Vyzrálý debut kapely, která ví co chce

Recenze alba : Statues

Album: Statues
Celkový čas: 00:36:59
Vydavatel: Vlastní náklad
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Že frýdecko-místecká kapela Dolls In The Factory patří k našim nejtalentovanějším kytarovkám, dokazují dvě čerstvé události. Sobotní vítězství v prestižní soutěži Broumovská kytara a především vydání debutového alba Statues. Tak silný debut v tomto hudebním ranku s anglickými texty jsem od prvních nahrávek The Prostitutes (Get Me Out of Here) nebo Airfare (Hotel Moscow) neslyšel.

Panenky se na albu ohlížejí za svojí dvouletou existencí a mluví o něm jako o tlusté čáře za první etapou své tvorby. Nevím, kam budou směřovat dále, ale na tuto úvodní periodu může být čtveřice mladých hudebníků právem hrdá.
Kapela totiž umí napsat a zahrát nápaditě propracované, melodicky silné a nosné skladby, kde vedle sebe najdou místo rockové vypalovačky i procítěnější naléhavé songy. Dobře pracují s dynamikou i gradací, hlídají si každý detail včetně nezvykle propracovaných závěrů svých písní.

Více samplů by neškodilo

Navíc nápaditě kombinují dominantní živé nástroje s obohacujícími samply. Nezlobil bych se ale, kdyby zastoupení mašinek bylo častější a výraznější, řadě písniček by dodaly další rozměr. Dolls In The Factory sami sebe charakterizují jako poprock. Vyznavače popu zaujmou silnými melodickými nápady a často sugestivní, naléhavou atmosférou, rockery pak zase energií, temperamentem a poměrně hutným zvukem.

Úvodní Change The Word patří mezi klidnější skladby, v níž se baladické pasáže proplétají s rockovými. Kromě pestrosti zdobí píseň i nosný refrén a naléhavý Miraiův zpěv. Vkusný pop zastupuje hravé Believe, písnička, která musí díky chytlavému refrénu stoprocentně fungovat na koncertech. Energii drží muzikanti na uzdě, sázejí spíše na vnitřní propracovanost a dynamiku.

V podobném duchu se odvíjí chytlavý, ve středním tempu odehraný song Music´s My Life, o naléhavost a melancholii se opírá titulní skladba. V Soldier to mladíci konečně pořádně rozpálí, energická, hutná skladba s valivým rytmem. Rocková vypalovačka, která je přesto barevná a propracovaná, často mění rytmus i náladu.

Silné emoce a naléhavost

Zvolnění přináší procítěná, melancholická skladba s posmutnělou atmosférou Bad Time. Hitovka na první dobrou, to je rytmicky zajímavá, chytlavá stadiónovka Hurricane, Friday´s Better Than Monday vrací do hry opět silné emoce a naléhavost.

Hutnější rockovější zvuk a více temperamentu nabízí Factory s údernými bicími a o závěr se postará intimní balada Small boy. Klavír pro tentokrát nahradí kytary, čímž skladba nabírá na naléhavosti. Přitom muzikanti nemusí tlačit na pilu, i tento song má dostatek vnitřní energie a dynamiky.

Sebevědomé album dobře šlapající kapely

Statues je prostě kvalitní nahrávkou, u které při hodnocení nemusíme brát ohled na to, že se jedná o debut. Sebevědomé album dobře šlapající kapely s naprosto přirozenou angličtinou frontmana Miraie a světovým zvukem, o který se postaralo pražské Biotech studio zkušeného Escona Waldese.

A pokud se chcete přesvědčit, s jakým přehledem zvládá Dolls In The Factory živá vystoupení a zrovna se kolem vás v nějakém klubu nevyskytují, stačí si pustit přiložené bonusové live DVD. Skupina to umí nejen s písničkami, ale také s publikem. Hodně štěstí, chlapci, do další vývojové etapy. Našlápnuto máte dobře.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Statues   (Karel Souček, 23. 06. 2013)
» Dolls In The Factory   (Karel Souček, 23. 06. 2013)
» Statues od Dolls in The Factory jedou po celé republice   (Joe Stramr, 04. 04. 2013)
» The Prostitutes   (Ondra Kocáb, 13. 09. 2012)
» Ginger se připravují na velké mezinárodní finále   (Karel Souček, 24. 04. 2013)
» Temná jízda prostitutek   (Ondra Kocáb, 07. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Geronimo představují svůj vůbec první klip Tvoje
14.11.

Geronimo představují svůj vůbec první klip Tvoje

Pražská formace Geronimo koncertuje na klubové scéně i na českých letních festivalech od roku 2011. Její...


Marta Kubišová připomíná 30. výročí svobody koncertem a kompilací
14.11.

Marta Kubišová připomíná 30. výročí svobody koncertem a kompilací

Třicáté výročí začátku cesty ke svobodě a demokracii slaví Marta Kubišová výjimečným listopadovým koncertem...


Sziget vypouští aftermovie 2019 a spouští prodej vstupenek na rok 2020
13.11.

Sziget vypouští aftermovie 2019 a spouští prodej vstupenek na rok 2020

Obří festival v srdci Budapešti trvá sedm dní uprostřed léta a příští ročník Szigetu se bude konat od 5. do 11. srpna...


Album Old Shootterhand vychází na vinylu, nový klip odkazuje na Wenderse
13.11.

Album Old Shootterhand vychází na vinylu, nový klip odkazuje na Wenderse

Old Shootterhand je název debutového sólového alba Dana Šustra z Tiché dohody. Kromě CD podoby...


Na velkolepé show ve Foru Karlín vykročí Mydy Rabycad do nové etapy
13.11.

Na velkolepé show ve Foru Karlín vykročí Mydy Rabycad do nové etapy

Mydy Rabycad právě začínají s intenzivními zkouškami na jejich největší a nejnáročnější show ve Forum Karlín,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kvalita
12.11.

Kvalita

» Vypsaná Fixa

V rámci oslav čtvrtstoletí existence vydala kapela Vypsaná fiXa u svého...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru