Piper at the Gates of Dawn - Pink Floyd

Interpret: Pink Floyd
Celkový čas: 00:13:13
Vydavatel:
Rok vydání: 1967
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP

Album obsahuje množství prvků psychedelického rocku: texty písní vypovídající o vesmíru, strachu, skřítcích, jízdních kolech či pohádkách, jsou ozvučeny psychedelickými hudebními pasážemi. Název The Piper at the Gates of Dawn pochází ze sedmé kapitoly Barrettovy oblíbené knihy Kennetha Grahama Vítr ve vrbách aneb Žabákova dobrodružství (Wind in the Willows). Je to album, na kterém je kompletně prezentován zvuk Pink Floyd tzv. „barretovské éry" (nejtypičtějším dílem je „Interstellar Overdrive"), který v pozdější době po jeho odchodu postupně zanikal. 

Písně na desce jsou dílem především Syda Barretta, jedinou skladbou, na které se autorsky vůbec nepodílel, je „Take Up Thy Stethoscope and Walk" od baskytaristy Rogera Waterse. O písni „Bike" hovoří producent Norman Smith, že to byla poslední písnička, kterou Barrett nahrával při plném vědomí (čili, že nebyl pod vlivem LSD). Skladba „Gnome", částečně inspirovaná knihou J. R. R. Tolkiena Pán prstenů, je o skřítkovi, který se vydal na cestu za velkým dobrodružstvím. Album bylo nahrávané od února 1967 ve studiu 3 na Abbey Road ve stejné době jako Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band od The Beatles. Zpočátku byl producentem alba Joe Boyd, který ale byl nekompromisně vyhozen. Novým producentem se stal Norman Smith, člen týmu vydavatelství EMI, který do roku 1965 produkoval všechny nahrávky Beatles. Smithovy představy byly více popovějšího charakteru, nahrávané album se občas při nahrávaní pokusil kritizovat. Nakonec ale spolupracoval i na dalším albu skupiny, A Saucerful of Secrets. Později se o tomto období vyjadřoval, že to bylo pro něj skutečné peklo.

Prvními dvěma nahrávkami alba byly „Interstellar Overdrive" a „Matilda Mother". Šlo i o dva potenciální singly. Smith měl problém se zněním skladeb. Hlavně skladby „Insterstellar Overdrive" a „Astronomy Domine" měly silné prvky undergroundu, bylo v nich mnoho improvizací a zvukových experimentů Ricka Wrighta, který měl tou dobou v oblibě experimentování se zpětnou vazbou zvuků varhan Farfisa. The Piper at the Gates of Dawn obsahuje celkem 11 skladeb, z nichž jsou dvě čistě instrumentální („Pow R. Toc H." a „Interstellar Overdrive"), zbylé jsou zpívané písně. Přebal alba vytvořil z fotografií členů skupiny Vic Singh. Není podobný žádnému z následujících obalů desek skupiny, kdy pro Pink Floyd vytvářela obaly na desky skupina Hipgnosis.

SEZNAM SKLADEB
  • Astronomy Domine 04:12
  • Lucifer Sam 03:07
  • Matilda Mother 03:08
  • Flaming 02:46
  • Celkový čas:00:13:13
ČLENOVÉ
  • Syd Barrett
  • David Gilmour
  • Nick Mason
  • Roger Waters
  • Rick Wright

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař
09.01.

Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař

Nová česká komedie Matky představuje svou ústřední píseň a videoklip. Skladbu Matky složil Ondřej Brzobohatý, vložil...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru