Mystická síla starodávných nástrojů

Australské didgeridoo, gong, africká harfa kora. Kouzelné spojení jedinečných nástrojů, které ve středu 28.8.2019 na nádvoří zámku Rosice u Brna vytvořili Ondřej Smeykal a Jaroslav Mugrauer v rámci projektu Na vlnách. Ani zdaleka se nedá mluvit o koncertě v pravém slova smyslu.  Jde spíš o mystický, duchovní zážitek, kdy se necháte unášet hudbou a atmosférou místa. Akustika zámeckého nádvoří jen nahrává neuvěřitelné síle večera, kdy na chvíli úplně zapomenete na starosti všedního dne, na všechno, co se děje kolem a ponoříte se do snového světa. Do světa kouzelných tónů a vybrací, které si nejlépe vychutnáte tak, jako většina návštěvníků středečního programu, vleže na dece či karimatce, a zavřete-li oči, maximální prožitek je zaručen.

Ondřej Smeykal byl organizací Didge Project označen jako jeden z nejlepších neaboriginských hráčů didgeridoo na světě. Vytvořil si svůj vlastní styl, kterým posunul zvukové možnosti nástroje o hodně dál a kdo ho slyšel hrát aspoň jednou, nepřestává žasnout nad jeho schopnostmi a talentem. Ten se ukázal v celém rozsahu i na rosickém nádvoří, kdy jste jednu chvíli slyšeli šumění moře, v následujícím momentě vám téměř vibrovala každá kost v těle. Přítomní se zkrátka zúčastnili celým tělem a všemi smysly.
Kora je 21strunný nástroj příbuzný harfě či loutně, vyrobený z napůl rozříznuté tykne potažené kravskou kůží. Hráč ke hře používá pouze palec a ukazováček každé ruky, ostatními prsty drží nástroj za tyčky, které se nachází po obou stranách krku.

Nadarmo se neříká, že tyhle starodávné nástroje mají v sobě zvláštní moc odhalovat skryté emoce, které člověk uchovává hluboko v sobě. Nejedna účastnice si po skončení utírala uslzené oči. Emotivní prožitek, na který jen tak nezapomenete a po kterém si připadáte, že z vás spadly všechny problémy, co vás doteď trápily. Atmosféru ještě dotvářely zapálené čajové svíčky, které v nastalé tmě krásně vynikly a dodávaly na romantice. Počasí vyšlo na jedničku, občas pofukoval příjemný větřík a hvězdy na jasném nebi si nenechaly ujít ojedinělou příležitost propojení nástrojů jak z jiného světa.

Ilustrační foto: www.smeykal.com

ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
WWW Neurobeat zahrají na náplavce před nákladní lodí Altenburg 1964
19.09.

WWW Neurobeat zahrají na náplavce před nákladní lodí Altenburg 1964

WWW Neurobeat si po delší odmlce připravili samostatný koncert. Zahrají 26. září v Holešovicích na náplavce před dočasně...


Martin Geišberg predstavuje svoju novinku, Na Modrej Planéte, v tanečnejšom duchu
19.09.

Martin Geišberg predstavuje svoju novinku, Na Modrej Planéte, v tanečnejšom duchu

Známy slovenský dramaturg, režisér, pesničkár Martin Geišberg prichádza spoločne s inštrumentalistom Danielom...


Měchpijádu v Měcholupech ukončil rockový koncert
19.09.

Měchpijádu v Měcholupech ukončil rockový koncert

Tradiční sportovně zábavný den bývá v Měcholupech u Nepomuka zakončený rockovou tečkou. Nejinak tomu bylo i 14. září...


Lindsey Stirling zamíří pomocí virtuální reality do Universa
19.09.

Lindsey Stirling zamíří pomocí virtuální reality do Universa

Lindsey Stirling, americká houslistka, zpěvačka, tanečnice a skladatelka v jedné osobě, se po dvou letech...


Ofenbach přivezou do Roxy pozitivní energii
18.09.

Ofenbach přivezou do Roxy pozitivní energii

Francouzské hudební duo Dorian Lo a César de Rummel, které zná celý taneční svět jako Ofenbach, se vrací...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Secret
30.08.

The Secret

» Parsons Alan

Patnáct let od alba A Valid Path přichází britský skladatel, hudebník a producent Alan Parsons s novou,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru