Kdo že po ránu kadí zlato? Přece naše národní bohatství, Kapitán Demo.

Recenze alba : Okamžitě odejdi do svého pokoje a vrať se, až budeš normální

Interpret: Kapitán Demo
Celkový čas: 00:54:37
Vydavatel: Indies MG
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Pokud budete k nové desce nepřehlédnutelné a nepřeslechnutelné celebrity Kapitána Dema přistupovat jako ke klasické, standardní nahrávce, po pěti, maximálně deseti minutách mu zcela jistě vzkážete: „Okamžitě odejdi do svého pokoje a vrať se, až budeš normální." Což je nejen název alba, ale také citát z Duškových Čtyř dohod. Budete-li se však chtít především bavit, pak se máte na co těšit, neboť Kapitánův humor je naprosto ojedinělý, originální a do nejmenších detailů promakaný. Stejně jako jeho vizuální stránka a projevy.



Demo se stylizuje do polohy drsného rappera se všemi klišé, které k tomuto stylu patří. Mohutná postava, arogantní hlášky, drsný projev, specifické frázování, negace všeho a všech, namachrovanost, ležérní výslovnost, vulgární texty. Vzduchem poletuje koks, zlaté řetězy a prstýnky se lesknou a obepínají jeho mohutné tělo a do elektrických beatů většinou znuděný a zpruzelý Kapitán Demo sází jeden rým za druhým. Nutno podotknout, že rýmy geniální.

Kýč a pozérství hip-hopové scény

Je radost poslouchat, s jakou lehkostí, hravostí, nadhledem a hlavně humorem se Kapitánovi podařilo vystihnout atmosféru kýče a pozérství v současné hip-hopové scéně. Nejen nabubřelou, přitom však velice chytlavou hudbou plnou samplů, ale především texty. Hravými, absurdními, vtipnými, nekorektními, ale zároveň nenásilně kritizujícími současný konzumní styl života.

Pokud přežijete patnáctiminutové kvílení saxofonu v úvodní skladbě Ságo pokračuje, blahopřeji, máte vyhráno, nic horšího už na vás nečeká. Pak už se totiž budete jen bavit. Třeba při machovských písních Všechno je moje nebo Samá chvála, úchvatný je i začátek svérázně milostného songu Beatmakerky („Ty máš ale pěknou držku").

Hustý Kapitán, drsný bráška Rey

Hustý je i úvod Seriálů, který Demo nazpívá se svým stejně drsným „bráškou" Rey Benem. Vzápětí se však song zlomí v neskutečně vlezlou melodii, za níž by se nemusel stydět ani Ben Cristovao. Ale text, zpověď náruživého milovníka seriálů, je opět kouzelný. V songu Láska, pokora a sluníčko si posvítí na všechny pozitivní alternativce („Každý ráno si napouštím vanu/a u toho cvičím Pět Tibeťanů. Ještě předtím, než vlezu do vody/tak si pouštím Čtyři dohody"), v Ovcích na stádní chování. A rozkošný refrén „Naši kartičku máte? A bodíky sbíráte?" už z hlavy nevypudíte.



Ani v dalších „válech" není Kapitánovi nic svaté. Odnese to jeho vypečená famílie, obyvatelé Karlína, kamarádi, nevinní koně. Jen Demo, naše Národní bohatství, nemá byť jen chybičku. „Jsem vtipnější než Kato a ostřejší než NATO, nakopnu tě jak Pato, po ránu kadím zlato." A to vše s vtipem, nadhledem a citem pro pointy a český jazyk, některé rýmy by se měly tesat. Navíc prošpikované trefnými hláškami, podlézavým smíchem a dalšími vychytávkami.

A když se nabažíte textové stránky a celkové koncepce Kapitána, tak zjistíte, že i hudba je místy hodně zajímavá. Nápaditá, hravá a propracovaná. Jasně a stručně, takhle jsem se už dlouho nepobavil.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Kapitán Demo říká drogám ne. Odteď na záchod vždycky sám

Kapitán Demo říká drogám ne. Odteď na záchod vždycky sám

Pomalu se rozjíždí festivalová sezóna, stejně jako sezóna sólových open-air akcí. Mezi mnohými...


Nepřehlédnutelný Kapitán Demo si ty čtyři miliardy rozhodně zaslouží

Nepřehlédnutelný Kapitán Demo si ty čtyři miliardy rozhodně zaslouží

Kdo je tak slavnej, že už se z toho nudí? Koho tlustou prdel chcete vidět na Hradě? Kdo má na kontě...



GALERIE

Související obsah:

» Okamžitě odejdi do svého pokoje a vrať se, až budeš normální   (Karel Souček, 20. 02. 2015)
» Kapitán Demo   (Karel Souček, 20. 02. 2015)
» Nejtlustší písničkář Kapitán Demo opěvuje na novince pokoru a lásku   (Karel Souček, 25. 01. 2015)
» Bohemia – nezapomínejme na tradice   (Jitka Fialková, 31. 12. 2013)
» Dnes vychází třetí studiovka Republic Of Two   (Karel Souček, 11. 04. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Projekt horských koled uzavírají O5 a Radeček písní Vánoce přicházejí
26.12.

Projekt horských koled uzavírají O5 a Radeček písní Vánoce přicházejí

Už šestou vánoční koledu zveřejnila letos na Štědrý den kapela O5 a Radeček, tentokrát klasickou píseň Vánoce...


Nauzea Orchestra ohlašuje nové album singlem Utíkej
26.12.

Nauzea Orchestra ohlašuje nové album singlem Utíkej

Energický, zvukově bohatý a pestrý, naléhavý, melodický, ale místy i znepokojivý. Takový je singl Utíkej kapely...


Advent festivalu Rock for People nadělil Halsey a dalších padesát interpretů napříč žánry
25.12.

Advent festivalu Rock for People nadělil Halsey a dalších padesát interpretů napříč žánry

Festival Rock for People má za sebou vánoční období a tedy i tradičně velmi populární adventní kalendář. V průběhu...


Zrní naživo: přirozenost, emoce a společný zážitek
23.12.

Zrní naživo: přirozenost, emoce a společný zážitek

Každý rok okolo listopadu či prosince se odehrává v Lucerna Music Baru koncert kapely Zrní. Letos to vyšlo na datum 16.12....


Jakub König touží po dobrých zprávách a znameních
22.12.

Jakub König touží po dobrých zprávách a znameních

Melancholické vyznění písně Zprávy hudebníka a výtvarníka Jakuba Königa ještě zesiluje její vizuální podoba....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Vážení přátelé
16.12.

Vážení přátelé

» Elektrïck Mann

Kapela Elektrïck Mann vydala 6. června 2025 nové album Vážení přátelé,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta