Oproti debutu působí nová deska Marpa a TroubleGangu sevřeněji a syrověji

Recenze alba : DVA

Album: DVA
Interpret: Marpo
Celkový čas: 00:42:41
Vydavatel: Universal Music
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Svým debutem Dead Man Walking si Marpo a jeho TroubleGang nasadili laťku hodně vysoko. Podaří se jim novinkou s lakonickým názvem DVA tuto úspěšnou a kvalitní desku překonat? V určitých ohledech ano, DVA sice není tak stylově barevná, ale zato působí sevřeněji, celistvěji, syrověji a hutněji. Žádné country už tedy nečekejte, nastupuje energický hip-hop, temperamentní rock a občas dostane prostor i drsný nu-metal.

Marpovy koncerty jsou proslulé obrovskou energií, dravostí a živelností a tyto charakteristiky se podařilo na album přenést. Stalo se tak díky vysokému nasazení všech zúčastněných, invenčnímu a naprosto funkčnímu propojení elektroniky se živými nástroji, světovému zvuku a Marpově naléhavosti, se kterou zpívá. Je stejně věrohodný a autentický jak v drsných, siláckých, tak něžnějších, jemnějších polohách.Lyrický, romantický úvod otevře skladbu Říkám to naposled. A do toho Marpův rap, který to natře brněnskému managementu i Kapitánu Demovi a zároveň představí TroubleGang a jeho přínos pro hudební scénu. A pak to Marpo odpočítá. Hutný start, kytarové stěny, úderné bicí a elektronika, to je song Na prach spálit. Hudebně pestrá skladba střídající tvrdé pasáže s melodickým refrénem, navíc velice svobodná a nenásilně motivační. Skvěle šlapající písnička 7 popisuje klady (jednoznačně převažují) i zápory sedmiletého muzikantského života TroubleGangu a zároveň je velkým poděkováním fanouškům.

Smíření přináší Promiň, na silné atmosféře vystavěná skladba, která dokáže být jemná i syrová zároveň. A upřímná, zpěvákova omluva mamince je tak silná, že mnohého posluchače určitě napadne, zda také někomu něco nedluží. Hledáte – li roztančenou, vygradovanou vypalovačku, je jí Víkend. Melodická, úderná píseň s chytlavým refrénem a nakažlivou energií. Klidněji vyznívá Wolfpack pt.2, i když i ten umí v refrénu přitvrdit. Navíc ho zdobí krásná kytarová vložka a strhující závěr. Generaci velkejch snů zachycuje stejnojmenná skladba. Generaci, která si musela sama všechno vydřít a díky tomu se mohla dostávat z povrchu až na kost.

Temněji a syrověji působí First Blood, nu-metal dostává prostor v Last Blood, kritice popových interpretů a kritiků. Nenásilné zamyšlení nad životními hodnotami přináší jemnější, pozvolna však gradující Ďáblův advokát s velkým podílem samplů. Šedivé sídliště na Praze 4, kde nebyl a není zrovna jednoduchý život, zobrazuje úderný Klub rváčů. O závěr se postará klidnější a optimistická písnička Nejsi sám, bojující proti jakékoli formě šikany. „Věř, že na to nejseš sám," motivuje všechny oběti Marpo.Marpovy texty čerpají z reálného života a jsou hodně otevřené. Zabývají se vztahy, odpuštěním, lítostí, životem muzikantů, párty, osudem. A jsou také upřímné, neboť Marpo nešetří ani sám sebe a kapelu TroubleGang, kterou ale na druhou stranu současně vynáší do nebes. Důležité je, že texty tvoří s hudbou dokonalou symbiózu, tvrdou, drsnou, syrovou, ale v žádném případě depresivní.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Marpo na poslední desce rozhodně není mrtvý, ať žije Marpo!

Marpo na poslední desce rozhodně není mrtvý, ať žije Marpo!

Raper Marpo se po odchodu z Chinaski ještě více opřel do vlastní tvorby a zplodil desku Dead Man Walking....
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kapela Kryštof nabídne místo festivalů vánoční koncert
25.05.

Kapela Kryštof nabídne místo festivalů vánoční koncert

Dva roky čekali fanoušci kapely kolem Richarda Krajča na čtvrtý ročník série festivalů Kryštof Kemp, který...


První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021: Martin Garrix, Fatoumata Diawara, Wardruna
25.05.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021: Martin Garrix, Fatoumata Diawara, Wardruna

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, jehož 19. ročník musel být z důvodu koronavirových opatření přesunut...


Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou
24.05.

Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou

Dnes, tedy v neděli 24. května, uplyne smutných deset let od tragické smrti předního českého zpěváka...


Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap
23.05.

Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap

Včera, 22. května, vydali Indies ambiciózní album písničkáře Cermaque. Nese název Lament a podílely se na něm tři desítky...


Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména
23.05.

Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména

Dalšími znovu-potvrzenými jmény slovenského festivalu Pohoda 2021 jsou Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Hotspot
23.05.

Hotspot

» Pet Shop Boys

Legendární britská skupina Pet Shop Boys vydala v lednu 2020 svoji již...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru