Septic People do hlav jdou a zřejmě tam i zůstanou

Recenze alba : Jdou do hlav

Interpret: Septic People
Celkový čas:
Vydavatel: Avik
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Jdou do hlav, název druhého řadového alba pubrockové party Septic People, může evokovat nějakou masovou agresi nebo také naznačovat sílu melodií, které se prostě zařezávají do palic. Známky násilí kapela naštěstí neprojevuje, s melodickým potenciálem je to už trochu lepší.  

Záleží však, kterou z několika svých poloh čtyřka z Horšovského Týna předvádí. Nejkostrbatěji působí v té spíše hardrockově-metalové. V ní zní jako Kabáti namíchaní s Plexisem, což stvrzují i zvolená témata. Třeba hned v úvodní kanonádě Suchý pole vykřikují „Máme tvrdý jádro a pijeme až na dno" a v hitovým potenciálem nabité Za svobodou vyhrožují „Rozdrtíme kámen pěstí, kousek skály uloupnem, když budeme míti štěstí, možná ti ten pramen najdem."  

Jdou do hlav od bigbeatu do punkrocku  

Čím víc jsou písničky vážnější, tím výrazněji bohužel vynikají naivní texty, asi největší slabina alba. Třeba v popíkové oslavě české kotliny S náma žít bez uzardění rýmují „cesty/mosty" nebo „Evropy/pohody". V nenápadné a pomalé baladě Drogová víla se spustili až na samé dno („Kdo ji najde, zachrání, temný stíny jdou pro ní"), nepovedla se ani závěrečná hymna pro fotbalovou Viktorku Plzeň Červená a modrá (přestože se s ní v oficiální soutěži propracovali až do finále) a při odrhovačce Pogo by si zapogoval snad jen Rumcajs s Mankou.  

Když ovšem Septic People zrychlí tempo a z hardrockové trhanosti přepne na punkovou svižnost, skladby najednou rozkvetou a leckteré textové perly se hned dají odpustit. Třeba v rychlovce Eleonor von Mustang střižené jako od Eéček se dozvídáme, že „Elén von Mustang, ruleta vabank, kdo zůstane celej, má to dobrý… když se žíly krátěj, chce to kafe horký" či v rozhoupané La komediante zase slyšíme „Tak jedem dál, ať šlape to, když nemáš, tak nejde to, tak jedem dál na sever, pak to stočíme do veder". Čert ví, co to znamená, ovšem poslouchat se to dá. Stejně jako ústřední nářez Jdou do hlav (obohacený navíc docela povedeným videoklipem), ve kterém Saša Fedorov svým hrubým hlasovým projevem občas nechá vzpomenout na Landu z dob největší slávy Orlíku.

 

Septic People dovádějí s liškou a vyléčili mravenečka  

Nepřekvapí, že nejlépe a nejpřesvědčivěji zní Septikoví lidé, když zahrají na úplně odlehčenou notu. V legrácce Kmotra liška (v níž pěvecky hostují Tomáš Hrbáček z Harleje a Vašek Bláha z Divokýho Billa) si od Ivana Mládka půjčují banjo a vypouští do akce ryšavku šibalku, v předělávce Mraveneček radikálně upravují notoricky známou dětskou říkanku.  

Deska Jdou do hlav nezní špatně; na ní obsažená směska metalu, punku a hardrocku vykazuje všechny známky profesionálně odvedeného produktu slušným (na alkáče) ovládáním hudebních nástrojů počínaje a lákavým bookletem konče. Zvuk je hutný (dvě kytary dělají své), propracovaný, rytmická sekce dostatečně úderná. Kapelu hraní evidentně baví a kdyby ještě trochu popracovala na úrovni textů, máme tu hodně povedené pokračovatele Alkeholu, Dogy a dalších podobných partiček.
DISKOGRAFIE

Související obsah:

» Septic People Jdou do hlav   (Joe Stramr, 21. 03. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Dreampopoví Daughter se vrací na pódia, v srpnu zahrají v Praze
23.02.

Dreampopoví Daughter se vrací na pódia, v srpnu zahrají v Praze

Tříčlenná formace Daughter vznikla jako sólový projekt písničkářky Eleny Tonry, která do své intimní tvorby...


Německá techno dechovka MEUTE přiveze nové album do Prahy a Ostravy
23.02.

Německá techno dechovka MEUTE přiveze nové album do Prahy a Ostravy

Jedenáctičlenná německá "pochodová techno dechovka” MEUTE známá svými strhujícími koncerty vydala 21. února své...


Úvodní kolo Múzy 2020 se stalo minulostí
23.02.

Úvodní kolo Múzy 2020 se stalo minulostí

Nejstarší hudební soutěž amatérských kapel v České republice se letos pyšní 28. ročníkem. Ve čtvrtek...


Colour Meeting 2020 ohlašuje první jména, nechybí Dusilová,  Letní kapela nebo Lisa O’Neill
22.02.

Colour Meeting 2020 ohlašuje první jména, nechybí Dusilová, Letní kapela nebo Lisa O’Neill

Polička patří k nejhkrásnějším českým městům. Právě k jehdo historickým hradbám se již posedmnácté sjedou hudebníci...


Fotoreportáž z pražského koncertu kapely Poletíme?
21.02.

Fotoreportáž z pražského koncertu kapely Poletíme?

Stále populárnější kapela Poletíme? vystoupila ve středu 19. února v Lucerně Music Baru. O jejich popularitě svědčí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Everyday Life
16.02.

Everyday Life

» Coldplay

Skupina COLDPLAY vydala nové album. Deska Everyday Life je...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru