Punkový Úmrtí Sida Fest si připsal 17. zářez ve své historii

Dlouho očekávaný festival punkových kapel proběhl v nevelkých prostorách klubu na Pankráci u Nýřan v sobotu 1. února 2020. O co stísněnější prostory, o to vřelejší atmosféra podpořená nabitým line upem osmi osvědčených formací. Kromě českých zástupců si pro fanoušky pořadatelé z řad nýřanských Vyvrhells připravili třešinku dovezenou až ze slovenské metropole Bratislavy.

Startovací kapelou téměř plnoletého festu se stala brněnská Inseminační stanice. Kromě kytar, bicích a hutného přednesu dokreslovaly výživný set houslové tóny, které dodávaly osobitý ráz každé skladbě. Obecenstvo se nenechalo dlouho pobízet a ostré pogo vypuklo hned v úvodu.

O poznání blíže to měla k Nýřanům rokycanská Nízká úroveň. Kapela založená 2013 se hlásí o slovo a na punkové scéně se o ní začíná dosti často mluvit. Za sebou mají vydání alba Jsme zkrátka jiný (2017) a před sebou práci na novém projektu, ze kterého jsme si poslechli povedeného Fausta.

Bílinsko-teplická parta Do Řady! patří k formacím, které ještě pamatují doby před Sametovou revolucí. Obrovská zkušenost, sehranost a chuť hrát z pódia přímo zářila. Samozřejmě nechyběly overaly a masky klaunů. Ve spojení s muzikou, kterou válcují scény napříč republikou, to byla nádherná kombinace. Kapelu před rozvášněným publikem chránily železné zábrany, ze kterých fans zpěváka doprovázeli u každého songu.Ostrý punk přišel s nýřanským T.B.N. V čele s mikrofonem Bedna a u bicích jste jistě poznali Mařenu z S.A.S. Bez přetvářky a natvrdo podané texty opět doprovázené plným parketem roztopily kotel do bodu varu. Pogo, dav přilepený na zábranách – prostě nádherná kulisa perfektně odehraného koncertu.

Zmíněný Mařena si o přestávce nedokázal ani na chvilku oddechnout. Po přestavbě se na scéně objevil znovu, tentokrát se svým S.A.S. jako zpívající kytarista. A jízda s rozbouřeným sálem pokračovala. Starší kousky proložené novějšími věcmi nenechaly v šílícím davu kámen na kameni.

S nástupem bratislavské Zóny A přišlo vyvrcholení letošního Sida. Les rukou s rohatými nad hlavami, hlasivky nadoraz a hlavně výborná muzika od poměrně dlouze diskutované kapely. V každém případě zde muzikanti odvedli dobrou práci, na kterou se po vydupaném přídavku bude dlouho vzpomínat.Písecký syrový punk přivezl v dárkovém balení stovkami koncertů ošlehaný Trest Smrti. Ve své tvorbě se nevyhýbá žádnému tématu, dokáže se postavit každému problému ve společnosti. Byť se prostor lehce uvolnil, peklo pod jevištěm nevychladlo. Obrovské nasazení, těžkotonážní náboj a hlavně dobře zvolený playlist u publika slavil úspěch.

Jak to na světě bývá zvykem, vše má svůj konec. O ten se na Pankráci postarala strakonická parta Problems! Parádní závěr a důstojná tečka v podání kapely, která se dostává do povědomí stále širšímu okruhu posluchačů. Od roku 2017 mají za sebou spoustu vystoupení, účastí na festivalech, koncertní šňůry, ale i změnu na postu basáka. Dnes se na veřejnosti se skupinou poprvé představil basák Honzíno a dle reakce publika, do sestavy parádně zapadl.
Autor textu a fotografií: Luděk Blovský
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Pondělní Fresh senior festival láká na koncert Ivana Hlase, tanec nebo divadlo
20.09.

Pondělní Fresh senior festival láká na koncert Ivana Hlase, tanec nebo divadlo

Bubenečská Villa Pellé zve již v pondělí 21. září od 13.00 všechny aktivní seniory na zdarma přístupný...


Progresivní blues nebo post rock? Decadent Harmony pokřtili svůj ambiciózní debut
19.09.

Progresivní blues nebo post rock? Decadent Harmony pokřtili svůj ambiciózní debut

Zajímavých českých kapel se nyní rodí jak hub po dešti! Důkazem mohou být i mladé rockové skupiny Decadent Harmony...


Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 míří do Liberce a Prahy
18.09.

Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 míří do Liberce a Prahy

Zpěvák a skladatel Miro Žbirka se vydal na exkluzivní Meky: Cinema Acoustic Tour 2020 ve vybraných kinosálech sítě CineStar....


Benátská noc ve Lhotě u Plzně měla multižánrový program
17.09.

Benátská noc ve Lhotě u Plzně měla multižánrový program

Napříč nepříznivé covidové situaci pořadatelé v čele s manželi Leichtovými, podpořené...


Hudebník WURST, který jako zpěvačka Conchita Wurst vyhrál Eurovizi, vystoupí v Praze
17.09.

Hudebník WURST, který jako zpěvačka Conchita Wurst vyhrál Eurovizi, vystoupí v Praze

Extravagantní vousatá zpěvačka Conchita Wurst, která v roce 2014 za velkého rozruchu vyhrála soutěž Eurovize,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru