Punkový Úmrtí Sida Fest si připsal 17. zářez ve své historii

Dlouho očekávaný festival punkových kapel proběhl v nevelkých prostorách klubu na Pankráci u Nýřan v sobotu 1. února 2020. O co stísněnější prostory, o to vřelejší atmosféra podpořená nabitým line upem osmi osvědčených formací. Kromě českých zástupců si pro fanoušky pořadatelé z řad nýřanských Vyvrhells připravili třešinku dovezenou až ze slovenské metropole Bratislavy.

Startovací kapelou téměř plnoletého festu se stala brněnská Inseminační stanice. Kromě kytar, bicích a hutného přednesu dokreslovaly výživný set houslové tóny, které dodávaly osobitý ráz každé skladbě. Obecenstvo se nenechalo dlouho pobízet a ostré pogo vypuklo hned v úvodu.

O poznání blíže to měla k Nýřanům rokycanská Nízká úroveň. Kapela založená 2013 se hlásí o slovo a na punkové scéně se o ní začíná dosti často mluvit. Za sebou mají vydání alba Jsme zkrátka jiný (2017) a před sebou práci na novém projektu, ze kterého jsme si poslechli povedeného Fausta.

Bílinsko-teplická parta Do Řady! patří k formacím, které ještě pamatují doby před Sametovou revolucí. Obrovská zkušenost, sehranost a chuť hrát z pódia přímo zářila. Samozřejmě nechyběly overaly a masky klaunů. Ve spojení s muzikou, kterou válcují scény napříč republikou, to byla nádherná kombinace. Kapelu před rozvášněným publikem chránily železné zábrany, ze kterých fans zpěváka doprovázeli u každého songu.Ostrý punk přišel s nýřanským T.B.N. V čele s mikrofonem Bedna a u bicích jste jistě poznali Mařenu z S.A.S. Bez přetvářky a natvrdo podané texty opět doprovázené plným parketem roztopily kotel do bodu varu. Pogo, dav přilepený na zábranách – prostě nádherná kulisa perfektně odehraného koncertu.

Zmíněný Mařena si o přestávce nedokázal ani na chvilku oddechnout. Po přestavbě se na scéně objevil znovu, tentokrát se svým S.A.S. jako zpívající kytarista. A jízda s rozbouřeným sálem pokračovala. Starší kousky proložené novějšími věcmi nenechaly v šílícím davu kámen na kameni.

S nástupem bratislavské Zóny A přišlo vyvrcholení letošního Sida. Les rukou s rohatými nad hlavami, hlasivky nadoraz a hlavně výborná muzika od poměrně dlouze diskutované kapely. V každém případě zde muzikanti odvedli dobrou práci, na kterou se po vydupaném přídavku bude dlouho vzpomínat.Písecký syrový punk přivezl v dárkovém balení stovkami koncertů ošlehaný Trest Smrti. Ve své tvorbě se nevyhýbá žádnému tématu, dokáže se postavit každému problému ve společnosti. Byť se prostor lehce uvolnil, peklo pod jevištěm nevychladlo. Obrovské nasazení, těžkotonážní náboj a hlavně dobře zvolený playlist u publika slavil úspěch.

Jak to na světě bývá zvykem, vše má svůj konec. O ten se na Pankráci postarala strakonická parta Problems! Parádní závěr a důstojná tečka v podání kapely, která se dostává do povědomí stále širšímu okruhu posluchačů. Od roku 2017 mají za sebou spoustu vystoupení, účastí na festivalech, koncertní šňůry, ale i změnu na postu basáka. Dnes se na veřejnosti se skupinou poprvé představil basák Honzíno a dle reakce publika, do sestavy parádně zapadl.
Autor textu a fotografií: Luděk Blovský
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Fotoreportáž z pražského koncertu kapely Poletíme?
21.02.

Fotoreportáž z pražského koncertu kapely Poletíme?

Stále populárnější kapela Poletíme? vystoupila ve středu 19. února v Lucerně Music Baru. O jejich popularitě svědčí...


TrutnOFF BrnoON. Legendární festival se vrací!
20.02.

TrutnOFF BrnoON. Legendární festival se vrací!

Nejstarší festival svého druhu, legendární "Fotr všech festivalů”, Trutnoff, přezdívaný Český Woodstock,...


Giudi a Mejla z Vypsané Fixy mají společný singl
20.02.

Giudi a Mejla z Vypsané Fixy mají společný singl

Giudi vydává nový singl a ke spolupráci si tentokrát vybrala Mejlu, kytaristu ze skupiny Vypsaná Fixa. Po něm získala...


Podbrdská hospoda, Těně a punk rockový koncert
20.02.

Podbrdská hospoda, Těně a punk rockový koncert

Na hudební párty v Podbrdské hospodě Těně zahrály tři rokycanské kapely. Sobotní večer 15. února...


Nový festival Kollerfest na Vranovské přehradě pod taktovkou muzikanta Davida Kollera
19.02.

Nový festival Kollerfest na Vranovské přehradě pod taktovkou muzikanta Davida Kollera

Nebude chybět Kollerband se speciálním programem David Koller se podílí na dramaturgii i konceptu festivalu a uskuteční...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Everyday Life
16.02.

Everyday Life

» Coldplay

Skupina COLDPLAY vydala nové album. Deska Everyday Life je...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru