Malému klukovi se mezi dospělé nechce

Recenze alba : Malý kluk

Album: Malý kluk
Interpret: Listolet
Celkový čas: 00:51:52
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
ZAKOUPIT ALBUM
Zprvu trochu nenápadnými, zádumčivými, do sebe ponořenými zdají se být písně brněnské kapely Listolet na novém albu Malý kluk. Ale jen zprvu, při opakovaných posleších rozkvétají do nevšední krásy. Každé další přehrání tak přináší mnohé radostné objevy, cesta je to vskutku dobrodružná.  Hudba Listoletu se pohybuje na půdorysu folku, rocku, jazzu a elektroniky. Často a hlavně nápaditě a hravě kombinuje všechny čtyři styly v rámci jedné písničky, takže ty pak vyznívají velice pestře a barevně. Pořád se v nich po skladatelské, aranžérské, textařské, dynamické, harmonické či rytmické stránce něco děje, skoro pětiminutové skladby díky tomu ani vteřinku nenudí.  

Od folku přes rock až k jazzu

Třeba hned úvodní píseň s dlouhým názvem V posledním okamžiku předtím než budu dospělý začíná jako folkový song. Postupně graduje do našlápnutého rocku, který střídají jazzové, na přesné trubce vystavěné pasáže. A nad tím vším poletuje jemná, ale velice funkční elektronika, samply zde dotvářejí atmosféru písně.  

A podobně fungují i další songy. Energický, místy šramlovitý Zakopaný pes, Za komín, skladba, kloubící něžnost s dramatičností nebo folkrocková, s obrovským nasazením odzpívaná skladba V otčinách. K dalším vrcholům patří melodická hitovka Lullaby, jediná píseň v angličtině se skvostným hostováním zpěvačky Beaty Bocek, melancholická pecka Postavili dům, nejalternativnější, stále však melodická Perspektíva nebo závěrečný Malý kluk.  Listoletu se podařilo rafinovaně skloubit akustické a elektrické nástroje se samply. Instrumentů zní na desce více než tucet, ale žádný není samoúčelný, každý má své přesné místo a objeví se pouze tehdy, když to pomůže písni. O to více pak vyzní krásné tóny příčné flétny, saxofonu, klavíru, akordeonu, mandolíny nebo violoncella. Kromě kytar je všudypřítomná snad jen trubka, ale ta je jedním z poznávacích znamení skupiny.  

Poeticky zasněné texty

Homogenní album vypráví příběh kluka, kterému se vůbec nechce do světa dospělých. „V posledním okamžiku předtím než budu dospělý/možná zachytím ještě jeden poslední song..." Raději by se vrátil domů, do dětství, což činí v závěrečné písni. „... do posledního troubení slonů volám/půjdu domů/už půjdu domů...". Křehké, dětsky hravé a poeticky zasněné texty přesně korespondují s vyzněním muziky a jsou plné silných obrazů a sepětí s přírodou.  

Kapela Listolet je řazena spíše k alternativnějším formacím, ale spíše bych ji označil za nekomerční. Hraje totiž normální, příjemné, melodické, nápadité a silné písničky. Jen trochu jiné, než jsou běžně slyšet v rádiích.

Foto: Petr Hegyi
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
United Flavour pokračují v návratu a oznamují termíny tour
15.10.

United Flavour pokračují v návratu a oznamují termíny tour

Mezinárodní skupina United Flavour se letos v únoru vrátila po tříleté pauze na hudební scénu. Tehdy vydala...


Punkový koncert ve vlaku podpořil dobrou věc
15.10.

Punkový koncert ve vlaku podpořil dobrou věc

Čtvrteční odpoledne 10. října 2019 bylo jedním z významných dat příznivců nýřanských S.A.S. a netradičních...


Nils Landgren Funk Unit – „Stále musím cvičiť!“
15.10.

Nils Landgren Funk Unit – „Stále musím cvičiť!“

Piatok 11. 10. 2019 vystúpil v brnenskom klube Metro Music Bar legendárny muž s červeným trombónom – Nils Landgren...


Label Def Jam Recordings rozšiřuje své aktivity do České republiky
15.10.

Label Def Jam Recordings rozšiřuje své aktivity do České republiky

Legendární americký label Def Jam Recordings, jehož spoluzakladatelem je renomovaný producent Rick Rubin, rozšiřuje své...


Pražské Strašnice zažijí opět speciální trojkoncert. Rocková Barča je zpět!
14.10.

Pražské Strašnice zažijí opět speciální trojkoncert. Rocková Barča je zpět!

Speciální trojkoncert, na kterém to rozparádí Vilém Čok&Bypass, Jana Uriel Kratochvílová & Illuminati.ca,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Between The Earth And The Stars
10.10.

Between The Earth And The Stars

» Tyler Bonnie

Po šesti letech se velšská zpěvačka Bonnie Tyler hlásí s novým albem Between...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru