Půlstoletí ve službách královny hudby

Recenze alba : Půlstoletí

Celkový čas: 03:03:35
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
ZAKOUPIT ALBUM
V dnešní době mají posluchači Hanu a Petra Ulrychovi spojené především s folklórní hudbou, které se ve společnosti Javorů věnují. Je to škoda, protože oba sourozenci prošli mnohem barevnější a stylově pestřejší cestu. Právě toto připomenutí je největším kladem supraphonského kompletu Půlstoletí, který podrobně a přehledně mapuje jejich pěveckou i tvůrčí dráhu.    

Bigbeatové začátky

Obsáhlý výběr vychází v roce, kdy se Ulrychovým sešlo hned několik výročí. Petrova sedmdesátka, Hanina pětašedesátka, čtyřicáté narozeniny Javorů a hlavně půlstoletí společného muzicírování. Takže vybírat bylo z čeho, první na albu zachycené nahrávky pocházejí z roku 1964, poslední z předloňska.  

První CD je věnováno bigbeatovému a rock´n´rollovému období obou interpretů, které je spojeno hlavně se skupinami Atlantis a Vulkán. Tehdy se jim o cimbálu či houslích ani nezdálo, přednost dostaly kytary a bicí. Jednoduché, aranžérsky přehledné, anglosaskou scénou inspirované písničky o svobodě, strachu, lásce, návratech. Příjemné kousky, z nichž jasně vyčnívá slavná skladba Nechoď do kláštera.  Písně staví na silné, místy magické atmosféře 60. let, výrazných melodiích a přesazích do vkusného popu (Seď a tiše poslouchej, Nonsens) či blues (Strange Brew). Převažuje střední a pomalejší tempo, ale Vulkán i Atlantis umí i přitvrdit a zrychlit (Vracím se cestou domů, Wine Or Love), případně zamířit do alternativnějších, syrovějších, až psychedelických vod (Jen o to mi nejde, Dlouhý stín). Petr i Hana Ulrychovi se nebojí ani angličtiny, hned jsou z nich rockeři se vším všudy. 

Přes rock a pop k world music

Druhé CD začíná krylovským protestsongem Zachovejte klid z roku 1968, který si Ulrychovi pěkně odskákali. „My máme pravdu, vy jenom bič, zradu a bič". Následují experimentálnější jazzrockové skladby (Ticho) ve větších arnažmá Orchestru Gustava Broma i křehčí hitovky (On na mne zapomíná, Za vodou, za horou, Zpěvánka na lásku). A také první náznaky world music, která začne dominovat druhé polovině alba.  

Od skladby Zvon už je zbytek kompletu v režii Javorů, případně Javory beatu. Nechybí žádná ze zásadních písní typu Jízda králů, Putovali kdysi hudci, Tichý hlas nebo O naději. Zastoupena je i filmová hudba (O statečném kováři, Díky za každé nové ráno). Právě v písních, sice autorských, ale odkazujících na hlavně  moravský, ale i balkánský folklór či klezmer se zpěváci dostávají k podstatě lidských citů a života vůbec.Skupina Javory dlouhodobě prokazuje nejen svoji profesionální dokonalost, ale především cit pro folklorní hudbu. Všechny nástroje hrají velice svobodně a zároveň pokorně slouží písničce. A to samé platí o zpěvácích. Nejlépe jim to sluší, když se k mikrofonu dostanou současně. Tvrdší, civilnější Petrův zpěv si s Haniným emocionálnějším, vroucnějším dokonale rozumí.

Půlstoletí je důstojnou poctou dvěma velkým zpěvákům a zároveň příjemnou procházkou padesátiletou historií české nekomerční hudby. A mladým lidem může navíc ukázat další hudební tváře Hany a Petra Ulrychových.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Bratr bez sestry je pěvecky poloviční

Bratr bez sestry je pěvecky poloviční

Vedle akustických Javorů s folklórním cimbálem a houslemi si sourozenci Hana a Petr Ulrychovi postavili...GALERIE

Související obsah:

» Ulrychovi Hana a Petr   (Karel Souček, 18. 04. 2013)
» Bratr sestry   (Karel Souček, 18. 04. 2013)
» Oslavencům Ulrychovým energie rozhodně nedochází   (Karel Souček, 19. 02. 2014)
» Bratr bez sestry je pěvecky poloviční   (Karel Souček, 19. 04. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kanadský zpěvák Michael Bublé se podruhé chystá do České republiky
24.08.

Kanadský zpěvák Michael Bublé se podruhé chystá do České republiky

Pražská O2 Arena bude 17. září patřit Michaelu Bublému. Tento kanadský zpěvák je označován za Sinatru 21. století....


Killswitch Engage splnili tajný sen všech fanoušků
23.08.

Killswitch Engage splnili tajný sen všech fanoušků

Metalcoroví pionýři Killswitch Engage mají letos velmi napilno. V zimě odjeli turné s Parkway Drive včetně koncertu...


Nu-metaloví pionýři P.O.D. přijedou do Prahy a Zlína
23.08.

Nu-metaloví pionýři P.O.D. přijedou do Prahy a Zlína

P.O.D. (celým názvem Payable On Death) patří společně s hvězdami Limp Bizkit nebo Korn k tvůrcům klasického amerického...


Label Tranzistor roztančí tuto neděli Letní Letnou
22.08.

Label Tranzistor roztančí tuto neděli Letní Letnou

Festival Letní Letná patří k tomu nejlepšímu, co Praha během léta nabízí. Pravidelnou součástí je také...


Farák Fest nezklamal, zklamalo pouze počasí
22.08.

Farák Fest nezklamal, zklamalo pouze počasí

V sobotu 17. srpna 2019 oslavil vyhlášený festival v Heřmanově Huti malé kulaté výročí. Již 5. rokem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru