Mystická síla starodávných nástrojů

Australské didgeridoo, gong, africká harfa kora. Kouzelné spojení jedinečných nástrojů, které ve středu 28.8.2019 na nádvoří zámku Rosice u Brna vytvořili Ondřej Smeykal a Jaroslav Mugrauer v rámci projektu Na vlnách. Ani zdaleka se nedá mluvit o koncertě v pravém slova smyslu.  Jde spíš o mystický, duchovní zážitek, kdy se necháte unášet hudbou a atmosférou místa. Akustika zámeckého nádvoří jen nahrává neuvěřitelné síle večera, kdy na chvíli úplně zapomenete na starosti všedního dne, na všechno, co se děje kolem a ponoříte se do snového světa. Do světa kouzelných tónů a vybrací, které si nejlépe vychutnáte tak, jako většina návštěvníků středečního programu, vleže na dece či karimatce, a zavřete-li oči, maximální prožitek je zaručen.

Ondřej Smeykal byl organizací Didge Project označen jako jeden z nejlepších neaboriginských hráčů didgeridoo na světě. Vytvořil si svůj vlastní styl, kterým posunul zvukové možnosti nástroje o hodně dál a kdo ho slyšel hrát aspoň jednou, nepřestává žasnout nad jeho schopnostmi a talentem. Ten se ukázal v celém rozsahu i na rosickém nádvoří, kdy jste jednu chvíli slyšeli šumění moře, v následujícím momentě vám téměř vibrovala každá kost v těle. Přítomní se zkrátka zúčastnili celým tělem a všemi smysly.
Kora je 21strunný nástroj příbuzný harfě či loutně, vyrobený z napůl rozříznuté tykne potažené kravskou kůží. Hráč ke hře používá pouze palec a ukazováček každé ruky, ostatními prsty drží nástroj za tyčky, které se nachází po obou stranách krku.

Nadarmo se neříká, že tyhle starodávné nástroje mají v sobě zvláštní moc odhalovat skryté emoce, které člověk uchovává hluboko v sobě. Nejedna účastnice si po skončení utírala uslzené oči. Emotivní prožitek, na který jen tak nezapomenete a po kterém si připadáte, že z vás spadly všechny problémy, co vás doteď trápily. Atmosféru ještě dotvářely zapálené čajové svíčky, které v nastalé tmě krásně vynikly a dodávaly na romantice. Počasí vyšlo na jedničku, občas pofukoval příjemný větřík a hvězdy na jasném nebi si nenechaly ujít ojedinělou příležitost propojení nástrojů jak z jiného světa.

Ilustrační foto: www.smeykal.com

ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kytarový pohodář Rocky Leon míří do Brna
25.02.

Kytarový pohodář Rocky Leon míří do Brna

Kočovný muzikant Rocky Leon ovládá nejen kytaru a ukulele, ale osvojil si i práci s loopovými přístoji, které...


Rocková babička Suzi Quatro se vrací do Brna
25.02.

Rocková babička Suzi Quatro se vrací do Brna

Rocková zpěvačka, herečka a multi-instrumentalistka Suzi Quatro se ve čtvrtek 27. února představí v brněnském...


Metalový rozjezd a rockové přistání v RC Prdel Beroun
25.02.

Metalový rozjezd a rockové přistání v RC Prdel Beroun

Další z nekonečné řady koncertních večírků ve známém berounském rockáči měl v pátek 21. února...


Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.
24.02.

Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.

Světlo do tmy je název nové desky Michala Hrůzy a jeho kapely. Titulní skladba, ke které už zpěvák představil videoklip, dala...


Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs
24.02.

Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs

Za necelé dva týdny vyhlásí Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) nositele výročních cen Český lev....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Návštěva z vesmíru
25.02.

Návštěva z vesmíru

» CheckPoint

Páté studiové album kapely CheckPoint Návštěva z vesmíru vychází...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru