Srdcový král míří v září do Kalichu

Broadwayská muzikálová All Shook UP komedie, prestižními cenami ověnčeného libretisty Joe DiPietra, s největším hity, které zpíval Elvis Presley, se na svou českou premiéru chystá 21. září 2016 v pražském Divadle Kalich. Ponese název Srdcový král.

Zdánlivě neslučitelné, nesmrtelné hity Elvise Presleyho a volná adaptace Shakespearovy romantické komedie Večer tříkrálový se pod režisérskou taktovkou Šimona Cabana stává realitou. Ten se podepsal také pod scénografii muzikálu. Autorem překladu libreta a písňových textů je Adam Novák. Choreografické taktovky se ujala Petra Parvoničová, o kostýmy se postarala Zuzana Straková.  

Diváci se můžou těšit na Jana Kříže, Petra Vondráčka, Marii Křížovou, Ilonu Maňasovou, Jana Tenkráta, Markétu Martiníkovou, Renátu Podlipskou, Petra Kutheila, Michala Pleskota, Genny Ciatti a řadu dalších umělců.  Dějová zápletka může působit na první pohled jednoduše, no slibuje napínavou podívanou. Co o muzikálu řekli jeho tvůrci a někteří protagonisté?  
„Je to krásná Love Story s hity Elvise Presleyho."  M. Křížová
„Hrozně moc věřím v tu hudbu. Je skvělá, ve skvělých úpravách, je nesmrtelná. Je to fantastická romantická situační komika."  J. Kříž
Diváci uslyší hudbu, zpěv a prožijí smích, slzy, překvapení." Š. Caban
„Aranže považuji za velmi zdařilé. Je to perfektní mix originálního „soundu", obohaceného moderními prvky, které neurazí zarytého konzervativce, ale potěší moderního posluchače." A. Novák  

Do jednoho konzervativního amerického státu, uprostřed konservativní dekády, do ospalého města s náměstím malým jako konzerva jednoho dne přijíždí na motocyklu záhadný cizinec, kytarista a tulák Chad, aby všechny jeho obyvatele nakazil rebelstvím své hudby a jejich nudné životy navždy převrátil vzhůru nohama. Setkává se tu s ráznou dívkou, opravářkou motorek Natalií, jejím ovdovělým otcem Jimem, pragmatickou majitelkou baru Sylvií a její nenapravitelně romantickou dcerou Lorraine, zakřiknutým Dennisem, krásnou intelektuálkou Sandrou, konzervativní starostkou Matildou, jejím poslušným synem Deanem a loajálním šerifem Earlem. Všichni obyvatelé městečka mají životy, jaké žít nechtějí, ale chybí jim odvaha na nich cokoli změnit. Přitom by pro začátek stačilo alespoň se odvážit…hodit minci do jukeboxu!  Při příležitosti novinářské ochutnávky muzikálu jsme vyzpovídali sympatické herce Marušku a Honzu Křížovy, kteří tvoří pár nejen na jevišti, ale také v soukromí.  
Hudební knihovna: Jak Honzo vnímáš svou roli Chada?
Jan Kříž:
"Chad je výborně napsaný, hlavně proto, že má strašně moc špatných vlastností a to se vždycky dobře hraje. On má všechny ješitný mužský chyby, které existujou. Ale i přesto je úžasný v tom, že je strašně sympatický. On nic nemyslí zle. On je takový zvláštní chybující hrdina, který všechno myslí strašně dobře a od srdce a vlastně mu záleží jenom na ostatních lidech. Je to takový zvláštní srdcař. On třeba moc rozumu nepobral, ale je moc hodnej a myslí to se všemi dobře…"  

HK: Jak si Maruško užíváš svou roli, barmanky Sylvie?
Marie Křížová:
"Je to hlavně máma, což je pro mě velkej rozdíl, docela těžkej úkol, protože hrají starší postavu, hraji mámu. Takže to pro mě nebylo úplně snadný, ale doufám, že se s tím peru a že to bude tak, jak to má být."

HK: Co Ti dalo během zkoušení nejvíc zabrat?
JK:
"Jsou tam takový klasický muzikálový čísla, kdy si to člověk musí nadýchat s tím tancem, zpíváním, ale nic, co by člověk neznal. Je to prostě normálně náročnej americkej muzikál. Byly tam spíš místa, kde jsme se domlouvali, hodně záleželo na výkladu role a pak jsme společně s režisérem hledali cestu k té postavě. Takže chvíli to trvalo. Ale myslím, že se to všechno teď ke konci zkoušení pěkně pospojovává a začíná to dávat pěkný smysl."  

HK: Musela ses také s něčím vyloženě poprat?
MK:
"Asi to bylo opravdu to, že hraju výrazně staršího člověka a mám tam hodně těžký zpívání, takže to už jsem, doufám, posunula zase někam dál. A ve výsledku to bude pak znát."

HK: Máš v představení vysloveně oblíbenou pasáž, kterou si nejvíc užíváš?
JK:
"Je pravda, že mám rád, shodou okolností, to, co jsme tady jeli, ten začátek. Protože Chad je strašný samožer a má se rád. Má rád to svoje určitý hrdinství a kouzlo. On vždycky, když přijede do nového města, má rád to svoje entrée, kde jsou z něj všichni doslova podělaní. A to si tak jako užívá. A to mě baví, protože v té chvíli je to hroznej lump. Obecně stylově jsou tam krásný věci jako je If I Can Dream, Follow That Dream, Teddy Bear a jsou tam stylový věci. Ty já si užívám spíš pěvecky, hrozně mě baví a dokážu si je naplno vychutnat."
MK: "U mě je to nakonec to zpívání. Protože zde mám opravdu nádhernou sólovou věc. Mám tam krásnej duet s mou dcerou Lorraine, takže zpívání."  

HK: Jak to mají manželé na jevišti? Jak se Vám spolu hraje?
JK, MK:
"My už to umíme. Navíc problém může nastat někdy spíš, když spolu hodně ty lidi na jevišti partneřej. My máme oba dva už v několikátém představení velkou roli, ale s tím, že se vlastně na jevišti ani tolik nepotkáváme. My se tady zatím v Kalichu míjíme, co se partneřiny týče. U toho Elvise se na jevišti potkáme asi třikrát dohromady, ale s tím, že spolu nemáme žádný kontakt."

HK:  Čím si chce Srdcový král své diváky získat?
MK:
"Určitě hity Elvise Presleyho, který jsou naprosto skvostný a je to krásná Love Story."
JK: "Hrozně moc věřím v tu hudbu. Je skvělá, ve skvělých úpravách, je nesmrtelná. Skvělej výběr těch písní. Je to fantastická romantická situační komika. Osudy těch lidí jsou nádherný, fantastický, krásný, dojemný, vtipný. A do toho si myslím, že jsme tady dobrá parta a věřím, že z toho jeviště to bude cítit, že z toho půjde dobrá energie."    

Muzikál se chlubí hodnocením NBC „Nejlepší rock´n´rollový muzikál od Pomády" s pověstí představení, při kterém diváci vstávají ze sedaček a tančí v řadách. Očekávání jeho českého uvedení jsou právem vysoká a tak nezbývá, než se, jak jinak než osobně, přesvědčit…

Autor textu: Zuzana Juskaninová
Foto: Marián Juskanin
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou
24.05.

Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou

Dnes, tedy v neděli 24. května, uplyne smutných deset let od tragické smrti předního českého zpěváka...


Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap
23.05.

Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap

Včera, 22. května, vydali Indies ambiciózní album písničkáře Cermaque. Nese název Lament a podílely se na něm tři desítky...


Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména
23.05.

Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména

Dalšími znovu-potvrzenými jmény slovenského festivalu Pohoda 2021 jsou Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval...


Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost
23.05.

Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost

Song Bigger Love, který nazpíval devítinásobný držitel Grammy John Legend, aspiruje na hit letošního léta. Emotivní...


Anička Slováčková  a Pokáč mají společnou píseň, kterou doprovází minimalistický videoklip
22.05.

Anička Slováčková a Pokáč mají společnou píseň, kterou doprovází minimalistický videoklip

I když jsme plešatý je název nové skladby z pera českého písničkáře Pokáče Jak sám název napovídá,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Hotspot
23.05.

Hotspot

» Pet Shop Boys

Legendární britská skupina Pet Shop Boys vydala v lednu 2020 svoji již...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru