Řeka Lenky Dusilové je strhujícím zážitkem

Recenze alba : Řeka

Album: Řeka
Interpret: Dusilová Lenka
Celkový čas: 01:07:04
Vydavatel: Animal Music
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Lenka Dusilová se vrátila po více než šesti letech s čerstvou tvorbou. Po letech strávených hraním spolu s Baromantikou došlo na její spolupráci v triu Bittová/Dusilová/Načeva. Tehdy se začal formovat materiál na velice osobní album Řeka, které poprvé od "Mezi světy" z roku 2005 vychází pod jejím jménem.

I tentokrát, stejně jako v případě "Baromantiky" a "V hodině smrti", nejde o nahrávku na jeden poslech. Deska drží při sobě a je důležité dát pozor na všech deset částí, tvořící tento celek. Boření hranic není pro Dusilovou žádnou novinkou. Tentokrát však neexistuje absolutně žádný mantinel. Svoji jedinečnost dlouho budovala během sólových koncertů, kde nepoutala jen zpěvem, nýbrž i prací s loopery, jimiž vykouzlila množství vrstvených smyček a nálad, které diváky přikovaly k židlím. A tento unikátní přístup se povedlo přenést i do finální podoby skladeb ve studiu.

Deska zaujme svou stopáží, kdy se deset skladeb rozprostírá na délce téměř sedmdesáti minut. Všechny až na jednu výjimku dosahují pěti a víc minut. Přesto jen těžko hledat hluché či slabé místo. Od polských textů Doroty Barové v úvodu ("Biale konie"), přes zhudebněnou poezii ("Panenka Maria: Sádrové lepidlo") od básnířky Małgorzaty Lebdy, vokální abstrakce či dětskou mluvu ("Vojsko", "DNA") až po instrumentální zklidnění ("Tremolo", "Hlubina"). Žánrové rozpětí a různá dynamika je znát celým albem. Od folkloru, přes elektroniku až po popovější kusy.Za zvukem Řeky stojí producent Petr Ostrouchov a multiinstrumentalista Aid Kid. Jeho rukopis je znatelný a i díky jeho přítomnosti jsou dlouhé zvukové plochy zajímavé, kvůli propojení elektroniky se živými nástroji. Není to však jen o nich. Najdeme tu plno hostů s různými nástroji a to kolikrát velice exotickými. Celesta, skleněná harmonika nebo kalimba rozhodně nejsou typickým vybavením. V titulní písni se představí dokonce celý big band Concept Art Orchesttra. Dojde i na zmíněné kolegyně z tria. Iva Bittová a Monika Načeva se představí v závěrečné, krásné, třináctiminutové Tmě, kde nechávají své hlasy krásně prolínat.

Najdou se však i otevřenější skladby, jenž by mohly proniknout i do rádiové rotace. Ať už je to Insomnia nebo Vlákna, obě mohou rozhodně mít tyto ambice. Tanečně laděná Insomnia navnadí svým pohyblivým rytmem, singl Vlákna, na jehož textu se kromě Dusilové podílel i Jakub König a Martin Kyšperský, je syrovější, opět laděn do elektroniky, tentokrát však s výraznějším kytarovým podkladem.

Řeka je složité, náročné, experimentální album. Je inspirující, svobodné a velice emotivní. Je to podzimní album, kterému nejvíc prospěje poslech při temném deštivém večeru se sklenkou vína či při chladné pošmourné procházce parkem či lesem. Je to album plné krásné atmosféry. Lenka Dusilová ušla během své kariéry dlouhým vývojem a Řeka je jejím doposud největším dílem.DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař
09.01.

Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař

Nová česká komedie Matky představuje svou ústřední píseň a videoklip. Skladbu Matky složil Ondřej Brzobohatý, vložil...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru