Slavík: každoroční melodramatická tragikomedie

Český Slavík Mattoni 2013 ... letos to prý mělo být už fakt povedený. To ostatně slibují každý rok. Skvostně ztvárněná trapnost 'ceremoniálu' je skoro tak neměnná jako samotný výsledky. Proč je pro Čechy tahle anketa takovou tradicí?

Stojatý vody a právem ocenění

Posledních několik (skoro až desítek) ročníků se nic moc nemění. Gott, Bílá a Kabáti se na stupni 'vítězů' ocitnou vždycky. Dá se to tak nějak pochopit. Je to jedna z těch tradic, bez kterých by to nebylo ono. Češi se rádi drží jistoty a Božský Kája je už přece jen dost dobře osvědčený. A že mohl (skrz manželku) reprodukovat svojí 'tojsemnečekal' řeč jen kvůli 47 hlasům? Vypadá to skoro jako vtípek, ale proč ne...

Kde ale Vondráčková mladší sbírá tak početný fanoušky, že předbíhá podobně velkou jistotu Absolonovou nebo hudebně starší Annu K, a to nemluvě o největší 'celebritě' Džambulce, je mi trochu záhadou. Možná bych měla začít poslouchat Impuls nebo co.

Nezáhadným a dobrým překvapením se stala kategorie skupin. Že Kryštof dva roky na podiech chyběli bylo jasný už z vyprodaných koncertů. Když se přičte i ohromný úspěch z poslední desky Inzerát, aspiranti na nějakou tu sošku rozhodně byli. Přesto to zlato bylo trochu nečekaný. Žádná jiná česká kapela nestrávila tolik let těsně pod stupněm vítězů. V roce 2001 figurují v top padesátce zhruba v půlce. A úspěch alba Magnetické pole je rok na to dostane na čtvrtý místo, z kterýho se prakticky nehnou. Už jen takhle statisticky by jim to člověk přál. Hlavně když je předběhli kdysi třeba Holki nebo Nightwork (kde týhle partičce bude asi za rok v anketě konec?). Tohle čekání se ale vyplatilo a zlato v olympiádě českýho mainstreamu je doma. Jak dlouho si ale počkáme na samotný vyhlašování, který nebude utopený v krajní trapnosti?

'Já tu nechci dělat lacinou legraci'

Oznámil Čtvrtníček a ukázal světu holou prdel. Velmi by mě zajímalo, zda to byla iniciativa Novy, samotného 'reklamního hereckého esa' nebo si vytáhnul nějakou krátkou slámku nebo co. Jasně že chtít od Českýho Slavíka, aby aspoň z dálky připomínal Grammy nebo MTV Music Awards je fakt nesmysl. Jen by stačilo ubrat na trapných vtípcích a tak šílená ostuda by to být nemusela. Možná je ale tenhle pořad nějak extra zapeklitým případem, když ani formát Kraus neukočíroval mantinely.

Vždyť Čechům čouhá sláma z bot

Zajímalo by mě, jak takový průměrný volič vrcholně populárních tuzemských hudebních skvostů vypadá. Každopádně evidentně hlasují posledních dvacet let ty stejný lidi, poslouchající i stejný rádio. Jestli se nestane žádný hudební převrat nebo Džambulka neprovede bulváru ještě zábavnější kousky, tak i na příštích Slavících bude nejvíc napínavý, který nešťastlivec se opět nechá zničit rolí moderátora. Ale třeba se někdo odváží zase pozvat Landu.

Související obsah:

» Pomoc onkologicky nemocným dětem od kapely Kryštof je velmi úspěšná   (Jan Vavřík, 01. 11. 2013)
» Kryštof se vydali na cestu s Tomášem Klusem   (Ondra Kocáb, 14. 09. 2013)
» Šest Hezounů českého hudebního mainstreamu   (Martina Černá, 07. 10. 2013)
» Lucie Bílá a její nový klip Stop   (Jan Vavřík, 12. 10. 2013)
» Karel Gott křtil novou desku a otevřel svou expozici   (Jitka Fialková, 08. 11. 2013)
» Karel Gott se podruhé dotýká lásky   (Karel Souček, 29. 10. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou
27.11.

Kolegové, příbuzní a známí vzpomínají na Karla Zicha s láskou

Po memoárech Luboše Andršta a Michala Prokopa vydává nakladatelství Galén další knihu o českých muzikantech. Tentokrát...


Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů
27.11.

Vašo Patejdl si na své první vánoční album pozval řadu hostů

Moje československé Vianoce je název vůbec prvního vánočního alba slovenského zpěváka, hudebníka, textaře...


Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna
26.11.

Dva vizionáři, Lenka Dusilová a Viktor Tauš, natočili Vlákna

Za první videoklip ze svého nového alba Řeka si Lenka Dusilová zvolila syrovou triphopovou píseň Vlákna....


Vrtulník Michael V. připravuje novou On Air/Line show
26.11.

Vrtulník Michael V. připravuje novou On Air/Line show

Hvězda skupiny J.A.R. a rádia i televize 90. let Vrtulník Michael V. oslaví letos 40 let na scéně natočením nové...


Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc
25.11.

Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc

V úterý 24. listopadu pokřtil český basbarytonista Adam Plachetka své nové muzikálové album...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru