i upravený harmonogram
Festival Brutal Assault hlásí nečekanou změnu v letošním line-upu. Z technických důvodů nakonec na festivalu nevystoupí...
Školní tranzistor láká na Igora Orozoviče nebo nový cirkus
Na šestý ročník multižánrového rodinného festivalu Školní tranzistor zve kulturní památka Stará škola...
Na Benátské! s Impulsem vyroste nová zábavní zóna
Jednu z největších novinek posledních ročníků letos představí Benátská! s Impulsem. Nová festivalová zóna Kopeček...
» zobrazit více...
RECENZE
» Wow! Muse míří ke hvězdám
» Tichý architekt aneb když australský prog,...
» Magické, uhrančivé, hypnotické. Takové...
» Jinany – Ptáci a Draci: EPčko, se kterým...
» Megadeth se (studiově) loučí vynikající...
» Přímočaré Třísky: osobití Nanday účtují...
» zobrazit více...
Magický večer a dvojitý křest na Cargo Galery
V sobotu 16. května hostila pražská Cargo Gallery další z výrazných jarních...
Nová krev britské indie – Alex Spencer míří do Prahy
Britský zpěvák Alex Spencer vystoupí 7. září v pražské Cargo Gallery,...
The Damned oslavili 50 let na scéně
Ve středu 8. července dorazila do pražského klubu Roxy legendární...
Cradle of Filth nevystoupí na festivalu Brutal Assault. Známe náhradu i upravený harmonogram
Festival Brutal Assault hlásí nečekanou změnu v letošním line-upu. Z technických...
Acid Row: Teď chceme být aktivní a koncertovat
V sobotu na festivalu Rock for People jsem měla možnost udělat rozhovor s kapelou...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
Evah láká zasněným singlem Another Universe na připravované album
Zasněný, jemný, intimní, melancholický. Takový je nový singl indie-popové...
Na Točník se mohou těšit Nikola a Milan
Putovní festival Hrady CZ začíná o víkendu na Točníku. V naší soutěži...
Mr. Moss představují nový singl Weird Kid
„Weird Kid" patří k dosud nejosobnějším skladbám kapely Mr. Moss. Její...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #33: Hudba za Covidu, část 2
V druhém díle o covidu-19 se pobavíme o tom, jaké negativní a pozitivní...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Hollywoodské hvězdy zazářily v brněnském Sonu
KLIP: Rybičky 48 natočily nový
FESTIVAL:

















