Vydařený návrat klasiků v Sacrifice

Recenze alba : Sacrifice

Album: Sacrifice
Interpret: Saxon
Celkový čas: 00:39:22
Vydavatel: EMI/Monitor/Virgin
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
V dnešních časech to rocková muzika nemá jednoduché. Nových kvalitních zástupců žánru až na několik málo světlých výjimek nepřibývá. Jiným interpretům, kteří již jsou zavedeni jako záruka kvality, buď dochází nápady, které za svých zářných dnů doslova sypali z rukávu (Guns N Roses), nebo jsou jejich alba rozpačitá (Aerosmith), případně je na vině internetové pirátství a kapely už ani nechtějí alba točit (Mötley Crüe). Přesto však není důvod si zoufat, protože jsou i tací veteráni, jejichž tvorba stále drží vysokou pomyslnou laťku kvality a díky kterým žánr žije dál. A celkem slušně. Do této kategorie spadají Saxon. Kapela, která má ve svém katalogu společně s novinkou již 19 albových nahrávek.

Kapela, která v v 80. letech spolu s Iron Maiden, nebo Judas Priest dobývala svět coby tzv. NWOBHM (nová vlna britského heavy metalu) a která ve svých počátcích točila klasické desky žánru.

Sympatické je krom jiného, že i přes výše vyřknuté problémy spojené s nahráváním nové muziky v dnešní době Saxon vydávají novinková alba s poctivou pravidelností. Přitom však především na těch posledních není patrný úbytek kvality. Naopak je příjemné sledovat, jak se kapela vrací k osvědčené formuli svých nejslavnějších alb a úspěšně navazuje na to nejlepší z nich. A snad vůbec nejvíce patrné je to na nejnovějším aktuálním počinu nazvaném Sacrifice.

Metaloví dinosauři ve formě

Po úvodní temné instrumentální skladbě se rozjíždí heavy metalová jízda v tom nejlepším slova smyslu. A zastaví se až na konci stopáže. Materiál alba je přitom vzácně vyrovnaný a silný. Ať už se jedná o titulní Sacrifice, nebo o rychlý nářez Warriors Of The Road. Pokud by ale přece jen měla být nějaká skladba vyzvednuta nad ty ostatní, pak zejména Made In Belfast. Jde o jednu z nejtvrdších a nejúdernějších písní, jaké kdy Biff Byford a spol. nahráli. Atmosférou Irsko evokuje a mandolíny zde zapadají přímo skvostně. Z celkové kolekce malinko vybočuje snad jen Standing In The Queue, která desku uzavírá. Kousek inspirovaný AC/DC čerpá spíše z klasického hardrocku. Jeho základem je vynikající kytarový riff.

Nové album jen potvrzuje, v jaké formě a pohodě bardi klasického heavy metalu momentálně jsou. Biff Byford se nepotřebuje šetřit ani ve hlasově náročných pasážích a podává standardně vysoký výkon z něhož nemusí slevovat ani po třech dekádách. Výbornou práci odvádějí i ostatní zúčastnění včetně kytarového dua Paul Quinn – Doug Scarratt. Od roku 1995, kdy do sestavy přišel druhý jmenovaný a připojil se ke Quinnovi, který je s kapelou od počátků, jsou skvěle sehraní. Zvukově je album také perfektně zvládnuté, takže mu není téměř co vytknout.

Máte-li rádi tvrdší rockovou muziku, Sacrifice od Saxon rozhodně stojí za pozornost. Kapela v každé ze skladeb září mladistvým elánem a energie ze skladeb se na posluchače přímo valí. A je celkem jedno, zda si album pořídíte v limitované edici s bookletem, fotografiemi, texty skladeb a bonusovým diskem obsahujícím pět znovu nahraných klasických skladeb, nebo v edici das normal. S kapelami jako Saxon a deskami jako Sacrifice rocková hudba žije celkem dobře dál.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Saxon dokáží hravě vrátit okované fanoušky o čtyři dekády nazpět

Saxon dokáží hravě vrátit okované fanoušky o čtyři dekády nazpět

Tahle metalová parta z Anglie byla vždycky ostrá jako břitva a uchvátila mě už v pubertě. Díky...Související obsah:

» Legendární záznam koncertu Maiden England vyjde v digitální podobě   (Petr Škrabánek, 27. 02. 2013)
» Nový klip Aerosmith   (David Malý, 18. 11. 2012)
» Guns 'n' Roses připravují 3D koncert   (Ondra Kocáb, 22. 01. 2013)
» Panna bez rukou Lulu ukrývající Reeda a Metallicu   (Petr Škrabánek, 24. 06. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Měchpijádu v Měcholupech ukončil rockový koncert
19.09.

Měchpijádu v Měcholupech ukončil rockový koncert

Tradiční sportovně zábavný den bývá v Měcholupech u Nepomuka zakončený rockovou tečkou. Nejinak tomu bylo i 14. září...


Lindsey Stirling zamíří pomocí virtuální reality do Universa
19.09.

Lindsey Stirling zamíří pomocí virtuální reality do Universa

Lindsey Stirling, americká houslistka, zpěvačka, tanečnice a skladatelka v jedné osobě, se po dvou letech...


Ofenbach přivezou do Roxy pozitivní energii
18.09.

Ofenbach přivezou do Roxy pozitivní energii

Francouzské hudební duo Dorian Lo a César de Rummel, které zná celý taneční svět jako Ofenbach, se vrací...


Podmaněná Lucerna, která patřila Pierce brothers
18.09.

Podmaněná Lucerna, která patřila Pierce brothers

Úterní večer patřil buskingu. Cestou na koncert jsme mohli několik muzikantů potkat v centru, ale hlavní hvězdy na nás...


Zpěvačka Dáša Zázvůrková pokřtila album MIRÁKL 9 v Klubu Lávka
18.09.

Zpěvačka Dáša Zázvůrková pokřtila album MIRÁKL 9 v Klubu Lávka

Ve znamení devítek se nese nové album zpěvačky a herečky Dáši Zázvůrkové s názvem MIRÁKL 9. Devítka...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Secret
30.08.

The Secret

» Parsons Alan

Patnáct let od alba A Valid Path přichází britský skladatel, hudebník a producent Alan Parsons s novou,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru