Pro kapelu Mňága a Žďorp byl letošní rok báječný, říká Petr Fiala

Letošní rok zasvětila kapela Mňága a Žďorp oslavě svých pětadvacátých narozenin. Dostala dva Dárečky v podobě předělávek svých písní od spřízněných skupin, s hosty absolvovala letní festivalovou sezónu i podzimní turné, vydala výběrové album Výhledově a 21. listopadu odehrála narozeninový koncert v Lucerně. O tom všem si Hudební knihovna povídala se zakladatelem skupiny, skladatelem, textařem, zpěvákem a kytaristou Petrem Fialou.  

HK: Jak dopadl narozeninový koncert v Lucerně? Kdo vám tam udělal největší radost?   
Petr Fiala: „Největší radost nám udělali fanoušci, kteří ocenili dva naše letošní Dárečky i listopadovou šňůru s mnoha hosty. Všechno dopadlo úžasně, koncert v Lucerně byl nejen dopředu vyprodaný, ale hlavně jsme si ho všichni přítomní na pódiu i pod ním absolutně užili. Samozřejmě úplně stejně jako fanouškům chci poděkovat i kolegům a kamarádům z jiných kapel, kteří nám s tím vším velice pomohli. Jsme šťastní, letošní rok byl báječný!"HK: Podle jakých kritérií jste vybírali písně na CD Výhledově?    
Petr Fiala: „Skladby jsem vybíral sám a trvalo mi to asi dvacet minut. Už moc nepřemýšlím, instinkt je lepší. Takže kritérium bylo jediné - příjemný pohled na soupisku písniček." (smích)
 

HK: Kdy bylo Mňáze za těch 25 let nejhůře?    
Petr Fiala: „Párkrát to bylo fakt nahnuté, ale že bychom kapelu rozpustili, to nás nikdy nenapadlo. Zajímavé je, že pošramocené vztahy a ponorková nemoc se vždycky projevily i komerčním propadem." 

HK: A kdy bylo (nebo je?) nejlépe?    
Petr Fiala: „Na začátku. A pak vždycky po odchodu nespokojených členů a příchodu nových a natěšených. Momentální sestava funguje skoro deset let, taky bylo občas velké pnutí, ale nějak nám všem stálo za to ustát to. Dát přednost dialogu před hysterií. Lépe jsme se poznali navzájem a lépe jsme poznali sebe. I ty temné stránky, které každý překonáváme. Letošní rok je snad odměnou... sklizeň nebo co?!" (smích)

HK: Od zatím poslední studiové desky Takže dobrý uběhly už dva roky. Pokud uvažujete o novince, v jakém je stádiu?   Petr Fiala: „Máme docela dost rozpracovaných písniček, byli jsme loni na soustředění. Já píšu furt, takže materiálu je dost. Ale letos jsme se rozhodli věnovat pouze Dárečku, našemu výročí, festivalům s hosty, šňůře s hosty. Chtěli jsme si to užít a taky s tím bylo dost práce. Navíc chceme, aby nová deska byla skvělá, jinak to nemá cenu."

HK: Kdysi jsem hodně poslouchal vaše dvě sólová alba. Neuvažujete o navázání na tuto tradici?    
Petr Fiala: „Nevím. Písniček je dost, ale zdá se mi, že když je zpracuje a nahraje kapela, jsou lepší, než když je dělám sám. Možná vytřídím nějaké experimentálnější kusy a udělám fakt divnou desku. Teď ještě máme pár koncertů na Slovensku, pak si dám dva tři měsíce oraz a mrknu na to. Sejdeme se a probereme to. Opravdu bychom chtěli udělat další desku takovou, aby lidem stála za poslech."HK: A poslední otázka. Nelitujete, že Mňága je z Valašského Meziříčí a ne třeba z Prahy?   
Petr Fiala: Nikdy jsem toho nelitoval, naopak. O tom, že Mňága prorazila, rozhodly její písničky. Neměli jsme žádného manažera, žádné prachy, žádné ambice. Jen jsme hráli, hráli a hráli. Nejdřív za nic, pak za cesťák, pak za kilo pro každého...Měli jsme taky hodně štěstí, bez toho to nejde."  
GALERIE

Související obsah:

» Mňága a Žďorp uspořádá narozeninovou párty v Lucerně   (Joe Stramr, 22. 08. 2012)
» Výhledově! Best of 25 let   (Karel Souček, 02. 12. 2012)
» Mňága a Žďorp   (Joe Stramr, 10. 09. 2010)
» Výběrové album Mňágy doplňuje coververze Janotovy skladby   (Karel Souček, 09. 11. 2012)
» Mňága a Žďorp rozjela narozeninové turné   (Joe Stramr, 14. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kanadský zpěvák Michael Bublé se podruhé chystá do České republiky
24.08.

Kanadský zpěvák Michael Bublé se podruhé chystá do České republiky

Pražská O2 Arena bude 17. září patřit Michaelu Bublému. Tento kanadský zpěvák je označován za Sinatru 21. století....


Killswitch Engage splnili tajný sen všech fanoušků
23.08.

Killswitch Engage splnili tajný sen všech fanoušků

Metalcoroví pionýři Killswitch Engage mají letos velmi napilno. V zimě odjeli turné s Parkway Drive včetně koncertu...


Nu-metaloví pionýři P.O.D. přijedou do Prahy a Zlína
23.08.

Nu-metaloví pionýři P.O.D. přijedou do Prahy a Zlína

P.O.D. (celým názvem Payable On Death) patří společně s hvězdami Limp Bizkit nebo Korn k tvůrcům klasického amerického...


Label Tranzistor roztančí tuto neděli Letní Letnou
22.08.

Label Tranzistor roztančí tuto neděli Letní Letnou

Festival Letní Letná patří k tomu nejlepšímu, co Praha během léta nabízí. Pravidelnou součástí je také...


Farák Fest nezklamal, zklamalo pouze počasí
22.08.

Farák Fest nezklamal, zklamalo pouze počasí

V sobotu 17. srpna 2019 oslavil vyhlášený festival v Heřmanově Huti malé kulaté výročí. Již 5. rokem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru