Koňe a Prase debutují veselými Bramborovými hity

Tuhle partu z Valašského Meziříčí musíte milovat. Zvláště, pokud máte rádi retro elekropop, naivní, ale nesmírně vtipné texty plné nadhledu, nesputanou energii a živelný, nakažlivý, bezprostřední projev. Kapela Koňe a Prase nyní vydává debutovou desku Bramborové hity, kterou ohlásila videoklipem ke skladbě Stěhovák.Z jednoduchých melodií a popěvků eko-disco-punkoví Koňe a Prase dokážou složit osvěžující elektropopové hity. Odlehčenou formou reflektují všední životní situace, kladou ale důraz i na ekologii a společenskou kritiku. Úspěchy sklízí na živelných koncertech, kde opakovaně excelovali po boku spřátelených kapel Midi Lidi nebo Mucha.

Písničky kapely Koňe a Prase rámuje humor, bezprostřednost, naivita, energie a upřímnost. Svou roli na konečném výsledku hrají i pestré životní příběhy jednotlivých členů tria, v němž společně působí řidič tatrovky a sběratel veteránů Martin Janírek (bicí, zpěv), astrofyzik a galerista Viktor Mikulášek (basa, zpěv) a ekoložka a prodavačka Lenka Halová (klávesy, zpěv).

Debutové desky se Koňe a Prase dočkali po čtyřech zmařených pokusech a osmi letech přerušované existence kapely. Nahrávku natočili v srdci Beskyd ve spolupráci se zvukařem kapely Buty Lukáše Lukáše, v létě ve studiu Jámor ji zmixoval a zmasteroval Ondřej Ježek. A jak vznikl název alba Bramborové hity? „Martin hraje na bubny jako když se sypou brambory do sklepa. Ale stalo se, že po koncertě v Praze za ním přišel zvukař, který by prý dal ruku do ohně za to, že ho viděl, když byl na exkurzi ve fabrice na výrobu metronomů, jak podle jeho hry nastavují přesnost metronomu," říká basák Viktor Mikulášek s tím, že když tohle slyšel, tak se vyvrátil.Vlastní příběhy mají i staré nástroje, na které hudebníci hrají. „Používám koncertní sadu bubnů Tacton, které jsou vyrobeny z papíru, jejich přechody sloužily jako květináče a původně měly skončit rozřezané na skládce, Viktor z kotelny zachránil a zrenovoval starou baskytaru, kterou jeho dědeček získal jako ředitel průmyslovky od jednoho ze svých žáků. Lenka pak místo darovaných kláves značky Moog raději využívá tzv. samohrajek," dodává kapelník Martin Janírek.

Album Bramborové hity digitálně a na vinylu vyšlo 1. září 2020 u Bumbum Satori. O čtyři dny později kapela s albem vyrazila na první samostatné turné, kde jako předkapely zahrají Muzikant Králíček, Bert & Friends nebo Mucha. Brněnský křest proběhne 13. října v Kabinetu MÚZ, pražský 4. listopadu v Café V lese, křest doma ve Valašském Meziříčí se uskuteční 29. prosince v M-klubu.      
Foto: Jakub Koutný

Potvrzené koncerty 

03/10 Břeclav, Kafe Piksla
09/10 Prešov, Wave
13/10 Brno, Kabinet MÚZ (+ Muzikant Králíček) – KŘEST
04/11 Praha, Cafe V lese (+ Muzikant Králíček) – KŘEST
05/11 Plzeň, Anděl Cafe (+ Muzikant Králíček)
06/11 Hranice, Karnola (+ Muzikant Králíček)
07/11 Rožnov pod Radhoštěm, Vrátnice (+ Muzikant Králíček)
21/11 Zlín, Blok12 (+ Bert & Friends)
27/11 Košice, Tabačka
28/11 Liptovský Mikuláš, Diera do sveta
04/12 Ostrava, Cooltour (+ Metastavy)
11/12 Mnichovo Hradiště – Kafe Ořech
18/12 Příbram, Junior (+ Bert & Friends)
29/12 Valašské Meziříčí, M-klub – KŘEST (+ Good Time Only a další)    

ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Album Desatero setkání skupiny Antikvartet přináší hudební odkaz Dušana Vančury
31.10.

Album Desatero setkání skupiny Antikvartet přináší hudební odkaz Dušana Vančury

Nedávno zesnulý zpěvák, kontrabasista, textař a hudební aranžér Dušan Vančura založil hudební skupinu Antikvartet...


Jedinečný projekt kapely B-Side Band přináší nové album Folk Swings
30.10.

Jedinečný projekt kapely B-Side Band přináší nové album Folk Swings

Legendární skladby, kterých se ujaly folkové legendy, ale i popové osobnosti Skladeb ve swingových úpravách...


Českou hudební scénu na WOMEXu reprezentovala Bára Zmeková
29.10.

Českou hudební scénu na WOMEXu reprezentovala Bára Zmeková

V neděli skončil 26. ročník největšího hudebního veletrhu world-music WOMEX (Worldwide Music Expo), na který se hlásí tisícovky...


Kapela February vydává singl Oust
29.10.

Kapela February vydává singl Oust

Ostravská čtveřice February vydává nový singl Oust. Kapela, která v posledních letech zaznamenala na české alternativní...


Yungblud se příští rok vrátí do Prahy
29.10.

Yungblud se příští rok vrátí do Prahy

Britský zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Yungblud se přesně po dvou letech od beznadějně vyprodaného...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
30 let testováno na lidech
30.10.

30 let testováno na lidech

» Sto zvířat

Sto zvířat letos slaví 30 let existence na naší hudební scéně. K...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru