Nakladatelství Galén chystá řadu muzikantských memoárů

Na letošní podzim připravilo nakladatelství Galén několik vzpomínkových publikací. Jednu věc mají všechny společnou - jsou věnovány osobnostem naší hudby, folku, jazzu i rocku. Jako první vychází vzpomínková kniha jednoho z nejznámějších českých kytaristů, Luboše Andršta. Ve čtvrtém čtvrtletí pak celá série pokračuje jmény Karel Zich, Michal Prokop, Miroslav Vitouš, Karel Kryl, Vladimír Mišík a další.


Ondřej Bezr Luboš Andršt: Ještě hraju vestoje

Kdyby někdo chtěl zmapovat historii naší bluesové, rockové nebo jazzové hudby, mnohokrát narazí na jméno Luboš Andršt. A právem, protože Luboš Andršt nechyběl během svých téměř pětapadesáti let hraní u mnohého zajímavého a zásadního v domácí populární hudbě.

Alba Město Er nebo Capricornus dávno patří do zlatého fondu, skupina Energit se stala pojmem již v sedmdesátých letech minulého století a kdo z našich bluesových kytaristů si mohl zahrát s B. B. Kingem?Kniha vznikala jako bilanční rozhovor k Lubošovým sedmdesátinám. Oba autoři vytvořili koláž chronologicky vedeného Andrštova muzikantského příběhu, proloženou tématy obecnějšími, a doplnili ji epizodami, které Luboš Andršt napsal „za domácí úkol" sám. Luboš Andršt vzpomíná na své kolegy a spoluhráče a před čtenářem defilují zásadní osobnosti našeho jazzu jako Jiří Stivín, Emil Viklický, Martin Kratochvíl, Rudolf Dašek, Peter Lipa, Rudolf Ticháček a mnozí další. Andrštovým bluesrockovým světem procházejí Vladimír Mišík, Michal Prokop, Vladimír Padrůněk, Jan Hrubý, Radim Hladík, Vladimír „Guma" Kulhánek, Petr Janda, Anatoli Kohout, Ivan Khunt, Erno Šedivý...

Aby čtenář neměl pocit, že listuje jen encyklopedií „kdo byl kdo v našem jazzu a rocku", stačí připomenout, že po listopadu 1989 si Marta Kubišová pro svůj comeback vybrala jako kapelníka právě Luboše Andršta nebo pozvání ke společnému vystupování a natáčení od klasického kytaristy Lubomíra Brabce. Kniha Ještě hraju vestoje je příběhem jednoho z našich největších kytaristů a je – a to v první řadě – zejména o muzice.

Karel Zich

Michal Bystrov, Marta Bystrovová a Zdeněk Hazdra ve spolupráci s rodinou, přáteli a známými Karla Zicha připravili publikaci DVANÁCT STRUN KARLA ZICHA, kde na zpěváka vzpomínají rodinní příslušníci a spolupracovníci, mj. Jiří Černý, Jiří Tichota, Lenka Filipová, Dušan Vančura, František Novotný a další. Kniha popisuje obdivuhodnou historii Zichovy rodiny, jeho soukromý a zejména profesní život, významnou spolupráci se Spirituál kvintetem i sólovou dráhu se skupinou Flop. Součástí knihy je CD Sám se svou kytarou, které obsahuje téměř „folkové" nahrávky z archivu Karla Zicha.Miroslav Vitouš

Významná osobnost světového jazzu českého původu Miroslav Vitouš napsal poutavé a doslova jazzmansky stručné vzpomínky na svou hudební cestu a na lidi, které během té cesty potkal a potkává. Kniha s názvem KLÍČ K ŽIVOTU začíná dětstvím v Praze, pokračuje přes slávu Junior Tria až do USA, kde se Miroslav Vitouš stál součástí světové jazzové scény. Když se podíváme na jména muzikantů, s nimiž hrál, máme dojem, že listujeme Who is Who ve světovém jazzu: Miles Davis, Chick Corea, Herbie Hancock, Jack DeJohnette, Stan Getz, Keith Jarret, Herbie Mann, Wayne Shorter, Billy Cobham, Joe Zawinul, Jan Garbarek, Peter Erskine, John McLaughlin a další. Natočil několik desítek vlastních alb a patří k nejrespektovanějším kontrabasistům minulého a tohoto století.

Michal Prokop

Název vzpomínek rockového zpěváka Michala Prokopa ZTRÁTY A NÁVRATY přesně vystihuje jeho více než padesátiletou kariéru. Publicista Michal Bystrov se s ním setkával téměř dva roky. Vznikla tak kniha, která podrobně mapuje hudebníkův osobní i umělecký život. Nechybí pohled na Prokopovo desetileté působení v politice i moderování televizního pořadu Krásný ztráty. Stěžejní však zůstávají muzika a lidé kolem ní. Knižní rozhovor popisuje obdivuhodný oblouk od anglicky zpívaného debutového alba Blues In Soul přes léta tápání v „popíku" až ke šťastnému objevu té pravé pěvecké polohy. Uprostřed šedivého husákovského Československa se v roce 1984 zrodil „nový" Michal Prokop, jehož písně plné městské lyriky zlidověly. Tisíce návštěvníků jeho koncertů s ním dodnes zpívají nejen „Funebráky" a Bitvu o Karlův most, ale i další hity, které zalezly pod kůži několika generacím posluchačů.Karel Kryl

Již čtvrté, doplněné a rozšířené vydání knihy Vojtěcha Klimta AKORÁT ŽE MI ZABILI TÁTU vypráví životní příběh písničkáře a básníka Karla Kryla. Autor při jejím psaní vycházel nejen z důkladného studia všech dostupných tištěných i rukopisných pramenů a z důvěrné znalosti Krylových nahrávek, ale též z desítek osobních rozhovorů s Krylovými příbuznými, přáteli a známými a v neposlední řadě ze zkušeností, které ze svých setkání s Karlem Krylem měl sám. Cennou součástí knihy jsou desítky unikátních fotografií, které jedinečným způsobem přibližují život a dílo jedné z nejvýznamnějších osobností naší kultury druhé poloviny dvacátého století.

Vladimír Mišík

Za loňské album Jednou tě potkám a s přihlédnutím k obdivuhodně vyrovnané celoživotní hudební kariéře získal Vladimír Mišík celkem šest ocenění Anděl. Na konec roku 2020 je připraveno již čtvrté vydání Mišíkových bilančních rozhovorů s Ondřejem Bezrem BYL JSEM DOBREJ. Nové vydání je rozšířeno o nové texty, aktuální diskografii a zejména o další rozhovory z prázdnin 2020. Kniha vychází opět v grafické úpravě Karla Halouna a Luďka Kubíka.ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Lenka Dusilová vydává v listopadu novinku Řeka
25.09.

Lenka Dusilová vydává v listopadu novinku Řeka

Trvalo to dlouho, ale fanoušci se nakonec dočkali. Devět let po vydání svého předchozího sólového alba...


Praha Září zve na finále s Lucií či Monkey Business
25.09.

Praha Září zve na finále s Lucií či Monkey Business

Pořadatelé festivalu Praha Září bleskově zareagovali na zpřísněná protipandemická opatření i aktuální...


Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov
24.09.

Den na dně – festival v areálu ATC Hnačov

Multižánrový festival podporující dobrovolníky při čištění vypuštěného Hnačovského rybníka nabídl...


Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session
24.09.

Zabelov Group vydávají EP Madhouse Session

Česko - běloruské duo Zabelov Group, tvořené multiinstrumentalistou Janem Šiklem a zpívajícím akordeonistou...


Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna
22.09.

Rock v mnoha podobách, do Prahy se vrací All Them Witches a The Hunna

V příštím roce Prahu čeká hned několik kytarových koncertů různorodých žánrů. V MeetFactory rozjedou 13. října...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru