René Souček zazářil v Českém rozhlase Ostrava

Písničkář René Souček zahrál ve čtvrtek večer ve Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava. René Souček má na svém kontě hymnu města Frýdek-Místek i řadu dalších písniček a na koncertě zazněly i skladby z posledního alba Sto tisíc slov.  

„Prosím vás nepřehánějte ten frenetický potlesk, to vypadalo jako by přišel Eric Clapton," zavtipkoval hned v úvodu Souček, představil spoluhráče a bez otálení zahájil písní Hlavolam. Písničkáře v nabitém Studiu 1 doprovodil perkusista Marek Hlosta a kontrabasista Petr Pinkas. „Země se ohřívá a ty jsi ke mně globálně ledová," zpívá René Souček v jedné z mnoha písní, které zobrazují vztahy. „Mám hodně písní o ženách a pro ženy," vysvětlil Souček a dodal k další skladbě: „Správná žena v zimě hřeje a v létě vrhá chladný stín". 

Souček má talent na vtipné texty, umí nenuceně zapojit fantazii publika i do společného refrénu. Nechybělo ležérní blues o teplých a studených nohou, píseň Generační o ideálech mladých lidí a další songy. Po půl hodině Souček pozval na pódium „vzácnou hostku", violoncellistku Martinu Pavelkovou, která sametově měkkými tóny okrášlila nádhernou baladu Vodopád. Pavelková si ohlídala intonaci, blýskla se i sólovou vyhrávkou a na další písničku Mrtvé moře zůstala sama se Součkem. Špínu nikdo nepochopí, dokud sám ji neochutná, zpívá se v atmosférické sloce o dvou akordech, které mají minimalistickou, ale přesnou výpovědní schopnost. Součkovy písně mají velký dar zpívat o běžných věcech neobyčejným způsobem. Věty jako „Nemám milion na výplatu, ale když tebe mám, jsem nejbohatší", stejně jako mnohé další jsou velice sugestivní, místy ironické a sarkastické, pravdivé a přitom nepostrádají drsně civilní a jindy poetické kouzlo. Souček si ve svých písních bere na mušku i existenciální témata: „Nejradši bychom chtěli prožít všechno v trysku, mizíme jako stíny v tmách. A než se rozhlídneme, tak jsme jen zrnko písku v přesýpacích hodinách." 

Dlouhá léta tento písničkář prožil ve Frýdku-Místku, proto nechybělo Místek reggae, které Souček zahrál na ukulele. Písničkář ukázal, že inspiraci se meze nekladou, jiná píseň zase ukázala rytmickou stylizaci latinskoamerické tanga. Souček se v Českém rozhlase představil jako univerzální písničkář, autor a zpěvák s velmi širokou paletou tvorby a pojednaných témat. Jeho zpěv je civilní, rozhodně nevládne charismatickou hlasovou barvou, má hlas spíše hrubší, ale dobře zvládající tóny od basového po tenorový rejstřík. V mluveném projevu nezastře regionální dialekt a typický „krátký zobák". Jenže alchymie jeho písní funguje znamenitě a právě proto má svou osobitost. Sestava muzikantů o třech až čtyřech lidech byla pestrá, instrumentálně dostatečně hutná a zajímavá. Mezi Součkem a Hlostou fungovala skvělá hudební komunikace, muzikanti ukázali perfektní sehranost, ve vokálech se příjemně doplňovali a barevně jejich hlasy dobře ladily. Potěšila mne také nástrojová variabilita, s níž se zvuk více obarvil. Nádhernou improvizací zaujal i kontrabasista Pinkas. Souček poctivě přiznal i chybu v jedné písničce a poprosil, že by si ji rád zahrál znovu. To už by samotný závěr koncertu, kdy si publikum vyžádalo ještě další přídavek. Tentokrát už si René Souček na frenetický potlesk nestěžoval. 

Koncerty v ostravském rozhlase mají několik důležitých přívlastků. Nejen, že se konají v akusticky jedinečném prostředí Studia 1, ale bývají také výborným způsobem ozvučeny a nasnímány. I tentokrát se kvalita záznamu mimořádně povedla, a proto si můžete tento skvělý koncert vychutnat i z pohodlí svých domovů. Pokud jméno René Souček dosud neznáte, je to ideální příležitost tohoto výborného písničkáře pro sebe objevit.

Autor textu: Milan Bátor
Foto: ČRo

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Pražáci Jokers zpívají o městě, které nikdy nenavštívili
20.06.

Pražáci Jokers zpívají o městě, které nikdy nenavštívili

Kapela Jokers uvádí svůj nový videoklip k písni Havířov „Když mohl psát Karel May o indiánech, které nikdy...


Sabaton chystá koncepční album The Great War o první světové válce a zveřejňuje lyrics video, natočené v Česku
20.06.

Sabaton chystá koncepční album The Great War o první světové válce a zveřejňuje lyrics video, natočené v Česku

Švédská power metalová úderka Sabaton vypustila zbrusu nový singl „The Red Baron". Skladbu z chystané albové...


Festival Brutal Assault hlásí hotovo
20.06.

Festival Brutal Assault hlásí hotovo

Hudební festival Brutal Assault na 24. ročník do historické pevnosti Josefov neláká jen na velká...


Michalu Prokopovi přijede do Všetic poblahopřát i Laco Déczi
20.06.

Michalu Prokopovi přijede do Všetic poblahopřát i Laco Déczi

Stalo se dobrým zvykem, že legenda bigbítu Michal Prokop slaví své narozeniny přímo na pódiu svého festivalu...


Lanugo představí nové písně na speciálních koncertech, v NoDu již zítra
19.06.

Lanugo představí nové písně na speciálních koncertech, v NoDu již zítra

Mezi špičku naší alternativní popové scény patří již několik let skupina Lanugo. Ta aktuálně finalizuje...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Old Shootterhand
19.06.

Old Shootterhand

» Šustr Dan

Old Shootterhand je název prvního sólového alba skladatele a textaře...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru