Miro Žbirka není jenom na Zemi, ale i ve vesmíru

Právě dnes slaví zpěvák Miro Žbirka 67. narozeniny. Kromě dárku, který si nadělil sám sobě spolu se synem Davidem v podobě nového klipu písně Čistý svet, ještě dostal něco opravdu výjimečného – certifikát stvrzující jeho vlastní planetu! Planetka 1982 UF2 objevili ve stejném roce, kdy Miro dostal cenu Zlatý slavík, tedy v roce 1982 a pojmenovali ji (5895) Žbirka.  

„Je to pro mne pocta. Našli ji už před tolika lety a já o ní vůbec nevěděl. Až díky Štefanovi Kürtimu, který mi zaslal certifikát a odkaz na stránky NASA, vím, že Žbirka není jenom na Zemi, ale i ve vesmíru," s úsměvem popisuje nevšední dárek slovenský zpěvák

Premiéru nového klipu mu syn David, který se opět ujal režie, a vydavatelství Universal Music načasovali přesně na dnešek, tedy na den, kdy slaví narozeniny. Duet Čistý svet s nevidomou klavírní virtuoskou Ráchel Skleničkovou je z posledního Žbirkova alba Double Album, které vyšlo vloni.   



„Na skladbu Čistý svet máme dobré ohlasy od fanoušků. Věřím, že stejně jako mají rádi jeho zvukovou podobu, oblíbí si i klip. Můj syn David, se kterým často mluvíme o hudbě, umí moje pocity a představy zhmotnit do filmového obrazu, a zároveň okořenit nezaujatým pohledem. Ráchel absolutně čistá a Bohem nadaná hudební duše, umí hudbu intenzivně vnímat. Měl jsem trochu obavy, když jsem viděl místo, kde budeme točit. Ale nakonec prostor polorozpadlé syrové budovy bývalé továrny ožil naším zpěvem za doprovodu klavíru, který jsme tam nechali na natáčení dovézt," říká o natáčení Miro Žbirka.  

Miro Žbirka poslední týdny věnuje přípravám na jeho koncerty pořádané u příležitosti 40. let sólové kariéry. Už tento týden odlétá do Londýna, kde bude s britsko-česko kapelou zkoušet a odehraje první ze tří jubilejních koncertů. Na programu budou nejen oblíbené a notoricky známé hity, ale i nejnovější skladby z posledního zmiňovaného Double Alba.

Ty si s ním zahrají hvězdní muzikanti, kteří prošli nejen studia v Abbey Road, kde Žbirka poslední dvě desky nahrál, ale i koncertní pódia s Paulem Mc Cartneym či Ringo Starrem: Blair Cunningham (bicí), Robbie McIntosh (kytary), Hamish Stuart (baskytara) a Dean Ross (klávesy), Pears McIntyre (kytary) a producent Rob Cass. Kromě sólových skladeb Mira Žbirky zazpívá i duety s Katkou Knechtovou (Skúška snov) a Ráchel Skleničkovou (Čistý sveta), jejíž anglická verze Take Me Home premiérově zazní naživo se skotskou zpěvačkou Eddi Reader, kterou proslavil po celém světě hit Perfect.  
Foto: archiv Miro Žbirky


GALERIE

Související obsah:

» Miro Žbirka složil titulní píseň k filmu Fair Play   (Karel Souček, 30. 01. 2014)
» Miro Žbirka vzdává v novém klipu poctu Semaforu   (Karel Souček, 11. 03. 2019)
» Miro Žbirka je opět v Abbey Road, kde si vypůjčil McCartneyho muzikanty   (Karel Souček, 11. 01. 2018)
» Miro Žbirka po sobě pojmenoval album, kterým se vyšvihl mezi světovou třídu   (Petr Škrabánek, 19. 05. 2016)
» Miro Žbirka se dočkal potlesku ve stoje   (Karel Souček, 27. 11. 2014)
» Mira Žbirku režíroval v novém klipu jeho syn David   (Karel Souček, 21. 09. 2015)
» Miro Žbirka si užil nečekanou oslavu a zítra vyráží na Vánoční tour   (Karel Souček, 08. 12. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Třpytivý večer a kožené bundy na The Neighbourhood
06.05.

Třpytivý večer a kožené bundy na The Neighbourhood

Popové jaro je v plném proudu a svým přispěla i kalifornská kapela The Neighbourhood....


Vršovická kapela tojeon vydává debutové EP tojeona
06.05.

Vršovická kapela tojeon vydává debutové EP tojeona

tojeon je vršovická mellow new wave kapela typická naléhavými tóny elektrických kytar, syntezátory a poetických...


Oprašte loňské vstupenky, Beth Hart se konečně vrací do Prahy
05.05.

Oprašte loňské vstupenky, Beth Hart se konečně vrací do Prahy

Fanoušci, které loni v září rozesmutnila zpráva o odložení koncertu fenomenální zpěvačky, se mohou těšit...


Pražský Majáles v Letňanech: Den plný rapu a nových scén
05.05.

Pražský Majáles v Letňanech: Den plný rapu a nových scén

Letiště v Letňanech hostilo 1. května další ročník Pražského Majálesu. Program byl letos rozdělen mezi tři...


Alkehol na Připíjím Tour 2026 zavítal do Katovic, úvodní set patřil severomoravskému Bastardu
05.05.

Alkehol na Připíjím Tour 2026 zavítal do Katovic, úvodní set patřil severomoravskému Bastardu

Katovice na Strakonicku se každoročně stávají místem konání několika větších hudebních událostí, mezi něž...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Megadeth
06.05.

Megadeth

» Megadeth

Megadeth je eponymní sedmnácté studiové album thrashmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta