Po Laktační psychóze nastupuje Automatka, i tu zvládá Mateřská.com s nadhledem

Recenze alba : Automatka

Album: Automatka
Interpret: Mateřská.com
Celkový čas: 00:40:16
Vydavatel: Mateřská.com
Rok vydání: 2018
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Hledáte-li v současné české hudbě nadhled, pak byste neměli minout kapelu Mateřská.com, tedy velice talentované zpěvačky, textařky a skladatelky Lenu Yellow a Báru Vaculíkovou. Ty nyní přicházejí s novou deskou Automatka. Laktační psychózu (název debutu) už mají za sebou, děti povyrostly, školka, škola, kroužky, ale rodičovské radosti i starosti zůstávají. A obě ženy je zachycují nejen s výše uvedeným nadhledem, ale také humorem, lehkostí, laskavostí a smyslem pro detail a zkratku.

Nikoli vypozorované, ale prožité

Omlouvám se, že nejsem matka, ale jako dvojnásobný otec o tom něco vím. Takže si snad mohu dovolit posoudit, jak přesné postřehy Leny a Báry jsou. Z mého pohledu absolutně. V těchto okamžicích se obvykle píše, že situace, pocity, nálady … jsou přesně vypozorované. Zde to však neplatí, protože nejsou vypozorované, ale spíše prožité a věrně zachycené.

Kdo z rodičů by si občas neposteskl nad životem v jednom kole či nepořádností svých potomků, neutíkal k sociálním sítím, netoužil udělat si čas jen sám pro sebe, vyrazit do fitka nebo na jízdu s kamarády? Každý, ale láska je stejně nejvíc, „moji spící andílci musí být bez viny". Své prožitky popisují obě dámy s obrovskou dávkou humoru, a to v různých podobách, od laskavého přes ironii, sarkasmus až kamsi k humoru černému. Navíc disponují obrovským citem pro jazyk, takže jejich metafory, slovní obraty či rýmy vás opravdu dostanou. A ještě jedna věc, která je dnes v hudbě nevídaná – většině skladeb nechybějí přesně vygradované pointy.

Album otevírá energická, temperamentní, přitom ale vzdušná Automatka, zachycující klasickou dnešní matku. „Jsem automatka, taxikářka, závoznice, taky svačinářka..." Písnička Social boogie se sice zabývá závislostí na sociálních sítích, ale žádné moralizování v ní nenajdete, zase jen nadhled, hravost, lehkost. A „přemoudřelý" vstup Kapitána Dema. Silná ironie prostupuje motivační písně Být fit a Vím, co chci, skutečnost, že každá maminka je zároveň detektivem, dokazuje Detektivní story.Dámská jízda nesmí chybět

Lekce trpělivosti přesně zachycuje běžné ráno s malým dítětem, world music zdobí bojovnou píseň Lvice v aréně. Není nad to si jednou za čas vyrazit na dámskou jízdu, o čemž vypráví V ženském kruhu. Jen my dva představuje romantické, sladké vyznání, ale ani v něm nechybí trefná ironie. Exotické rytmy ovládají také skladbu Svatební s výborným vstupem beatboxera Endrua. O konec nahrávky se pak postará Kapitánův remix Social Boogie.

Kvůli velice invenčním textům by však bylo nespravedlivé zapomínat na hudbu. Ta je stejně nápaditá, hravá a vzdušná. Výraznými melodiemi a silnými refrény se řadí k hodně inteligentnímu popu, i když je v ní výrazně zastoupena elektronika. Je hodně pestrá, často se i v rámci jedné skladby mění rytmy, tempa či nálady. Inspiraci hledaly Leny s Bárou u takových osobností jako Kapitán Demo, Honza Horáček nebo Aleš Hyvnar a jejich rukopis je na nahrávce hodně patrný.

Z Automatky přímo sálá, jak si ji chtěly obě hudebnice užít, s jakou chutí a nadšením na desce pracovaly. Tuto spontánnost a pozitivní a radostnou atmosféru se podařilo přenést i na posluchače.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Mateřství zmáhá i inspiruje

Mateřství zmáhá i inspiruje

Natočit desku není jen tak. Nestačí dostatek hudebních nápadů. Vždy jsou potřeba peníze a cest...Související obsah:

» Automatka vyzdvihuje nadlidské schopnosti maminek   (Jitka Fialková, 09. 03. 2018)
» Bára s Léňou všechno hravě zvládnou   (Karel Souček, 02. 07. 2013)
» Mateřství zmáhá i inspiruje   (Jitka Fialková, 08. 09. 2013)
» Mateřská.com slibuje na křtu hudbu, tanec i vagínu   (Karel Souček, 03. 10. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nespoutaná energie a hudební vyzrálost na klatovském náměstí
07.08.

Nespoutaná energie a hudební vyzrálost na klatovském náměstí

Další ze série letních koncertů na klatovském náměstí přinesl ve středu 5.8.2020 dva pohledy. Energií...


První ročník Stone Smoker Festivalu přiveze i zahraniční kapely
07.08.

První ročník Stone Smoker Festivalu přiveze i zahraniční kapely

Stone Smoker Festival je název prvního ročníku nového festivalu, který si vytyčil za cíl záchranu festivalové...


Evropská metalová festivalová aliance EMFA právě začíná
07.08.

Evropská metalová festivalová aliance EMFA právě začíná

Právě dnes v pátek 7. srpna začíná unikátní online festival, který dali dohromady organizátoři třinácti nejlepších...


Film o Michalu Prokopovi bude mít na Krásných ztrátách Live premiéru
07.08.

Film o Michalu Prokopovi bude mít na Krásných ztrátách Live premiéru

Součástí programu festivalu Krásný ztráty Live, který se navzdory koronaviru uskuteční 14. a 15. srpna na statku ve středočeských Všeticích,...


Vlčice u Blovic se staly dějištěm malého festivalu s výrazným obsazením
06.08.

Vlčice u Blovic se staly dějištěm malého festivalu s výrazným obsazením

Jednou za rok se v malé vísce na Blovicku koná hudební akce, která láká příznivce dobré muziky a neopakovatelné...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Vzhůru přes oceán
03.08.

Vzhůru přes oceán

» Vitacit

Vzhůru přes oceán je debutové album legendární heavymetalové skupiny...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru