Mireille Mathieu si v poslední době zamilovala Prahu, vrátí se do ní v březnu

Mireille Mathieu má ráda Prahu, Praha má ráda Mireille Mathieu. Pravidelně tu tato francouzská šansoniérka koncertuje, natočila zde své poslední album a na Pražském hradě videoklip. Navíc uvede premiéru svého nového koncertu v pražském Kongresovém centru, kde vystoupí 7. března 2020.

  

Mireille Mathieu procestovala svět křížem krážem a už v roce 1967 přijela poprvé do Prahy. Ale málo zaplněná Sportovní hala ji rozplakala, a tak přijela znovu až za dvacet let. V rámci mezinárodního festivalu populární hudby Intertalent vystoupila za doprovodu Orchestru Václava Hybše v roce 1987 dva dny po sobě ve vyprodané pražské Lucerně. Ale stejně byla rozladěná. 

Dostala totiž náruče karafiátů a právě tyhle květiny z duše nesnáší. A taky se jí nelíbilo, že v programové brožuře několikadenního festivalu Intertalent má stejně velkou fotografii jako Helena Vondráčková a Karel Gott. Nechápala, jak je to možné, když ona je mnohem větší hvězda. Do Prahy se pak vrátila hned několikrát až v tomto desetiletí, kde vyprodané koncerty už proběhly bez problémů. A Prahu si doslova zamilovala!

Natočila zde s Pražským symfonickým orchestrem pod taktovkou Jérôme Kuhna své poslední album Mes Classiques, na které nazpívala skladby klasiků - Čajkovského, Mozarta, Brahmse, Schuberta, Verdiho a Händela. Video k písni Le premier regard d´amour, což je její verze Čajkovského Koncertu b moll, pak natočila ve Španělském sále a v reprezentačních prostorách Pražského hradu. 

Mireille Mathieu se narodila před třiasedmdesáti lety, 22. července roku 1946, ve francouzském papežském městě Avignonu. Je nejstarším ze čtrnácti dětí hřbitovního kameníka. Bydleli v dřevěném baráku, do kterého pršelo a fučelo dveřmi i okny. Až když jí bylo patnáct let, přestěhovala se její rodina konečně do slušného bytu. V něm poznala poprvé i do té doby pro ni nevídaný luxus. Koupelnu. „To, že jsem se mohla o samotě vykoupat, byla pro mne mimořádná událost," přiznala Mireille Mathieu po letech v jednom interview. Mireille poprvé zpívala před publikem na půlnoční mši. To jí byly čtyři roky. Aby měla na hodiny zpěvu, musela si přivydělávat drhnutím parket ve škole, kterou bez větších úspěchů studovala, nebo lepením obálek v nedaleké továrně.

Mireille Mathieu od dětství snila, že se jednou stane zpěvačkou. Že bude druhou Edith Piaf. V roce 1965 se Mireille rozhodla zúčastnit místní soutěže ve zpěvu, na které suverénně získala první cenu a pozvání do Paříže na televizní natáčení. V Paříži zanedlouho zvítězila v jedné televizní soutěži věnované památce Edith Piaf. V ní zastínila věrnou kopii téhle legendární francouzské zpěvačky, o čtyři roky starší a mnohem známější Georgette Lemair. Mireille Mathieu zpívala repertoár Edith Piaf tak, že publikum uvěřilo, že se objevila další prostá dívka předurčená ke slávě, a plakalo. Když velmi záhy začala Mireille Mathieu vyhlašovat rozvod s repertoárem Edith Piaf, na čas to její příznivce roztrpčilo, ale pak si je svým odhodláním postavit se na vlastní nohy a vybudovat si vlastní repertoár získala ještě víc.Hned na samém začátku její dechberoucí pěvecké kariéry se Mireille Mathieu ujal někdejší spolupracovník Edith Piaf a tehdejší manažer francouzského, tehdy ještě převážně rokenrolového, zpěváka Johnnyho Hallydaye, Johnny Stark. Mireille a její otec ho zpočátku považovali za Američana a sourozenci Mireille mu dlouho říkali náš strýček kovboj. Papa Stark okamžitě rozpoznal velký talent Mireille Mathieu a rozhodl se z ní udělat celosvětovou hvězdu.

Hned v začátcích jí varoval slovy: „Aby ses stala zpěvačkou, musíš být silná, fyzicky i morálně. Spíš můžeš počítat s tím, že se zase ocitneš na slamníku než na polštářích Rolls – Royce. Zapamatuj si jednou provždycky, budu ti dávat práci jako galejníkovi, nic ti neprominu, nebudu mít s tebou slitování. Rozmysli si to, ještě je čas říct mi ne. Jestli mně budeš poslouchat, budeš pracovat a hlavně nebudeš moc urputně pospíchat za úspěchem, udělám z tebe opravdovou hvězdu".

Mireille Mathieu Johnnyho Starka poslechla a on splnil, co jí slíbil. Johnny Stark svěřil Mireille Mathieu do rukou slavného kapelníka Paula Mauriata a nezapomněl ani na fotografování a rozhovory, u nichž nikdy nechyběl. Mireille začala brát i hodiny hudby a zpěvu, tance, ale také francouzštiny, angličtiny a společenského chování. Budoucí hvězda dřela a dřela a výsledky byly čím dál tím víc znát. Z Mireille Mathieu se záhy na několik desetiletí stala nejpopulárnější francouzská zpěvačka se zahraničním renomé. 

Dodnes prodala Mireille Mathieu celosvětově na sto dvacet milionů desek a nazpívala tisíc dvě stě písní v jedenácti jazycích. 

Mireille Mathieu je zanícaná katolička, nikdy se nevdala, nemá děti a výrazně podporuje ústav pro duševně choré děti. Manažerku jí po smrti Johnnyho Starka v roce 1989 dělá její sestra Monique. V roce 2000 Mireille Mathieu převzala v pařížském Elysejském paláci z rukou francouzského prezidenta Jacquese Chiraka symboly rytíře Čestné legie za propagaci země galského kohouta v zahraničí. Tuhle zpěvačku znají od Pekingu až po Los Angeles a Mireille Mathieu Francii proslavila podobně jako Eiffelovka a generál Charles de Gaulle, kterého Mireille dodnes obdivuje. Naposledy se ve Francii politicky angažovala v roce 2007 ve prospěch prezidentského kandidáta Nicolase Sarkozyho, který byl starostou pařížského předměstí Neuilly sur Seine. Právě tam Mireille Mathieu od svého příchodu do Paříže v roce 1965 dodnes žije.

ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí. Jestli to byla změna k lepšímu nebo horšímu...


Koncert pro Paměť národa je součástí kampaně Nezapomeňme
16.08.

Koncert pro Paměť národa je součástí kampaně Nezapomeňme

28. října 2019, v den výročí naší republiky, pořádá společnost Post Bellum v pražském Forum Karlín Koncert...


Brutal Assault 2019: Den třetí
16.08.

Brutal Assault 2019: Den třetí

V pořadí třetí den byl beze změn co se počasí týče. Opět bylo slunečno a velmi horko, s čímž bojoval každý po svém....


Dan Šustr svůj nový klip věnuje 50. výročí Woodstocku
15.08.

Dan Šustr svůj nový klip věnuje 50. výročí Woodstocku

Letos v květnu vydal skladatel a textař Dan Šustr, známý především jako frontman Tiché dohody, své debutové...


Jako předkapela kultovních New Order vystoupí čínští Stolen
14.08.

Jako předkapela kultovních New Order vystoupí čínští Stolen

Britští post-punkoví New Order, jejichž koncert proběhne 3. října ve velkém sále pražské Lucerny, si pozvali...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

FESTIVALY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru