Malému klukovi se mezi dospělé nechce

Recenze alba : Malý kluk

Album: Malý kluk
Interpret: Listolet
Celkový čas: 00:51:52
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
ZAKOUPIT ALBUM
Zprvu trochu nenápadnými, zádumčivými, do sebe ponořenými zdají se být písně brněnské kapely Listolet na novém albu Malý kluk. Ale jen zprvu, při opakovaných posleších rozkvétají do nevšední krásy. Každé další přehrání tak přináší mnohé radostné objevy, cesta je to vskutku dobrodružná.  Hudba Listoletu se pohybuje na půdorysu folku, rocku, jazzu a elektroniky. Často a hlavně nápaditě a hravě kombinuje všechny čtyři styly v rámci jedné písničky, takže ty pak vyznívají velice pestře a barevně. Pořád se v nich po skladatelské, aranžérské, textařské, dynamické, harmonické či rytmické stránce něco děje, skoro pětiminutové skladby díky tomu ani vteřinku nenudí.  

Od folku přes rock až k jazzu

Třeba hned úvodní píseň s dlouhým názvem V posledním okamžiku předtím než budu dospělý začíná jako folkový song. Postupně graduje do našlápnutého rocku, který střídají jazzové, na přesné trubce vystavěné pasáže. A nad tím vším poletuje jemná, ale velice funkční elektronika, samply zde dotvářejí atmosféru písně.  

A podobně fungují i další songy. Energický, místy šramlovitý Zakopaný pes, Za komín, skladba, kloubící něžnost s dramatičností nebo folkrocková, s obrovským nasazením odzpívaná skladba V otčinách. K dalším vrcholům patří melodická hitovka Lullaby, jediná píseň v angličtině se skvostným hostováním zpěvačky Beaty Bocek, melancholická pecka Postavili dům, nejalternativnější, stále však melodická Perspektíva nebo závěrečný Malý kluk.  Listoletu se podařilo rafinovaně skloubit akustické a elektrické nástroje se samply. Instrumentů zní na desce více než tucet, ale žádný není samoúčelný, každý má své přesné místo a objeví se pouze tehdy, když to pomůže písni. O to více pak vyzní krásné tóny příčné flétny, saxofonu, klavíru, akordeonu, mandolíny nebo violoncella. Kromě kytar je všudypřítomná snad jen trubka, ale ta je jedním z poznávacích znamení skupiny.  

Poeticky zasněné texty

Homogenní album vypráví příběh kluka, kterému se vůbec nechce do světa dospělých. „V posledním okamžiku předtím než budu dospělý/možná zachytím ještě jeden poslední song..." Raději by se vrátil domů, do dětství, což činí v závěrečné písni. „... do posledního troubení slonů volám/půjdu domů/už půjdu domů...". Křehké, dětsky hravé a poeticky zasněné texty přesně korespondují s vyzněním muziky a jsou plné silných obrazů a sepětí s přírodou.  

Kapela Listolet je řazena spíše k alternativnějším formacím, ale spíše bych ji označil za nekomerční. Hraje totiž normální, příjemné, melodické, nápadité a silné písničky. Jen trochu jiné, než jsou běžně slyšet v rádiích.

Foto: Petr Hegyi
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí. Jestli to byla změna k lepšímu nebo horšímu...


Koncert pro Paměť národa je součástí kampaně Nezapomeňme
16.08.

Koncert pro Paměť národa je součástí kampaně Nezapomeňme

28. října 2019, v den výročí naší republiky, pořádá společnost Post Bellum v pražském Forum Karlín Koncert...


Brutal Assault 2019: Den třetí
16.08.

Brutal Assault 2019: Den třetí

V pořadí třetí den byl beze změn co se počasí týče. Opět bylo slunečno a velmi horko, s čímž bojoval každý po svém....


Dan Šustr svůj nový klip věnuje 50. výročí Woodstocku
15.08.

Dan Šustr svůj nový klip věnuje 50. výročí Woodstocku

Letos v květnu vydal skladatel a textař Dan Šustr, známý především jako frontman Tiché dohody, své debutové...


Jako předkapela kultovních New Order vystoupí čínští Stolen
14.08.

Jako předkapela kultovních New Order vystoupí čínští Stolen

Britští post-punkoví New Order, jejichž koncert proběhne 3. října ve velkém sále pražské Lucerny, si pozvali...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
In The End
04.08.

In The End

» Cranberries

In The End je název definitivně poslední řadové desky irské kapely...

FESTIVALY
Brutal Assault 2019: Den čtvrtý
17.08.

Brutal Assault 2019: Den čtvrtý

Poslední čtvrtý den festivalu Brutal Assault přinesl kýženou změnu počasí....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru