Sziget 2016 - den 0. - Parov Stelar roztančili celý ostrov, Rihanna nepřesvědčila

Maďarský Sziget 2016 má za sebou další den. Megalomanský festival nabízející zábavu od hudby až po cirkus se dočkal i největší hvězdy festivalu a také plno dalších zajímavých postav světových kvalit. Přes celý den vládlo v Maďarsku příjemné počasí, tentokrát bez deště a tak by měly vypadat i dny následující, což potěší nejen organizátory gigantické události uprostřed Dunaje. Jak tedy nultý den festivalu vypadal?

Hlavní pódium, nesoucí letos název. po nedávno tragicky zesnulém dramaturgovi festivalu, Dan Panaitescu Main Stage, který stojí za všemi velkými jmény, které se na Szigetu objevily nebo letos ještě objeví, nabídla včera 4 vystupující + každodenní klasiku v podobě patnáctiminutové tématické show s diváky. Druhá největší stage, OTP Bank A38 Stage si připravila vytupujících 6, všechny laděné do tanečných či hip-hopových rytmů.

Jako první si publikum ziskali na main stage domácí Punnany Massif. Ti předvedli strhující výkon, který byl odměněm velkými ovacemi publika. Partička ukázala, že se nebojí kombinovat různé rytmy a melodie na pomezí Word music, popu či rapu a výborně tak napočala hlavní program. Po nich na hlavní stage vtrhl mladý anglický hudebník Jake Bugg, který za doprovodu své kapely v jednoduchém složení bicí, baskytara a klávesy, tasil z rukávu jeden rock’n‘ rollem nasáklý hit za druhým. Došlo i na baladičtější věci nebo i na písně ovlivněné country. Hned úvodní On My One svým riffem roztančila diváky, kteří se postupem času dočkali i hitů Broken nebo Lightning Bolt, které celý koncert zakončili. Bugg tu představil především novou třetí desku, která vyšla v červnu a zahrál z ní rovnou osm věcí.Mezitím se na druhé stage rozjelo vystoupení dánské zpěvačky . Ta je dobře známá i českému publiku, neboť její skladby brouzdají rádiovými vlnami v hojném počtu. Svoji třičtvrtěhodinovou show využila nejlépe jak mohla. Ihned od začátku se hodně zapojovala do komunikace s fanoušky a dokonce mezi ně dvakrát během vystoupení skočila a zpívala na jejich rukou. Nechyběly ani nejznámější hity The Final Song, Lean On nebo Kamikaze. Na Europe Stage se zase ukázali mladí rockeři z rakouska Snoir. Jejich syrový rock přilákal první nedočkavce hlavního programu a dokázal je pobavit celých čtyřicet minut.

Čtvrteční sedmá hodina večerní patřila na Main Stage Drum Stick Party. Nafukovací paličky dostala většina kolemjdoucích a společně tak vytvořili bouřlivou atmosféru. Poté již následovaly dva vrcholy nultého (festival začíná -1. dnem) dne, oba na Main Stage. Prvně se měli představit rakouští Parov Stelar se svým elektro swingem a po nich již barbadoská diva Rihanna se svojí show. Rakušané nastoupili přesně včas v půl osmé a po příjemném intru zvaném The Lonely Trumpet se již rozpálili, včetně poslední příchozí zpěvačky Cleo Panther. Celou šestičlennou bandu po celé vystoupení dirigoval DJ Marcus Füreder, který stojí za zrodem celé kapely. A šlo mu to navýbornou. Bez nějakých proslovů či přestávek se pokračovalo dál a dál a vypíchnout lze především výkony trumpetisty, saxofonisty (například instrumentální The Invisible Girl), nezaostávala ale ani samotná zpěvačka Cleo. V Evropě velice vyhledávaná partička předvedla osmnáct kousků, včetně jedné novinky. Postupem času se bohužel začal dostavovat stereotyp jednotlivých písní. Přesto partě nelze nic vytknout. Celé, hodinu a půl dlouhé vystoupení zvládli na jedničku, nechyběla energie, ani hity v čele s Booty Swing a pro čtvrtek se staly hlavními hvězdami.Poté už nadešel čas na interpreta, kvůli kterému se čtvrteční dění vyprodalo výrazně rychleji než vloni. Dav bouřil s každou přibývající minutou a napětí se zvyšovalo především při očekávaném nástupu o půl desáté. Jenže i několik minut poté zůstávala scéna zahalena do tmy. Zpoždění se nakonec protáhlo na celou půlhodinu, do té doby byl harmonogram Szigetu naprosto přesný. Rihanna na úvod zvolila intimní baladu Stay, která se rozjížděla postupně po prodlouženém klavírním intru. Poté už hlavní hvězda přišla na pódium zahalená v kapuci a spustila. Jako start byla skladba zvolená výborně a i pěvecky výborně zvládnutá, fanoušky hned zkraje rozezpívala a byla velkým příslibem do následujících minut. Bohužel velká očekávání často končí krachem a nejinak tomu bylo i v tomto případu. Setlist byl z velké části složen z poslední alba Anti, které nenabízí tolik hitů na první poslech, což ale rozhodně nebylo chybou. Tou byl nudný, odfláknutý projev světové superstar.

Show se zkládala především z různých medley, kdy se během dvou tří minut prostřidali klidně i tři skladby, během kterých střídavě opouštěla podium a nechávala na něm tři šikovné vokalistky a několik tanečníků. Tak to bývá na klasických halových vystoupeních, kde si stíhá měnit i kostýmy, jenže tu nejspíš některý z dramatrgů zapomněl, kde se vystoupení koná a vše tak mělo puze rušivý efekt. Ten kdo se tedy těšil jak si zazpívá Umbrellu, Love the Way You Lie nebo We Found Love se tedy dočkal, ale jen v omezených intervalech, případně v různě tanečně vyladěných verzích. Plno pěveckých částí navíc bylo na playback, což samozřejmě v některých momentech nelze udělat jinak, ale když půl koncertu zpívají pouze vokalistky nebo jede hudba z počítače a jedním z nejlepších momentů je kytarové sólo (ve skladbě Desperado), je něco zle. Vše se trochu zvrátilo až ve chvíli, kdy se spustil hit Diamonds, který vrátil show opět do správného směru. Následná emotivní Fourfiveseconds byla skvěle odzpívaná a diváci se chytali i v divoké Rude Boy. Pak už ale nebylo nic, jen rozlučková Love On The Brain a sbohem a domů. Rihannino vystoupení nelze tedy označit jinak než jako zklamání, možná i fiasko. Prvně zpoždění půl hodiny, celkem vystoupení trvalo pouze něco málo přes šedesát minut a to je poněkud málo na takovou superstar, o provedení nemluvě.
Za fotografie děkujeme týmu ©RockstarPhotographers

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
United Flavour pokračují v návratu a oznamují termíny tour
15.10.

United Flavour pokračují v návratu a oznamují termíny tour

Mezinárodní skupina United Flavour se letos v únoru vrátila po tříleté pauze na hudební scénu. Tehdy vydala...


Punkový koncert ve vlaku podpořil dobrou věc
15.10.

Punkový koncert ve vlaku podpořil dobrou věc

Čtvrteční odpoledne 10. října 2019 bylo jedním z významných dat příznivců nýřanských S.A.S. a netradičních...


Nils Landgren Funk Unit – „Stále musím cvičiť!“
15.10.

Nils Landgren Funk Unit – „Stále musím cvičiť!“

Piatok 11. 10. 2019 vystúpil v brnenskom klube Metro Music Bar legendárny muž s červeným trombónom – Nils Landgren...


Label Def Jam Recordings rozšiřuje své aktivity do České republiky
15.10.

Label Def Jam Recordings rozšiřuje své aktivity do České republiky

Legendární americký label Def Jam Recordings, jehož spoluzakladatelem je renomovaný producent Rick Rubin, rozšiřuje své...


Pražské Strašnice zažijí opět speciální trojkoncert. Rocková Barča je zpět!
14.10.

Pražské Strašnice zažijí opět speciální trojkoncert. Rocková Barča je zpět!

Speciální trojkoncert, na kterém to rozparádí Vilém Čok&Bypass, Jana Uriel Kratochvílová & Illuminati.ca,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Between The Earth And The Stars
10.10.

Between The Earth And The Stars

» Tyler Bonnie

Po šesti letech se velšská zpěvačka Bonnie Tyler hlásí s novým albem Between...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru