Vyzrálý debut kapely, která ví co chce

Recenze alba : Statues

Album: Statues
Celkový čas: 00:36:59
Vydavatel: Vlastní náklad
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Že frýdecko-místecká kapela Dolls In The Factory patří k našim nejtalentovanějším kytarovkám, dokazují dvě čerstvé události. Sobotní vítězství v prestižní soutěži Broumovská kytara a především vydání debutového alba Statues. Tak silný debut v tomto hudebním ranku s anglickými texty jsem od prvních nahrávek The Prostitutes (Get Me Out of Here) nebo Airfare (Hotel Moscow) neslyšel.

Panenky se na albu ohlížejí za svojí dvouletou existencí a mluví o něm jako o tlusté čáře za první etapou své tvorby. Nevím, kam budou směřovat dále, ale na tuto úvodní periodu může být čtveřice mladých hudebníků právem hrdá.
Kapela totiž umí napsat a zahrát nápaditě propracované, melodicky silné a nosné skladby, kde vedle sebe najdou místo rockové vypalovačky i procítěnější naléhavé songy. Dobře pracují s dynamikou i gradací, hlídají si každý detail včetně nezvykle propracovaných závěrů svých písní.

Více samplů by neškodilo

Navíc nápaditě kombinují dominantní živé nástroje s obohacujícími samply. Nezlobil bych se ale, kdyby zastoupení mašinek bylo častější a výraznější, řadě písniček by dodaly další rozměr. Dolls In The Factory sami sebe charakterizují jako poprock. Vyznavače popu zaujmou silnými melodickými nápady a často sugestivní, naléhavou atmosférou, rockery pak zase energií, temperamentem a poměrně hutným zvukem.

Úvodní Change The Word patří mezi klidnější skladby, v níž se baladické pasáže proplétají s rockovými. Kromě pestrosti zdobí píseň i nosný refrén a naléhavý Miraiův zpěv. Vkusný pop zastupuje hravé Believe, písnička, která musí díky chytlavému refrénu stoprocentně fungovat na koncertech. Energii drží muzikanti na uzdě, sázejí spíše na vnitřní propracovanost a dynamiku.

V podobném duchu se odvíjí chytlavý, ve středním tempu odehraný song Music´s My Life, o naléhavost a melancholii se opírá titulní skladba. V Soldier to mladíci konečně pořádně rozpálí, energická, hutná skladba s valivým rytmem. Rocková vypalovačka, která je přesto barevná a propracovaná, často mění rytmus i náladu.

Silné emoce a naléhavost

Zvolnění přináší procítěná, melancholická skladba s posmutnělou atmosférou Bad Time. Hitovka na první dobrou, to je rytmicky zajímavá, chytlavá stadiónovka Hurricane, Friday´s Better Than Monday vrací do hry opět silné emoce a naléhavost.

Hutnější rockovější zvuk a více temperamentu nabízí Factory s údernými bicími a o závěr se postará intimní balada Small boy. Klavír pro tentokrát nahradí kytary, čímž skladba nabírá na naléhavosti. Přitom muzikanti nemusí tlačit na pilu, i tento song má dostatek vnitřní energie a dynamiky.

Sebevědomé album dobře šlapající kapely

Statues je prostě kvalitní nahrávkou, u které při hodnocení nemusíme brát ohled na to, že se jedná o debut. Sebevědomé album dobře šlapající kapely s naprosto přirozenou angličtinou frontmana Miraie a světovým zvukem, o který se postaralo pražské Biotech studio zkušeného Escona Waldese.

A pokud se chcete přesvědčit, s jakým přehledem zvládá Dolls In The Factory živá vystoupení a zrovna se kolem vás v nějakém klubu nevyskytují, stačí si pustit přiložené bonusové live DVD. Skupina to umí nejen s písničkami, ale také s publikem. Hodně štěstí, chlapci, do další vývojové etapy. Našlápnuto máte dobře.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Statues   (Karel Souček, 23. 06. 2013)
» Dolls In The Factory   (Karel Souček, 23. 06. 2013)
» Statues od Dolls in The Factory jedou po celé republice   (Joe Stramr, 04. 04. 2013)
» The Prostitutes   (Ondra Kocáb, 13. 09. 2012)
» Ginger se připravují na velké mezinárodní finále   (Karel Souček, 24. 04. 2013)
» Temná jízda prostitutek   (Ondra Kocáb, 07. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Českou hudební scénu na WOMEXu reprezentovala Bára Zmeková
29.10.

Českou hudební scénu na WOMEXu reprezentovala Bára Zmeková

V neděli skončil 26. ročník největšího hudebního veletrhu world-music WOMEX (Worldwide Music Expo), na který se hlásí tisícovky...


Kapela February vydává singl Oust
29.10.

Kapela February vydává singl Oust

Ostravská čtveřice February vydává nový singl Oust. Kapela, která v posledních letech zaznamenala na české alternativní...


Yungblud se příští rok vrátí do Prahy
29.10.

Yungblud se příští rok vrátí do Prahy

Britský zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Yungblud se přesně po dvou letech od beznadějně vyprodaného...


Dva singly ohlašují nové album brněnských Květů
30.10.

Dva singly ohlašují nové album brněnských Květů

Hned dva singly z nové, v pořadí deváté desky nazvané Květy Květy zveřejnila brněnská rocková...


4 Tenoři chystají na 1. listopad online koncert
30.10.

4 Tenoři chystají na 1. listopad online koncert

Jediný listopadový koncert chystá na neděli 1. listopadu od 19 hodin úspěšná vokální formace 4 Tenoři. Uskuteční...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Whoosh!
28.10.

Whoosh!

» Deep Purple

Whoosh! je název jedenadvacátého studiového alba anglické...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru