Pražští Jamaron v novém energickém singlu odkrývají pravdu za lží

Ať už má Co-vidová situace jakékoli aspekty, nesporným pozitivním faktem zůstává, že naprostá většina hudebních umělců na celém světě zasedla do zkušeben, tvoří a nahrává. Nejinak je tomu u domácí ambiciózní party Jamaron, která aktuálně vypouští do éteru nový videosingl pod názvem O lžích a lidech. Na vizuálním zpracování klipu, který se na youtube v premiéře objevil 19.11., se podílela zkušená filmařská produkce pod vedením režiséra Filipa Lépeše, umnou kameru a střih obstaral Jaro Atry.

 

Autorem hudby i textu je tentokrát kytarista Jakub Dostál. Kapela se drží toho nejlepšího rockového scénáře pro silnou píseň: po melodickém úvodu se pořádně opírá do kytar, nad kterými vyniká intenzivní a nezaměnitelný vokál Marie Dostálové. Lyrické téma pravdy a lži připomíná ikonický koncept, které před více než rokem otevřeli psycoreoví giganti Dymytry ve filozofické skladbě Pravda a lež. Můžeme se vskutku zamyslet sami nad sebou, jaká metaforická pravda se skrývá v dnešní době, ať už je jaká je.

Jamaron, což je složenina úvodních slabik křestních jmen JAkub, MArie a ONdra, založili sourozenci Dostálovi v listopadu 2013 s cílem tvořit multižánrovou hudbu. Už od začátku bylo v jejich tvorbě slyšet popové melodie a zajímavé folkové vlivy, ale všemu nakonec dominoval hutný rockový základ. Tyto prvky bylo možné nalézt i na výborném debutu Nahá, který vyšel v roce 2016 a obsahoval pestrou kolekci původních skladeb včetně jemné punkové recese Psí kšíry anebo chytlavého hitu Osudová balada.

 

Tenhle pomalý song se do dnešního dne může pyšnit úchvatným rekordem: 2,5 mil. zhlédnutí na videokanále youtube! Jamaron píseň živelně vystřihli i při letošním lednovém koncertě v pražské Lucerně, kde pokřtili novinkovou desku Doma. Toto druhé album znamenalo pro mladou rockovou kapelu velký krok kupředu, bylo zvukově čistší, ale především nastavilo jasnější rockovou cestu, po které chtějí kráčet. Sice ubylo originálních saxofonových výletů, které na debutu bravurně opanovala samotná Marie, ale Ondra s Jakubem přišli s novými rockovými šlágry Úhel pohledu, Medvídci koušou nebo Zauzlíkovaná klec. Ty navíc nepostrádají smysluplné a vážnější texty. Že se ale jedinečná parta dokáže správně odvázat a odpoutat od často nelítostné reality, ukázala třeba pozitivní píseň Habaděj přání či velmi vyletněný klip Amerika.

 

Sluší se dodat, že akční sourozenecké trio doplňuje perfektní rytmická sekce: bubeník Vašek Hejda a basák Filip Karlík. Jestli je nový klip O lžích a lidech předzvěstí nějaké větší nahrávky, můžeme ještě spekulovat. Celá pětice si však vyloženě užívá živých koncertů, o čemž se mohli přesvědčit fanoušci v Litomyšli, kde mohla kapela předskočit legendě Wohnout, a to ještě na začátku října, těsně před uzavřením všech kulturních akcí. Doufejme ale, že tenhle stav nebude mít dlouhé trvání a nebudeme muset čekat na jejich odložený koncert s Kateřinou Marií Tichou až do října příštího roku. Co kdyby se zázrak stal o Vánocích, jak o tom samotní Jamaron zpívají v povedeném klipu?
Foto: FB kapely


GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař
09.01.

Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař

Nová česká komedie Matky představuje svou ústřední píseň a videoklip. Skladbu Matky složil Ondřej Brzobohatý, vložil...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru