Zdenka Tichotová si profilové album rozhodně zaslouží

Recenze alba : Zpívání se Spirituál kvintetem!

Celkový čas: 01:16:23
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Ruská zpěvačka Žanna Bičevská o Zdence Tichotové prohlásila, že má hlas od Boha a jejím posláním je zpívat. Písničkář Jan Nedvěd jí často opakoval: „Hlavně zpívej přirozeně, jednoduše, nesnaž se o nějaký zvláštní výraz." Po poslechu alba Zpívání se Spirituál kvintetem je jasné, že Bičevská měla stoprocentní pravdu a Zdenka Jana Nedvěda zřejmě dobře poslouchala.

V letošním roce slaví Zdenka Tichotová, nedílná součást legendárního Spirituál kvintetu, hned dvoje půlkulatiny. Pětašedesát let a navíc je to právě pětačtyřicet let od chvíle, kdy nastoupila do Spirituálu. Dost dobré důvody k vydání vůbec prvního profilového alba. Sestavil jej její manžel, muzikolog a zakladatel Spirituálu Jiří Tichota, který vybral 24 nahrávek z let 1985 – 2019. A vybíral moc dobře, neboť se jedná o velice pestrou nahrávku, pohybující se od gospelu přes folk, folklór, renesanční a trampskou hudbu až k blues.

Zdenka Tichotová zpívá ve všech hlasových i výrazových polohách přirozeně, autenticky, technicky dokonale a přitom srdcem. Nepotřebuje hlasově exhibovat, i když by na to určitě měla, v jejím hlase je síla i vroucnost. Dokazuje to například a´capella odzpívaná píseň Ty víš, jak mi lhát. Úchvatný zpěv, magická atmosféra – dvě minuty čisté krásy.Zpěvačka s přehledem a naprostou přirozeností a samozřejmostí zvládá folk (Svět s náma houpá, Loď dětí, Dávno, dávno vím), spirituály (Můj vláček, What Month Was Jesus Born In), trampskou a country hudbu (Už nechci se vdát, Kayandra, Čerstvý vítr) nebo folklór (Komenský dvůr, Co se stalo v Rataji, Nad Lobodicama). Blízká jí jsou i středověké, renesanční vlivy (Jméno zná i král, Durandarte, Isabell, Kdo chceš býti moudrým zván) nebo bluesová nálada (Krásný rána, Život z partesů, Když jdu spát) či dokonce jazz (House Of The Rising Sun).

Zdenka Tichotová je považována za šarmantně jemnou zpěvačku. Šarmantní určitě, ale její pěvecký výraz je mnohem pestřejší. Kromě pomalejších, pro jemný zpěv přímo stvořených balad deska nabízí i řadu živějších skladeb, v nichž Zdenka dokazuje, že i její zpěv může být energický a temperamentní. Jen namátkou Loď dětí, Krásný rána nebo Čerstvý vítr. A rozhodně i Ukolébavka posluchače překvapí.

Album Zpívání se Spirituál kvintetem je skutečnou hudební lahůdkou. Kromě zpěvačky na tom má velký podíl i celý Spirituál kvintet. Ač jím za těch pětadvacet let prošla řada muzikantů, stále si udržuje mimořádnou instrumentální i vokální kvalitu. Důkazem může být i deska Zdenky Tichotové, kde není jediná byť jen průměrná skladba.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Cigarettes After Sex se vrací do Roxy
11.11.

Cigarettes After Sex se vrací do Roxy

Cigaretovým kouřem protknutý pop s noirovou atmosférou. Tak lze charakterizovat hudbu americké kapely...


Petr Beneš Quartet v Brne
11.11.

Petr Beneš Quartet v Brne

V hudobnej kaviarni, Stará Pekárna v Brne vystúpilo 10.11.2019 zoskupenie Petr Beneš Quartet. Ansámbl, koncentrovaný...


Show Queen Relived 2020 se v O2 areně uskuteční hned dvakrát
11.11.

Show Queen Relived 2020 se v O2 areně uskuteční hned dvakrát

Fanoušci Freddieho Mercuryho a skupiny Queen se mohou těšit na květen, kdy se v O2 areně hned dvakrát po sobě uskuteční...


Nikol Štíbrová a slovenští IMT Smile natočili společný duet
10.11.

Nikol Štíbrová a slovenští IMT Smile natočili společný duet

Nikol Štíbrová a Ivan Tásler se slovenskou skupinou IMT Smile vydávají společný duet. Jedná se o skladbu s názvem...


Festival Brod 1995 zveřejnil první jména a zahájený byl i předprodej
10.11.

Festival Brod 1995 zveřejnil první jména a zahájený byl i předprodej

První jména 7. ročníku festivalu, který tradičně spojuje všechny generace a vyniká pohodovou atmosférou jako...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru