Mireille Mathieu si v poslední době zamilovala Prahu, vrátí se do ní v březnu

Mireille Mathieu má ráda Prahu, Praha má ráda Mireille Mathieu. Pravidelně tu tato francouzská šansoniérka koncertuje, natočila zde své poslední album a na Pražském hradě videoklip. Navíc uvede premiéru svého nového koncertu v pražském Kongresovém centru, kde vystoupí 7. března 2020.

  

Mireille Mathieu procestovala svět křížem krážem a už v roce 1967 přijela poprvé do Prahy. Ale málo zaplněná Sportovní hala ji rozplakala, a tak přijela znovu až za dvacet let. V rámci mezinárodního festivalu populární hudby Intertalent vystoupila za doprovodu Orchestru Václava Hybše v roce 1987 dva dny po sobě ve vyprodané pražské Lucerně. Ale stejně byla rozladěná. 

Dostala totiž náruče karafiátů a právě tyhle květiny z duše nesnáší. A taky se jí nelíbilo, že v programové brožuře několikadenního festivalu Intertalent má stejně velkou fotografii jako Helena Vondráčková a Karel Gott. Nechápala, jak je to možné, když ona je mnohem větší hvězda. Do Prahy se pak vrátila hned několikrát až v tomto desetiletí, kde vyprodané koncerty už proběhly bez problémů. A Prahu si doslova zamilovala!

Natočila zde s Pražským symfonickým orchestrem pod taktovkou Jérôme Kuhna své poslední album Mes Classiques, na které nazpívala skladby klasiků - Čajkovského, Mozarta, Brahmse, Schuberta, Verdiho a Händela. Video k písni Le premier regard d´amour, což je její verze Čajkovského Koncertu b moll, pak natočila ve Španělském sále a v reprezentačních prostorách Pražského hradu. 

Mireille Mathieu se narodila před třiasedmdesáti lety, 22. července roku 1946, ve francouzském papežském městě Avignonu. Je nejstarším ze čtrnácti dětí hřbitovního kameníka. Bydleli v dřevěném baráku, do kterého pršelo a fučelo dveřmi i okny. Až když jí bylo patnáct let, přestěhovala se její rodina konečně do slušného bytu. V něm poznala poprvé i do té doby pro ni nevídaný luxus. Koupelnu. „To, že jsem se mohla o samotě vykoupat, byla pro mne mimořádná událost," přiznala Mireille Mathieu po letech v jednom interview. Mireille poprvé zpívala před publikem na půlnoční mši. To jí byly čtyři roky. Aby měla na hodiny zpěvu, musela si přivydělávat drhnutím parket ve škole, kterou bez větších úspěchů studovala, nebo lepením obálek v nedaleké továrně.

Mireille Mathieu od dětství snila, že se jednou stane zpěvačkou. Že bude druhou Edith Piaf. V roce 1965 se Mireille rozhodla zúčastnit místní soutěže ve zpěvu, na které suverénně získala první cenu a pozvání do Paříže na televizní natáčení. V Paříži zanedlouho zvítězila v jedné televizní soutěži věnované památce Edith Piaf. V ní zastínila věrnou kopii téhle legendární francouzské zpěvačky, o čtyři roky starší a mnohem známější Georgette Lemair. Mireille Mathieu zpívala repertoár Edith Piaf tak, že publikum uvěřilo, že se objevila další prostá dívka předurčená ke slávě, a plakalo. Když velmi záhy začala Mireille Mathieu vyhlašovat rozvod s repertoárem Edith Piaf, na čas to její příznivce roztrpčilo, ale pak si je svým odhodláním postavit se na vlastní nohy a vybudovat si vlastní repertoár získala ještě víc.Hned na samém začátku její dechberoucí pěvecké kariéry se Mireille Mathieu ujal někdejší spolupracovník Edith Piaf a tehdejší manažer francouzského, tehdy ještě převážně rokenrolového, zpěváka Johnnyho Hallydaye, Johnny Stark. Mireille a její otec ho zpočátku považovali za Američana a sourozenci Mireille mu dlouho říkali náš strýček kovboj. Papa Stark okamžitě rozpoznal velký talent Mireille Mathieu a rozhodl se z ní udělat celosvětovou hvězdu.

Hned v začátcích jí varoval slovy: „Aby ses stala zpěvačkou, musíš být silná, fyzicky i morálně. Spíš můžeš počítat s tím, že se zase ocitneš na slamníku než na polštářích Rolls – Royce. Zapamatuj si jednou provždycky, budu ti dávat práci jako galejníkovi, nic ti neprominu, nebudu mít s tebou slitování. Rozmysli si to, ještě je čas říct mi ne. Jestli mně budeš poslouchat, budeš pracovat a hlavně nebudeš moc urputně pospíchat za úspěchem, udělám z tebe opravdovou hvězdu".

Mireille Mathieu Johnnyho Starka poslechla a on splnil, co jí slíbil. Johnny Stark svěřil Mireille Mathieu do rukou slavného kapelníka Paula Mauriata a nezapomněl ani na fotografování a rozhovory, u nichž nikdy nechyběl. Mireille začala brát i hodiny hudby a zpěvu, tance, ale také francouzštiny, angličtiny a společenského chování. Budoucí hvězda dřela a dřela a výsledky byly čím dál tím víc znát. Z Mireille Mathieu se záhy na několik desetiletí stala nejpopulárnější francouzská zpěvačka se zahraničním renomé. 

Dodnes prodala Mireille Mathieu celosvětově na sto dvacet milionů desek a nazpívala tisíc dvě stě písní v jedenácti jazycích. 

Mireille Mathieu je zanícaná katolička, nikdy se nevdala, nemá děti a výrazně podporuje ústav pro duševně choré děti. Manažerku jí po smrti Johnnyho Starka v roce 1989 dělá její sestra Monique. V roce 2000 Mireille Mathieu převzala v pařížském Elysejském paláci z rukou francouzského prezidenta Jacquese Chiraka symboly rytíře Čestné legie za propagaci země galského kohouta v zahraničí. Tuhle zpěvačku znají od Pekingu až po Los Angeles a Mireille Mathieu Francii proslavila podobně jako Eiffelovka a generál Charles de Gaulle, kterého Mireille dodnes obdivuje. Naposledy se ve Francii politicky angažovala v roce 2007 ve prospěch prezidentského kandidáta Nicolase Sarkozyho, který byl starostou pařížského předměstí Neuilly sur Seine. Právě tam Mireille Mathieu od svého příchodu do Paříže v roce 1965 dodnes žije.

ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021: Martin Garrix, Fatoumata Diawara, Wardruna
25.05.

První znovu potvrzená jména Colours of Ostrava 2021: Martin Garrix, Fatoumata Diawara, Wardruna

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, jehož 19. ročník musel být z důvodu koronavirových opatření přesunut...


Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou
24.05.

Před deseti lety odešel Petr Muk, jeho sny však zůstanou

Dnes, tedy v neděli 24. května, uplyne smutných deset let od tragické smrti předního českého zpěváka...


Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap
23.05.

Cermaque vyměnil folkový zpěv za alternativní rap

Včera, 22. května, vydali Indies ambiciózní album písničkáře Cermaque. Nese název Lament a podílely se na něm tři desítky...


Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména
23.05.

Festival Pohoda 2021 hlásí další potvrzená jména

Dalšími znovu-potvrzenými jmény slovenského festivalu Pohoda 2021 jsou Thom Yorke, Glass Animals, Jenny Hval...


Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost
23.05.

Nový videoklip Johna Legenda natočila česká společnost

Song Bigger Love, který nazpíval devítinásobný držitel Grammy John Legend, aspiruje na hit letošního léta. Emotivní...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Hotspot
23.05.

Hotspot

» Pet Shop Boys

Legendární britská skupina Pet Shop Boys vydala v lednu 2020 svoji již...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru