Roztančení United Flavour tu s námi zůstanou. Bohudík.

Recenze alba : Here to Stay

Interpret: United Flavour
Celkový čas: 00:52:00
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Po drobné tvůrčí přestávce se pražská reggae / R&B parta United Flavour vrací s novou deskou. Mezinárodní formace v čele s charismatickou španělskou zpěvačkou Sistou Carmen je od samotného založení nejúspěšnější kapelou svého žánru a jednou z předních hudebních skupin u nás. Jejich třetí řádná deska „Here To Stay” přichází po devíti letech a opět obsahuje ohromnou porci uklidňující exotické muziky. Úctyhodných sedmnáct stop plných multižánrové, světové a pozitivní hudby, tradičně i s mnoha hosty.

Hudba je mezinárodním jazykem

Nabádáním k pozitivnímu a skromnému myšlení začíná i úvodní prolog „Be Aware”, který volně pokračuje první anglickou skladbou „Controvert”. Už zkraje je jasné, že United Flavour opravdu sjednocují všemožné chutě a ačkoliv reggae a rhythm & blues jsou prominentními žánry, vlivů se dá nalézt mnohem více. „Controvert” má například příjemně rytmický gospelový nádech. Následuje první singl „No Voy A Cambiar”, který pokračuje v rodné řeči zpěvačky Carmen a nabízí výrazně „klasičtější” formu reggae. Nebyli by to ale United Flavour, aby nepřidali prvky jazzu a hip hopu. Zpěvačce zde pomáhá i první host, kterým je přední španělský reggae a dancehallový zpěvák Morodo. Kontrast mezi něžným ženským hlasem a nakřáplým mužským vokálem funguje skvěle.
 
Koktejl jazyků a stylů obsahuje i „Kalashnikov”, se kterým vypomohl francouzský zpěvák King Kalabash. Navzdory názvu působí skladba velice klidně a mírumilovně. Nejvíce hip hopovou věcí na nové desce je bezesporu pecka „Fuego” s britsko-jamajským umělcem Deadly Hunta. Elektronické beaty a dvojhlasy působí lehce agresivně a rozhodně vás proberou z letní letargie, do které mě prozatimní průběh desky uvedl. První polovinu desky uzavřou opět veselejší věci, tentokrát plně v režii United Flavour. Eponymní „Here To Stay” do nás opět napumpuje veselou exotickou energii v jazzovém rytmu a „Winning” pokračuje v podobném duchu a čistokrevném reggae hábitu.

United Flavour nabízí celou hostinu cizokrajných rytmů

Celou barevnou hostinou nás provází podmanivý hlas zpěvačky Sisty Carmen, která veškeré stylové eskapády zvládá excelentně. Nejen, že každou skladbu odzpívá v jiném stylu, ale nemá sebemenší problém z hlubšího a houpavého reggae hlasu přeladit na rap s neuvěřitelnou kadencí. Nakonec, je to ona, kdo vdechuje kapele život žánrového chameleona a ve zdánlivém chaosu se pohybuje ladně jako ryba ve vodě. Velmi pohodovou, až soulovou skladbou, je „Unika” s francouzskou zpěvačkou Netna, která zde odzpívá většinu textů. Dalším zajímavým hostem je rapper AL2 "El Aldeano" z daleké Kolumbie, se kterým skladba „Souljah” dostává ten pravý punc karibské world music s typickým feelingem United Flavour v podání Carmen a jejích kolegů. 
 
Jestli jste si mysleli, že už máte všechno za sebou a nic vás již nemůže překvapit, jste na omylu. Přichází dle mého názoru absolutně nejlepší pecka na desce, kterou je druhý singl „Candela”. Díky hostům z Medial Banana dokonce uslyšíme i náš rodný jazyk, popřípadě rodný jazyk našich slovenských sousedů. Skladba má skvělý groove, chytlavý refrén a rytmus a i přesto, že část je zpívaná slovensky, reggae atmosféra se nevytrácí. Nerad bych byl za pokrytce, nicméně i přesto, že „Candela” pochází z československé produkce, je skladba v daném žánru dost možná to nejlepší, co jsem kdy slyšel. Dvojice dalších skladeb, reggae píseň „Watch Out Man” a „Cruz We a Cruz” v rytmu rocksteady a hip hopu, jsou bez hostů a můžeme si tak „nerušeně” užívat sto a jednu polohu zpěvačky Carmen. Na závěr dostaneme ještě jednu ochutnávku pravého jamajského dancehallu ve skladbě „Holding On”, kde hostoval jamajský zpěvák The Gideon. Zpěvačka Carmen zde „pouze” sekunduje a oba společně vytvořili velmi uvolňující dílo. Poslední píseň „Working” se zpěvačkou Dinou C. je paradoxně velice odpočinkovou a uklidňující R&B záležitostí. 
 
United Flavour i na své třetí studiové desce ukazují, že jsou fantastičtí muzikanti, kteří spíše než aby se drželi mainstreamových „hitových” formulí, věří ve vlastní hudební cítění a na desce tak trochu bezstarostně jamují. Neškatulkují, prostě hrají to, co je baví a vede je jejich vášeň. Nebojí se mixovat vše možné dohromady a i když to ve výčtu zasažených žánrů může vypadat jako dort od pejska a kočičky, není tomu tak. Všechny žánry, které v hudbě této šestice nalezneme jsou velmi blízce spjaté a v obecném měřítku jejich tvorba funguje i jako encyklopedie hudebního vývoje. Počínaje blues a rhythm & blues, přes gospel a soul až po ska, hip hop a reggae. Zkrátka od všeho trochu. Tvůrčí proces této party musí být nesmírně zajímavý. Ohromné množství renomovaných hostů svědčí i o tom, že United Flavour udělali svým hudebním koktejlem díru do světa a jsou vážení nejen u nás. Bravo!


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Lady Gaga zítra vydává dlouho očekávané album Chromatica
28.05.

Lady Gaga zítra vydává dlouho očekávané album Chromatica

Jedno z nejočekávanějších alb posledních měsíců konečně spatří svět. Zpěvačka Lady Gaga, držitelka Oscara,...


Série Dixie On the Road potěší milovníky blues, bluegrassu, country i rocku
27.05.

Série Dixie On the Road potěší milovníky blues, bluegrassu, country i rocku

Dixie On the Road je název nové koncertní série, kterou připravilo Radio Dixie spolu s legendárním teplickým...


Klára Vytisková představuje písně z nové desky Love Is Gold
27.05.

Klára Vytisková představuje písně z nové desky Love Is Gold

Klára Vytisková, která počátkem března vydala druhé sólové album „Love Is Gold”, se "pouze” s deskou...


Žluté lázně zpříjemní konec školy Kašpárkem, dospělé pak potěší Muchou
27.05.

Žluté lázně zpříjemní konec školy Kašpárkem, dospělé pak potěší Muchou

Po Michalu Prokopovi a Buty oznámili pořadatelé koncertního cyklu Rozmarné hudební léto další programové...


Legendární Olympic vybere klávesistu konkurzem v přímém přenosu již tento víkend
26.05.

Legendární Olympic vybere klávesistu konkurzem v přímém přenosu již tento víkend

V rámci charitativního pořadu Víkend pro seniory 2 se odehraje koncert, který je v pětapadesátileté kariéře...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Planeta jménem stres
26.05.

Planeta jménem stres

» Ztracený Marek

Zpěvák Marek Ztracený zcela nečekaně před pár dny  překvapil své fanoušky...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru