Smržovy písně jsou možná Nedokončené, ale přesto nesmírně silné

Recenze alba : Nedokončené

Interpret: Smrž Jiří
Celkový čas: 00:56:30
Vydavatel: Galén
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
S tuzemskými písničkáři se v poslední době roztrhl pytel. Drtivá většina z nich však zdaleka nedosahuje kvalit Jiřího Smrže. Pětašedesátiletý písecký rodák s nahrávkami šetří, ale když už se rozhoupe, je to pecka. Aktuální album Nedokončené vychází po šesti letech od Andělem oceněných Kořenů.

Čím Jiří Smrž ostatní písničkáře převyšuje? Umí napsat texty, které lze bez nadsázky označit za básně. Jsou aktuální i nadčasové, vážné i humorné, smutné i optimistické, nabízejí příběhy i pocity, disponují originálními obrazy a především prvotřídními metaforami. Poetickou, občas však i hravou formou se zabývají podstatnými věcmi a nechybí jim přesah, občas i pointa. Některé jsou možná trochu náročnější, ale opakované poslechy rozkrývají jejich další významy a vyznění.

S texty se skvěle doplňují Smržovy melodie. Nejde o klasické schéma sloka-refrén-sloka, přesto jsou poměrně vstřícné a refrény zpěvné. Třeba pasáže „Vyhrálo dobro, vyhrálo dobro pravdivě a čestně, jak to šlo," se nezbavíte hodně dlouho. Všechny skladby stavějí na silné a věrohodné atmosféře, kterou umí Jiří Smrž nápaditě budovat. Vycházejí hlavně z folku, ale nevyhýbají se ani blues, trampské hudbě či vkusnému popu.

Třetím velkým plusem je výběr hostujících muzikantů. Jedná se o vynikající a invenční instrumentalisty jako houslista Ben Lovett, saxofonista Michal Žáček, klávesista Borek Nedorost, akordeonista Raven nebo baskytarista Petr Novotný. Všechno geniální muzikanti, ale důležité je, že pokorně slouží vyznění konkrétní písničky. Neexhibují, necpou se do popředí, ale hlavně dotvářejí či podtrhují náladu. Přesně to samé platí i o doprovodném zpěvu Ridiny Ahmedové.

Kytary, jemný saxofon a klávesy udávají tón úvodní písni Nejsi sám, kterou dále zdobí pestré aranže, přirozený Smržův zpěv doprovázený Ridinou, výrazný refrén a nápadité instrumentální pasáže. Silný emocionální zážitek přináší působivá skladba Osipe Emiljeviči, v níž s ruským básníkem, vyhnaným na Sibiř, Jiří Smrž v osobním dopise soucítí, i když on sám má klidné noci a lehké dny. Stejně silně i smutně (nikoli však pateticky) vyznívá Soussa s podmanivým violoncellem. Píseň sice reaguje na teroristický útok v tuniském letovisku, ale přesto násilí a xenofobii odmítá.Od smutku utíká bluesová Nebudu starý, dávající vtipný návod, jak se vyhnout stáří. Křehčeji vyznívá Postel široká, i když i ta umí zabouřit. Píseň plná obrazů, která, jako většina písničkářových textů, dává velký prostor posluchačově fantazii. Odlehčení přináší trampský duet Rozběhni ji, Franku, kterou rozsvítí hostující Robert Křesťan a nečekaný, o to vtipnější závěr. Fatimo, vypadni z mé hlavy patří k nejsilnějším skladbám desky. Dramatická, vygradovaná píseň o osudové lásce dvou zatoulaných, nevěřících psů. Při stupňovaném refrénu běhá mráz po zádech.O problematice vyzbrojování s nadhledem pojednává vzdušná Puška z bazaru, křehčeji působí metaforická skladba Můj nejoblíbenější obránce, jen kytara podmalovaná saxofonem. Kontrast přináší rozjetý popěvek Vyhrálo dobro, v němž se optimismus mísí s ironií a sarkasmem. Milostné vyznání Kdybych s ní nežil střídá krátká, ale jednoznačná obžaloba lhostejnosti Záložka. O závěr se pak postará hudebně pestrý vzkaz nástupcům s názvem Nedokončené písně. Zřejmě další metafora, protože Smržovy písničky jsou promyšlené do posledního detailu a síla jejich vyznění je obrovská. Nepřidával bych vůbec nic.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hardcorová přehlídka Persistence tour byla reklamou na lidskou soudržnost
25.01.

Hardcorová přehlídka Persistence tour byla reklamou na lidskou soudržnost

Klubová sezóna po krátké přestávce na přelomu roku pokračuje a to ve velkém stylu. Můj koncertní rok 2020...


Mighty Oaks představují nový singl z  připravovaného alba
25.01.

Mighty Oaks představují nový singl z  připravovaného alba

Mighty Oaks je indie-folkové trio usazené v Berlíně, které tvoří Ian Hooper (USA), Claudio Donzelli...


Na festivalu Bounty Rock Cafe Open Air zazní nejen hity Genesis, ale i to nejlepší z hudebního pořadu Na Kloboučku
24.01.

Na festivalu Bounty Rock Cafe Open Air zazní nejen hity Genesis, ale i to nejlepší z hudebního pořadu Na Kloboučku

Ray Wilson bude mít na repertoáru speciální program nazvaný Genesis Classic. Časopis Classic Rock Magazine jej považuje...


Pipes and Pints dnes startují The Second Chapter tour!
24.01.

Pipes and Pints dnes startují The Second Chapter tour!

Pipes and Pints vtrhli do nového roku s energií sobě vlastní. Už dnes v Třebíči startuje zimní část turné...


Patti Smith se po pěti letech vrací do Prahy
24.01.

Patti Smith se po pěti letech vrací do Prahy

Zpěvačka, autorka a aktivistka Patti Smith se opět chystá do Prahy. Se svým Bandem vystoupí 21. července od 20 hodin...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Býček
25.01.

Býček

» Jarabáci

Šest let po albu Díra vydává skupina Jarabáci novou nahrávku Býček. Proč...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru