Zpátky v temném, okouzlujícím a nebezpečném světě Depeche Mode

Recenze alba : Delta Machine

Interpret: Depeche Mode
Celkový čas: 00:57:56
Vydavatel: Columbia, Mute
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
"Vítejte v mém světě, pojďte přímo dovnitř, zanechte tady svoje sedativa, už je nebudete potřebovat..." Depeche Mode se vrací s novým albem Delta Machine a jsou opět jen a jen sví. Přesně takhle celá novinka startuje, k tomu si domyslete syntezátory a nejrůznější zvuky z baskytary a máme tu výborný otvírák již třináctého alba britských matadorů.
Čtyři roky už uběhly od povedeného Sounds of the Universe. Teď je ale čas Delta Machine. Bezbožná trojice Gahan, Gore a Fletcher opět prochází chmurné ulice na té špatné straně města. Ze všech koutů je cítit zoufalství a beznaděj. Delta Machine se utápí v hříchu a dost se podobá dvěma nejúspěšnějším albům historie kapely, Songs of Faith and Devotion a vůbec toho nejlepšího počinu Violator.Přesně takovou atmosférou oplývá toto album a taky se tímto směrem hrne k posluchačům. Hlavní hvězdou této depresivní přehlídky je samozřejmě frontman Dave Gahan, který svým typickým vokálem drží album ve výborné výšce. Hudebně jsou skladby tlačeny do různých směrů, ale vždy s klasickým rukopisem zmíněné trojice. Hned po otvíráku Welcome to My World přichází konkurz na anděla v podobě skladby Angel. Elektronické pasáže utnuté melancholickým "Oh leave me here forever more I’ve found the peace I’ve been searching for" mapují po celou píseň život od spásy až po smrt na kříži.

V mnoha ohledech je Delta Machine klidnou deskou. Zakladatel skupiny Martin Gore dával již dopředu najevo, že novinka je vlastně laděna do pozitivní nálady, což se nesmí brát zas až tak vážně. Dave Gahan, i když zpívá o svém vykoupení, tak zní jakoby mířil do věčného zatracení, a to už k Depeche Mode patří a bez toho by nebyli tak jedineční.Úvodní singl alba Heaven je zase další z obvyklých zkoušek posedlostí. Velice tajemná píseň s neuvěřitelně procítěnou atmosférou, kterou zakončuje tajemné zvolání '"I´m in Heaven". Secret to the End je pak zase vynikající elektro pecka, která rozproudí všechny buňky těla, taky díky nebezpečí, které předvídá její text: "The problem should’ve been you".

Dále přichází My Little Universe, elektro koláž, která tak nějak dělá pauzu po skvělém, bezchybném úvodu. Poté už dochází na bluesové vlivy, které kapela zmiňovala v rozhovorech, ještě před vydáním desky. Tradičně temné aranže skladby prolíná vynikající líbivý refrén. Slow je dalším z geniálních kousků tohoto alba. Bluesové vlivy můžeme slyšet ještě v závěrečném loučení Goodbye, které krásně uzavírá tohle povedené dílo, během něhož můžeme slyšet nádherně strašidelné sbory.


 
Gahanův baryton si dává jen jednu pauzu, a tou je pohřební balada The Child Inside, ve které se kapela vyřádila na aranžích. Jsou zde slyšet retro scifi prvky, zvučné noty synthetické basy nebo padající déšť. Hned po ní odstartuje stadionové techno Soft Touch/Raw Nerve. V Broken zase lze slyšet 'depešáky' z 90. let, jako by se chtěli vrátit v čase. Vynikající elektronické tepání a parádní refrén "When you’re falling I will catch you You don’t have to fall that far You can make it I will be there You were broken for the start" .Depeche Mode jsou zpátky v celé své kráse. Deska, složená ze dvou částí, nabízí vynikající hudební přehlídku. Jak rockovější Delta tak i chladnější a více elektronická Machine v sobě skrývají nevyčerpatelné množství krásy. Deska navíc obsahuje v deluxe edici dalších několik skladeb, a třeba taková Always by rozhodně nebyla přebytkem. Delta Machine nás bere zpátky do světa, který je temný a nebezpečný, zároveň ale i okouzlující a vzrušující.
 

DISKOGRAFIE

RECENZE
33letá okouzlující cesta Depeche Mode (část I.)

33letá okouzlující cesta Depeche Mode (část I.)

Britská kapela z Essexu, Depeche Mode, patří mezi nejvyhledávanější hudební formace napříč...Související obsah:

» U prvního letošního vystoupení Depeche Mode můžete být i vy   (Karel Souček, 03. 03. 2013)
» Album Delta Machine od Depeche Mode čeká jenom na vás   (Jiří Klecan, 23. 03. 2013)
» Depeche Mode oznámili turné pro rok 2013   (Jiří Klecan, 23. 10. 2012)
» Depešáci se mohou těšit na nové album a pražský koncert   (Karel Souček, 12. 12. 2012)
» Depeche Mode dokončují první videoklip   (Karel Souček, 25. 01. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Měchpijádu v Měcholupech ukončil rockový koncert
19.09.

Měchpijádu v Měcholupech ukončil rockový koncert

Tradiční sportovně zábavný den bývá v Měcholupech u Nepomuka zakončený rockovou tečkou. Nejinak tomu bylo i 14. září...


Lindsey Stirling zamíří pomocí virtuální reality do Universa
19.09.

Lindsey Stirling zamíří pomocí virtuální reality do Universa

Lindsey Stirling, americká houslistka, zpěvačka, tanečnice a skladatelka v jedné osobě, se po dvou letech...


Ofenbach přivezou do Roxy pozitivní energii
18.09.

Ofenbach přivezou do Roxy pozitivní energii

Francouzské hudební duo Dorian Lo a César de Rummel, které zná celý taneční svět jako Ofenbach, se vrací...


Podmaněná Lucerna, která patřila Pierce brothers
18.09.

Podmaněná Lucerna, která patřila Pierce brothers

Úterní večer patřil buskingu. Cestou na koncert jsme mohli několik muzikantů potkat v centru, ale hlavní hvězdy na nás...


Zpěvačka Dáša Zázvůrková pokřtila album MIRÁKL 9 v Klubu Lávka
18.09.

Zpěvačka Dáša Zázvůrková pokřtila album MIRÁKL 9 v Klubu Lávka

Ve znamení devítek se nese nové album zpěvačky a herečky Dáši Zázvůrkové s názvem MIRÁKL 9. Devítka...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Secret
30.08.

The Secret

» Parsons Alan

Patnáct let od alba A Valid Path přichází britský skladatel, hudebník a producent Alan Parsons s novou,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru