Slavná alba The Matadors a The Rebels vycházejí v reedici po padesáti letech
Nejen
pamětníky určitě potěší zpráva, že v nové remasterované
úpravě na CD i vinylu vycházejí dvě legendární beatová alba
české hudební historie, od jejichž vzniku právě uplynulo
padesát let. The
Rebels: Šípková
Růženka
a eponymní albumThe
Matadors.
Rok 1968 přinesl mnohé události potěšitelného i tragického charakteru. Mezi ty právem vděčně vzpomínané rozhodně patří vydání několika rockových alb, z nichž některá letos vycházejí v reedici. Speciální projekt skupiny The Rebels patří mezi ty nejpamátnější. Mladá kapela proslula znamenitými sólovými vokály Josefa Plívy a Jiřího Korna, skvělými mužskými vícehlasy, pečlivě vybraným repertoárem především kalifornského westcoastového stylu a ve studiu překvapením v podobě monotematické albové strany A.
Svatopluk Čech, Jiří Korn a Josef Plíva představovali kompletní pěveckou a zčásti také instrumentální sílu pražské party obdivované, a dokonce i vyznamenané na 1. čs. beatovém festivalu, pořádaném na konci roku 1967. Předsunuté singly však naznačily, že převzatý repertoár je nahrazován domácím, hudebně z pera kapely a Václava Zahradníka, textově pak dodaný jejich vrstevníkem a producentem Michaelem Prostějovským. Původní kytarová aranžmá dostala orchestrální podobu, Zahradníkovu bigbandu vypomohli skvělí muzikanti Rudolf Rokl nebo Jan Hynčica, na tu dobu odvážné elektronické spojováky dodal P. Kotík. Moderně pohádková témata pak doplnilo šest velmi důvěryhodně nazpívaných písniček z repertoáru The Mamas & the Papas.
Osudem dlouhohrajících nahrávek domácích beatových kapel z roku 1968 často bylo, že zachycovaly minulost. Olympická Želva sice nabídla nové personální obsazení, ale repertoár se zčásti vracel do poloviny šedesátých let. The Rebels se Šípkovou Růženkou rozloučili se základním triem Čech–Korn–Plíva. A Matadoři? V době dokončování stejnojmenného debutu to již uvnitř party vřelo, aby to všechno definitivně vyřešil osudný srpen. V době vydání LP už původní kapela vlastně neexistovala!
A přece je to stále zcela zásadní poslouchání, protože Matadors byli výbornou kontinentální odpovědí na britské rhythm and blues. Měli ovšem z čeho vycházet: vokalista Viktor Sodoma vládl potřebně razantním frázováním a průrazným témbrem, rytmika Otto Bezloja a Tony Black hrnula muziku nedechovkovitě dopředu, Jan Farmer Obermayer psal stylové písně a dodával stejně stylové klávesové zvuky a ozdobou byl ještě ne dvaadvacetiletý kytarista Radim Hladík, ovládající nástroje i přístroje na špičkové mezinárodní úrovni. Dohromady to byla zahraničními angažmá výborně sehraná kapela s dobře vybraným převzatým repertoárem a hitovkami domácího původu. Je otázkou, kam by se jejich kariéra dále ubírala, ale sovětská invaze to rozhodla. Doma zůstal rockově natrvalo jen Hladík, když Sodoma jako sólista zvolil popovější cestu a zbylí tři Matadoři hned či o něco později našli domov v zahraničí. Naše beatová muzika tak přišla o velké hvězdy, koncem roku nahrazené Blue Effectem v čele s Vladimírem Mišíkem (kdysi také Matadorem) a opět Radimem Hladíkem.
Jubilejní edici se díky grafikovi Karlu Halounovi dostalo nového obalu, i vzhledem k tomu, že ten zcela původní bohužel není zejména do formátu LP rekonstruovatelný. Ze zásadní sady fotografií Alana Pajera byla vybrána exteriérová barevná, hodně „anglická", včetně ikonického oblečení. Zvuk byl remasterován z pásu, booklet obsahuje minulé i nové poznámky, CD je doplněno singlovými písněmi. Ani odstup pěti dekád tak rozhodně neznamená konec dobré muziky.
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Nový singl zpěvačky Aiko oslavuje svobodu na tanečním parketě
Energický, roztančený, chytlavý. Takový je nový disco singl zpěvačky Aiko s názvem A Class Angel. Po skladbě WHY NOT BBY se jedná...
Skupina Horkýže Slíže vydává po pěti letech nové album
Po pěti letech natočila skupina Horkýže Slíže nové album. Nese název a ČAROVNÉ SLOVÍČKO? a vychází...
Od reklamní hudby k evropským pódiím. HAEVN slaví deset let.
Nizozemské duo Marijn van der Meer a Jorrit Kleijnen, známé jako jedna z výrazných evropských formací současné...
Druhý den na Valníku Ivan Mládek dokázal, že hudba spojuje všechny generace
Návštěvníky z řad pankáčů (někteří outfitem, všichni duší) páteční vytrvalý liják tak vysílil, že spali...
Niakara představí naživo skladby z nového, temněji laděného EP Anubis v klubu Modrá Vopice
Druhá vlna Anubis Tour ll začíná! Niakara potvrzuje své místo mezi zajímavými současnými projekty...
» zobrazit více...
RECENZE
» Album Montáž 1996 – 2014 přináší...
» Stones nestárnou, na Foreign Tongues se předvádí...
» Wow! Muse míří ke hvězdám
» Tichý architekt aneb když australský prog,...
» Magické, uhrančivé, hypnotické. Takové...
» Jinany – Ptáci a Draci: EPčko, se kterým...
» zobrazit více...
Niakara představí naživo skladby z nového, temněji laděného EP Anubis v klubu Modrá Vopice
Druhá vlna Anubis Tour ll začíná! Niakara potvrzuje své místo...
Od reklamní hudby k evropským pódiím. HAEVN slaví deset let.
Nizozemské duo Marijn van der Meer a Jorrit Kleijnen, známé jako...
Druhý den na Valníku Ivan Mládek dokázal, že hudba spojuje všechny generace
Návštěvníky z řad pankáčů (někteří outfitem, všichni duší)...
Třetí den Pop Messe spojil generace
Třetí den Pop Messe ukázal snad největší rozpětí celého festivalu....
Declan Welsh: Pokud chcete dělat umění, kašlete na algoritmy
Declana Welshe jsme se v rozhovoru zeptali, proč jeho hudba nemá posluchače...
Letní atmosféra nekončí, do pražského Bike Jesus míří New Constellations
Září už je za rohem a s ním zase začínají ožívat pražské kluby....
Nový singl zpěvačky Aiko oslavuje svobodu na tanečním parketě
Energický, roztančený, chytlavý. Takový je nový disco singl zpěvačky Aiko s...
Vstupenky na Veveří vyhrály Lucie a Gabriela
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o tomto víkendu na Veveří. V naší...
Moravská hudební spodina ovládla Melodku. The Scrambles lákali na debut, CHLEB!K rozdával chlebíčky a Rocket Bunny uzavřeli večer punkrockovou jistotou
Poslední červencový večer se na brněnské Melodce setkaly tři kapely...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #37: Letní hity
Dnes se zaměříme na fenomén letních hitů a pokusíme se zjistit, co vlastně...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Hollywoodské hvězdy zazářily v brněnském Sonu
KLIP: Rybičky 48 natočily nový
FESTIVAL:



















