Palečkovy úpravy Ježkáren podtrhly jejich melodie a nadčasové texty

Recenze alba : Ježkárny

Album: Ježkárny
Celkový čas: 00:43:14
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Možností, jak dnes přistupovat k úpravám starých populárních šlágrů, je celá řada. Písničkář Miroslav Paleček zvolil na albu Ježkárny, jehož název prozrazuje, o jaké skladby se jedná, velice citlivý, skromný přístup. Asi i proto jeho pojetí slavných písní typu Nebe na zemi, Stonožka, V domě straší duch, Život je jen náhoda nebo Šaty dělaj´člověka vyznívá lépe než originály.  



Původní verze písniček Jiřího Voskovce, Jana Wericha a Jaroslava Ježka jsou totiž orchestrální. To jim sice zachovává přitažlivě archaickou, tehdejším jazzem ovlivněnou atmosféru, ale pod nánosem mnoha nástrojů se občas vytrácí melodie a textová sdělení. A obě tyto hodnoty jsou u skladeb Osvobozeného divadla zásadní.   

Jednoduché, ale chytlavé melodie

To si zřejmě dobře uvědomil i Miroslav Paleček, který k písním přistupoval s pokorou a pietou na straně jedné, ale zároveň je dokázal posunout do modernějších, současnějších vod. Folkové úpravy, opírající se o akustické kytary a zpěv, právě podtrhují sice jednoduché a přehledné, ale současně velice silné, harmonické a vkusně chytlavé melodie.  

To samé platí i o textech, které mnohem jasněji a srozumitelněji vyzní jen s kytarou než s celým orchestrem. Jejich nadčasovost je i po osmdesáti letech až zarážející, stále chamtivosti či snahy obelhat jiné neubývá. Přitom by stačilo více se radovat ze života, nereptat, užívat si drobností. A to vše je podáno krásnou, čistou češtinou. Nechybí ani smysl pro humor, přirozená hravost, nečekané pointy a originální metafory.  



Akordeon i pila dobarvují slavné šlágry

Základ alba tedy tvoří Palečkova akustická kytara a jeho civilní zpěv. Písničkář si ale přizval i několik hostů a díky kytarám a baskytarám Pavla a Karla Fořtových, akordeonu Štěpána Kojana a pile Petra Dopity dostávají skladby pestřejší kabátek. Aranže jsou sice střídmé, nemají za cíl přehlušit vyznění písně, ale přesto skladby typu David a Goliáš, Ezop a brabenec, Svítá nebo Život je jen náhoda přinášejí příjemné oživení. Dominantní folk tak přibírá vlivy jazzové či bluesové hudby.  

Možná to zní hloupě, ale na albu Ježkárny se stal Miroslav Paleček sluhou legendárních písní. Nechce na sebe příliš upozorňovat, strhávat pozornost, cpát se do popředí, ale jen pokorně a s talentem sobě vlastním slouží velkému skladateli a chytrým textařům. A to je moc dobře, protože díky tomuto přístupu mohou Ježkárny oslovit i mladší generace. A tyto skladby i generace si to rozhodně zaslouží.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Písničkář Paleček se pustil do slavných Ježkáren   (Karel Souček, 05. 02. 2015)
» „Nahráním Ježkáren jsem si splnil svůj životní sen,“ přiznává Miroslav Paleček.   (Karel Souček, 07. 03. 2015)
» Václav Hybš konečně nahrál Ježkovy skladby   (Karel Souček, 10. 06. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Ruský medvěd je zase v Praze
18.01.

Ruský medvěd je zase v Praze

Alex Terrible, ruský deathcorový postrach se po 2 letech znovu vrací do Prahy, aby se, přivedl chaos. Po vydání nového...


Deratizéři natočili dva nové singly a chystají narozeninový koncert
18.01.

Deratizéři natočili dva nové singly a chystají narozeninový koncert

Dvě zbrusu nové písně natočila slánská kapela Deratizéři. Obě jsou předzvěstí nového alba, které...


Deep Purple nabídne průřez svou tvorbou na podzim v Praze
18.01.

Deep Purple nabídne průřez svou tvorbou na podzim v Praze

Legendární rocková formace Deep Purple se 7. října 2026 vrátí do pražské O2 areny. Kapela, která se proslavila...


Tři Deci #22: Termín headliner
18.01.

Tři Deci #22: Termín headliner

Dnes si budeme povídat o termínu headliner. Výraz, který každý hudební fanoušek slyší pravidelně po celý rok. Jaké...


Waltari přivezou svou poslední desku do Paláce Akropolis
17.01.

Waltari přivezou svou poslední desku do Paláce Akropolis

Hudební chameleoni, kteří se u nás už téměř 40 let těší extrémní oblíbenosti, vystoupí 20. března...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Teď
03.01.

Teď

» Imlauf Jiří

Když v roce 2021 skončila kapela Houpací koně, rozhodl se jejich zpěvák a...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta