Oproti debutu působí nová deska Marpa a TroubleGangu sevřeněji a syrověji

Recenze alba : DVA

Album: DVA
Interpret: Marpo
Celkový čas: 00:42:41
Vydavatel: Universal Music
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Svým debutem Dead Man Walking si Marpo a jeho TroubleGang nasadili laťku hodně vysoko. Podaří se jim novinkou s lakonickým názvem DVA tuto úspěšnou a kvalitní desku překonat? V určitých ohledech ano, DVA sice není tak stylově barevná, ale zato působí sevřeněji, celistvěji, syrověji a hutněji. Žádné country už tedy nečekejte, nastupuje energický hip-hop, temperamentní rock a občas dostane prostor i drsný nu-metal.

Marpovy koncerty jsou proslulé obrovskou energií, dravostí a živelností a tyto charakteristiky se podařilo na album přenést. Stalo se tak díky vysokému nasazení všech zúčastněných, invenčnímu a naprosto funkčnímu propojení elektroniky se živými nástroji, světovému zvuku a Marpově naléhavosti, se kterou zpívá. Je stejně věrohodný a autentický jak v drsných, siláckých, tak něžnějších, jemnějších polohách.Lyrický, romantický úvod otevře skladbu Říkám to naposled. A do toho Marpův rap, který to natře brněnskému managementu i Kapitánu Demovi a zároveň představí TroubleGang a jeho přínos pro hudební scénu. A pak to Marpo odpočítá. Hutný start, kytarové stěny, úderné bicí a elektronika, to je song Na prach spálit. Hudebně pestrá skladba střídající tvrdé pasáže s melodickým refrénem, navíc velice svobodná a nenásilně motivační. Skvěle šlapající písnička 7 popisuje klady (jednoznačně převažují) i zápory sedmiletého muzikantského života TroubleGangu a zároveň je velkým poděkováním fanouškům.

Smíření přináší Promiň, na silné atmosféře vystavěná skladba, která dokáže být jemná i syrová zároveň. A upřímná, zpěvákova omluva mamince je tak silná, že mnohého posluchače určitě napadne, zda také někomu něco nedluží. Hledáte – li roztančenou, vygradovanou vypalovačku, je jí Víkend. Melodická, úderná píseň s chytlavým refrénem a nakažlivou energií. Klidněji vyznívá Wolfpack pt.2, i když i ten umí v refrénu přitvrdit. Navíc ho zdobí krásná kytarová vložka a strhující závěr. Generaci velkejch snů zachycuje stejnojmenná skladba. Generaci, která si musela sama všechno vydřít a díky tomu se mohla dostávat z povrchu až na kost.

Temněji a syrověji působí First Blood, nu-metal dostává prostor v Last Blood, kritice popových interpretů a kritiků. Nenásilné zamyšlení nad životními hodnotami přináší jemnější, pozvolna však gradující Ďáblův advokát s velkým podílem samplů. Šedivé sídliště na Praze 4, kde nebyl a není zrovna jednoduchý život, zobrazuje úderný Klub rváčů. O závěr se postará klidnější a optimistická písnička Nejsi sám, bojující proti jakékoli formě šikany. „Věř, že na to nejseš sám," motivuje všechny oběti Marpo.Marpovy texty čerpají z reálného života a jsou hodně otevřené. Zabývají se vztahy, odpuštěním, lítostí, životem muzikantů, párty, osudem. A jsou také upřímné, neboť Marpo nešetří ani sám sebe a kapelu TroubleGang, kterou ale na druhou stranu současně vynáší do nebes. Důležité je, že texty tvoří s hudbou dokonalou symbiózu, tvrdou, drsnou, syrovou, ale v žádném případě depresivní.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Marpo na poslední desce rozhodně není mrtvý, ať žije Marpo!

Marpo na poslední desce rozhodně není mrtvý, ať žije Marpo!

Raper Marpo se po odchodu z Chinaski ještě více opřel do vlastní tvorby a zplodil desku Dead Man Walking....
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař
09.01.

Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař

Nová česká komedie Matky představuje svou ústřední píseň a videoklip. Skladbu Matky složil Ondřej Brzobohatý, vložil...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru