Tolstoys vydávají singl Tri mestá, zítra ho odpremiérují na festivalu United Islands

Milovníci inteligentního indie rocku by neměli minout bratislavskou kapelu Tolstoys, za níž stojí v Praze usazená dvaadvacetiletá zpěvačka a producentka Ela Tolstova. Skupina nyní vydává nový singl Tri mestá, videoklip k němu, věnovaný zejména českému hlavnímu městu, v jehož kulisách hudebnice po odchodu ze Slovenska nyní naplno zakouší vlastní dospělost, připravila režisérka Štefánia Lovásová.

Skladbou Tri mestá Tolstoys poprvé výrazněji vstupují na českou hudební scénu. Koketují v ní zvukově s moderním „typicky českým indierockovým soundem", současně ale demonstrují také vybočení z komfortní zóny ostřejším, dynamičtějším zvukem nástrojů i novou, drsnější polohou Elina hlasu. A takový vstup na nové, neprobádané území i v rámci osobního života autorky popisuje i příběh skladby.

Přestěhovala jsem se do Prahy a zároveň krátce po tom odešla z dlouholetého vztahu. Obě tyto změny ve mě vyvolaly mnoho otázek a pocity rozpolcenosti. Namísto jistoty rodného města a zaběhnutého života jsem naráz měla jen výčitky a nevyřešené účty," říká Ela Tolstova, která ve skladbě zmiňuje lokalitu svého pražského působení (Vinohrady, Žižkov) i místa, která ráda navštěvuje (podniky Jericho, Bullerbyn).„Děj skladby se ve mě odehrál vlastně už velmi dávno. Pandemie však všechno zpomalila a dlouho nám neumožnila se setkat a natočit klip. Tri mestá nyní konečně vycházejí, já jsem se v Praze v mezičase opravdu zabydlela a cítím se tu velmi svá. Obraz dynamického střídání tří měst ve mně ale nadále zůstává, protože jsem neustále na cestách mezi Bratislavou, Prahou a Berlínem, kde připravujeme náš nový album," upřesňuje Tolstova. 

Režisérka Štefánia Lovásová a kameraman Krisztián Ollári se ve videoklipu snažili zvýraznit dynamiku skladby rychlými střihy, pohyblivými záběry i obrazem závodní motorky. Silným momentem je i společná taneční choreografie, kde vedle Ely účinkují také ostatní členové kapely. Postava motorkáře v černém je zosobněním Eliných „výčitek a nejistoty", od kterých se nakonec dokáže odpoutat.

Na skladbě Tri mestá Tolstoys stejně jako v případě květnového singlu Tempo spolupracovali s novozélandským producentem žijícím v Německu Drewem Dealem z kapely People Club, jejíž agentura ATC live zastupuje jména jako Metronomy a Nick Cave. O mastering se postaral berlínský producent Zino Mikorey, který spolupracoval také s Ólafurem Arnaldsem, Thomem Yorkem či Parcels.

Českou koncertní premiéru bude mít skladba Tri mestá 11. září na festivalu United Islands v Praze. Na Slovensku ji Tolstoys odehrají 18. září na Žilinském literárním festivalu a dále vystoupí 29. září na Olomouckém majálesu. Během následujících měsících se budou Tolstoys věnovat hlavně dokončení svého druhého alba, jehož vydání plánují v roce 2021 u labelu Slnko Records.
Foto: Krisztián Ollári, Tereza Smetanová
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Lenka Dusilová vydává v listopadu novinku Řeka
25.09.

Lenka Dusilová vydává v listopadu novinku Řeka

Trvalo to dlouho, ale fanoušci se nakonec dočkali. Devět let po vydání svého předchozího sólového alba...


Praha Září zve na finále s Lucií či Monkey Business
25.09.

Praha Září zve na finále s Lucií či Monkey Business

Pořadatelé festivalu Praha Září bleskově zareagovali na zpřísněná protipandemická opatření i aktuální...


Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov
24.09.

Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov

Multižánrový festival podporující dobrovolníky při čištění vypuštěného Hnačovského rybníka nabídl...


Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session
24.09.

Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session

Česko - běloruské duo Zabelov Group, tvořené multiinstrumentalistou Janem Šiklem a zpívajícím akordeonistou...


Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna
22.09.

Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna

V příštím roce Prahu čeká hned několik kytarových koncertů různorodých žánrů. V MeetFactory rozjedou 13. října...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru