Květy – alternativa pro každého

Recenze alba : Bílé včely

Interpret: Květy
Celkový čas: 00:42:50
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD

Květy jsou dnes na poli nezávislé hudební scény zavedenou značkou té nejvyšší kvality. Kdyby si z toho něco dělaly, bylo by pro ně těžké každou novou deskou tuto pozici obhajovat. Mám ale pocit, že je to brněnským muzikantům kolem Martina E. Kyšperského úplně fuk, a tak si dělají písničky po svém. A jelikož mají talent, cit, vkus a nápaditost, jejich skladby patří do výkladní skříně současné české hudby.

Novinka Bílé včely jich nabízí rovný tucet a čtyřčlenná formace v nich opět dokazuje, že alternativy se nikdo bát nemusí. S výjimkou písně A. Kurosawa se jedná o výrazné, melodické, aranžérsky i rytmicky nápadité a vnitřně propracované songy, které jsou navíc velice vstřícné. Být rozhlasoví dramaturgové vzdělanější a odvážnější, polovinu z nich by klidně mohli poslat do éteru.

Posmutnělá melancholie chytne za srdce

Třeba hned úvodní My děti ze stanice Bullerbyn, syrová, krásně posmutnělá, ale přitom velice melodická a vstřícná píseň, odkazující na slavnou knihu Astrid Lindgrenové. Příběh několika životních outsiderů díky naléhavé hudbě a Kyšperského jakoby nezúčastněnému zpěvu chytá za srdce a silný text se zadírá pod kůži. Hluboký zážitek o podstatných generačních pocitech.
To samé platí o vyznění Kámošů. Sice rockovější, nástrojově bohatší, ale stejně dojímavě melancholická skladba. „Už tak mne bolí všechno, na co se podívám/a bolest je jediná věc, kterou mám stálou". První alternativnější polohy přicházejí s nádhernou písní Lesní duch, magické to záležitosti, v níž se střídají rockově naléhavé pasáže s rozvolněnými instrumentálními improvizacemi. Důležité ale je, že celá skladba a potažmo i album drží dokonale pohromadě.

Návrat k jemnější poloze přinášejí vnitřní energií přeplněná Kopýtka, v písni Po zarostlém trávníčku se muzikanti opět pořádně opřou do kytar a bicích. Úžasné tempo a drive nabízí nejpropracovanější mnohavrstevná Kostra, zdánlivý shluk nástrojů ve spojení s expresivním zpěvem dociluje magickou přitažlivost. Velice sugestivně působí i další písničky, třeba temperamentní skladbu Na útěku doprovází hypnotický rytmus, odlehčená píseň Marco Polo je založena na vokálu a bubnech.

Prostě co skladba, to originál. Přitom se opravdu jedná o normální, sdělné, přehledné písničky. Jen by kapelu nebavily takové ty klasické, které stejně začínají i končí a nic zásadního se v nich neděje. Proto muzikanti pořád něco vymýšlejí, narušují rytmy a melodie, používají netradiční „nástroje" (ruční ždímačka, diktafon, kalkulačka, pila), funkčně přidávají různé zvuky, ruchy, šumy.

Hranice srozumitelnosti nepřekročena

Zkoušejí originální propojení instrumentů, střídají jemné písně i divoké reje, křehké i zběsilé pasáže, nápaditě pracují s gradací, vnitřní strukturou i energií. Někdy mají atmosférou blíže k Doors, jindy k Plasticům, ale nikdy nepřekročí hranici srozumitelnosti. A i výše zmíněného Kurosawu si po několika posleších oblíbíte. Skupina se tentokrát obešla bez hostů, ale energie má celá čtveřice na rozdávání.

Textař Kyšperský střídá přímočaré, civilní, syrové básně s poetickými, náladotvornými, občas abstraktními a mnohoznačnými obrazy. Má obrovský cit pro zkratku, originální spojení, neotřelé metafory. Radost poslouchat. Zážitkový je tradičně i typograficky zajímavý booklet s Kyšperského nápaditými kolážemi.
Nové písně by se daly označit za syrové a tentokrát i dost smutné šansony. Patří k tomu nejlepšímu, co v tuzemské hudbě v loňském roce vzniklo. Kdyby už Květy neměly dva Anděly, o třetím za album Bílé včely by nikdo nepochyboval.

Foto: Roman Franz

DISKOGRAFIE

RECENZE
My jdeme po schodech vzhůru, zpívají Květy a mají pravdu

My jdeme po schodech vzhůru, zpívají Květy a mají pravdu

Rovnou přiznávám, že Květy patří k mým nejoblíbenějším skupinám a vždy po dopsání...


Sugestivní, naléhavé, silně emotivní – to jsou nové písně Květů

Sugestivní, naléhavé, silně emotivní – to jsou nové písně Květů

Brněnská kapela Květy je stále řazena do přihrádky alternativní rock. V jejím případě...GALERIE

Související obsah:

» Držitelé dvou Andělů si ve studiu vystačili bez hostů   (Karel Souček, 19. 11. 2012)
» Bílé včely   (Karel Souček, 22. 01. 2013)
» Finalisté Apolla pokřtí své novinky současně   (Karel Souček, 12. 12. 2012)
» Květy   (Karel Souček, 19. 11. 2012)
» Ceny Apollo znají sedmičku finalistů   (Karel Souček, 01. 01. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař
09.01.

Brzobohatého Matky nazpívali Berenika Kohoutová a Jakub Prachař

Nová česká komedie Matky představuje svou ústřední píseň a videoklip. Skladbu Matky složil Ondřej Brzobohatý, vložil...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru