S albem Rockfield od Chinaski je to jako na houpačce, chvíli baví a chvíli nudí

Recenze alba : Rockfield

Album: Rockfield
Interpret: Chinaski
Celkový čas: 00:41:52
Vydavatel: Brainzone
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Chinaski, to je továrna na písničky. Zdálo by se, že se smíchá pár akordů, pár rytmů, napíše nějaká ta veselá básnička a je to. V případě Chinaski to, zdá se, tak funguje, ale ono to chce ještě nějaké to fluidum, které všemu počínání dá punc určité originality, která se stane žádanou. Deváté album se jmenuje Rockfield a název je jednoduše zvolen podle studia, kde se album nahrávalo.

Ano, když už z kapely padají písničky, jako výrobky z tovární linky, je potřeba jim po letech napumpovat zase trošku zvláštní příchuť čehosi neobyčejného. Je otázkou, zda zrovna věhlasné studio Rockfield ve Walesu může dodat popovému písničkovému albu nějaké grády navíc, když dnes i v Česku jsou dostupná, dobře vybavená studia. Nicméně takový výlet může pozitivně působit na muzikanty, kteří pod dojmem odlišného prostředí pracují jinak, než jak jsou rutinně zvyklí.

Nejen vínem živ je člověk

Přiznejme, že deska Rockfield zní po zvukové stránce skvěle. Snad každý od konce léta zaznamenal v rádiích a v televizi nový hit o víně. Skladba Víno vyloženě působí, že byla složená na objednávku. Když chceš v této zemi zaujmout a nemáš jiný originální nápad, vsaď na klasiku. Vytvoř něco ve stylu ,,naše krásná, malebná, slunečními paprsky zalitá Morava plná vinohradů." a úspěch je zaručen. Tím se text nese přesně v duchu televizního seriálu, pro který byla píseň stvořena a útočí na přesně určenou notu divákovu, tedy i posluchačovu.

Na albu samotném však hit Víno vyznívá přece jen méně tendenčně, spíše svěže. Jednotlivé skladby jsou totiž maximálně středně tempé, často mají zadumanější ráz. Už první kousek Kapela nás pohoupe na myšlenkách, jak to jednou s tou naší kapelou dopadne. Milión dolarů se trochu rozjíždí z kopce a postupně si uvědomujeme, jak je tvorba Chinaski postavená na charakteristickém Malátného zpěvu. Ucho posluchačovo se více orientuje na jeho hlas, protože hudba se stáva jakýmsi doplňkem. Některé skladby, jako Jak je to dojemné I, Každý ráno, pak působí až zbytečně. Nenabízí totiž nic než jen tu plochou písničku.

Dobře zmáknutá osudovost a na závěr sexy hlásek

Ani rytmicky výrazná Láska a Hvězdy to nezpraví. Tvoří jen takový nutný rozbíječ pomalých písní. Ale hned tu další, pomalou Až nebudu, se vyplatí si poslechnout. Na tuhle osudovost jakoby měli Chinaski recept: ,,Až smířím se s tím, že všechno je konečné, řeknu si: ,, Je čas, konečně..."" Marný není ani Doják. Nemá dojmout, ale patřičně proprat bulvár. Klidně tip na hit. Už vidím ten klip! Dojemná však má být Narozeniny, ale dojemnost z ní stříká až zbytečná otravně. Ještě, kdyby byla na albu takto pomalá jako jediná, tak prosím.

Tím jsme se dostali k závěru alba a také k nejsvětlejšímu bodu. Slovenský klín absolutně boří všechno ostatní z dosud na desce slyšeného. Takto má vypadat příjemný popový hit! Rozkošný slovenský hlásek zpěvačky Báry Hosnedlové dodá písničce velmi sympatickou sexy podobu a jejími ústy vyzpívané vyznání ,,Máš pery modré, ako čučoriedka" tak sladce zní a nechá posluchače povzdechnout, proč tento hlásek na albu nezazněl vícekrát. Malátného, byť jinak originálního hlasu, je v celkem jednoduché muzice alba jaksi moc a někdy trochu nudí.

Devátá kolekce písní Chinaski sjela z linky, jako automobily v mladoboleslavské automobilce a mnohé jistě zamíří přes rozhlasové vlny k posluchačům, až se dostatečně nabaží hitu o víně. Minimálně píseň Slovenský klín by působila jistě méně otravně. A tak, jako každá automobilka vyrábí některá auta pro běžné dojíždění a některá více pro potěhu, tak i hitová továrna Chinaski vyprodukovala na albu některé písně více konzumní a některé více pro potěchu ducha. Nezbývá, než se zamyslet, jestli by nebylo lepší, než utrácet za drahé zahraniční studio, dát například větší kapesné Báře Hosnedlové, aby svým hlasem album více osvěžila.

Jaká byla atmosféra při natáčení si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Dvě desítky let v dobré společnosti

Dvě desítky let v dobré společnosti

Již dvě desítky let vyrůstáme vedle písniček kapely Chinaski. Doprovázejí nás cestou do školy...


Pozor! Music Bar je návykovej

Pozor! Music Bar je návykovej

Pohoda, klídek, leháro – to je hlavní motto desky Music Bar, kterou tuzemští poprockoví králové...


Mainstreamoví agenti Chinaski až do sedmého nebe nedosáhli

Mainstreamoví agenti Chinaski až do sedmého nebe nedosáhli

Album 07 nijak nevybočuje z dlouhodobě nastoleného trendu svých autorů, Chinaski milovaných...


Není na co čekat – recenze

Není na co čekat – recenze

Dlouho se čekalo na studiovou novinku od jedné z nejpopulárnějších tuzemských formací...


Dlouhej kouř - renceze

Dlouhej kouř - renceze

Chinaski, to jsou mistři mainstreamového poprocku, králové chytlavých refrénů...



GALERIE

Související obsah:

» Chinaski budou hrát ve vile Tugendhat   (Jan Vavřík, 20. 05. 2014)
» Chinaski mohou zahrát i ve tvé škole   (Karel Souček, 06. 04. 2014)
» Chinaski jsou dvacet let v síti   (Jan Vavřík, 19. 09. 2013)
» Chinaski pokračují v rozdávání dárečků   (Karel Souček, 14. 10. 2013)
» Chinaski si oslavu dvacátých narozenin zopakují   (Karel Souček, 01. 06. 2014)
» Chinaski si na novém albu splnili sen   (Karel Souček, 24. 10. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Na novém albu Rada starších radí Mutantům Kato, Sifon i Cais
23.10.

Na novém albu Rada starších radí Mutantům Kato, Sifon i Cais

Rada starších je název nového alba dvojice Mutanti hledaj východisko. Jiří Konvalinka a Jan Vejražka si na něm...


Oceán slaví 40. výročí bilančním albem a mimořádnými koncerty
23.10.

Oceán slaví 40. výročí bilančním albem a mimořádnými koncerty

Čtyři desítky let své existence slaví letos kultovní skupina Oceán. Při této příležitosti vychází...


Duo Royel Otis míří do Prahy: indie pop naživo v SaSaZu
22.10.

Duo Royel Otis míří do Prahy: indie pop naživo v SaSaZu

Royel Otis se vrátí 14. listopadu 2025 do Prahy, kde v rámci turné Meet Me in the Car Tour vystoupí v klubu SaSaZu.    Australské...


James Harries vsadil na novince na přímočaré písně s prostými aranžemi
22.10.

James Harries vsadil na novince na přímočaré písně s prostými aranžemi

Love & Desire je název nového alba britského, v Čechách usazeného zpěváka, hudebníka a...


Král francouzského dark synthu jede do Prahy
22.10.

Král francouzského dark synthu jede do Prahy

Do Prahy přijede 13. listopadu 2025 jeden z nejpromisivnějších, neznámějších a nejzajímavějších interpretů...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Giants and Monsters
01.10.

Giants and Monsters

» Helloween

Giants and Monsters je název sedmnáctého studiového alba powermetalových...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru