Katarína Knechtová se osvobodila a složila album plné emocí

Recenze alba : Prežijú len milenci

Celkový čas:
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Katarína Knechtová už nějaký ten rok okouzluje své fanoušky úžasným hlasem a originálním projevem na Slovensku, ale i v Česku. Dá se říct, že v podstatě každou chvíli je o ní slyšet, každou chvíli se objeví nějaký ten singl či video. Tato působivá dáma hudbou žije a svoje emoce neustále svým zpěvem ventiluje do éteru. Bylo jen otázkou času, kdy dojde k uskutečnění dalšího albového počinu od poslední desky Tajomstvá.

Isabel, která vypráví svůj vlasní příběh

Katarína se však pro tentokrát rozhodla, že si nové album Prežijú len milenci udělá trochu více ,,po svém." Odpoutala se od velkého vydavatele a postupně si ke spolupráci vybírala pouze určité lidi, kteří jí pomáhali především s texty. Nicméně hudbu si Katarína složila výhradně sama. Ze šesti osob, které se podílely na produkci alba, ční nejvíce jméno Christian Eigner z Depeche Mode, který se podílel i na Tajomstvách. Tři roky tak byla celkem dost dlouhá doba, aby zpěvačka dala dohromady komplet deseti osobitých písní. Jako přídavek pak přiložila i krátkometrážní film Zem je gulatá, v němž se nacházejí některé známé singly.

Katarína si tedy na Milencích mohla dovolit nejen naplno popustit otěže svým emocícm, ale též jistou žánrovou pestrost. Není pochyb o snaze autorky být především písničkářkou. I tak je tato snaha rozvrstvena někdy do nálad emotivnějších, někdy do popovějšího, přímočařejšího formátu. Velmi pěkným příkladem emotivního ztvárnění písně jsou Bezpečné priepasti. Právě včas, aby se sloka zezačala rozplizávat pod návalem nálad, je vystřídána působivým, ultramelodickým a silným refrénem. Stejně silná, avšak s jiným skladatelským přístupem, ční na albu Isabel. Tato pomalu vypráví a graduje směrem k závěru. Obě skladby dokazují hlasovou přesvědčivost zpěvačky.

Jak Katarína Knechtová otevírá srdce z papíru

Vyloženou syrovou písničkařinou čpí Kým budem nemá. Nějvětší počet písní však spočívá spíše na písničkově-popovém základu. Hravě tak celé album začíná songem Motýl hlavolam. Kombinaci naléhavosti a zároveň svižnosti pak přináší Kým Boh s námi hrá iba hru. Od naléhavých emocí si lze odpočinout u rytmické a přesto náladové Srdce z papiera. Naveky a 3 gramy představují zpěvačku v už z dřívějška známé poloze klidných působivých písní. Zvláštní pozornost zaslouží titulní píseň. Použité elelktronické prvky mohou odkazovat na popovou klasiku. Že by vliv Depeche Mode? Katarína si však tento impuls jistě zaslouží.

Album Prežijú len milenci se vyznačuje tím, že písně pro něj vznikaly v průběhu tří let. Je to na něm v pozitivním slova smyslu znát. Nelze zde najít jedinou píseň, která by působila jako nutně vložená vata pro naplnění stopáže. Naopak zde nalezneme hlavní hrdinku vždy v nejlepší pěvecké kondici ale často v různých polohách a náladách. Hlas této zpěvačky lze jedině milovat a zvlášť na tomto albu, kde je nejvíc sama sebou. Katarína Knechtová je důkazem, že pokud vhodně nadaný člověk dostane patřičnou svobodu a dostatek nutných prostředků, může výsledkem být opravdu mimořádný zážitek, kterým album Prežijú len milenci je.

DISKOGRAFIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bluesman, film pro milovníky kytar a blues, má premiéru ve čtvrtek
15.09.

Bluesman, film pro milovníky kytar a blues, má premiéru ve čtvrtek

Billy Gibbons ze ZZ TOP nebo Eric Clapton mají jedno společné. Elektrické kytary od českého výrobce...


Chapeau Rouge slaví sté narozeniny
13.09.

Chapeau Rouge slaví sté narozeniny

V roce 1919 se poprvé otevřely dveře do tehdejšího miniaturního salónku klubu Chapeau Rouge, kde se začal psát...


Tereza Kerndlová stojí s Kalim Ve frontě na sny
13.09.

Tereza Kerndlová stojí s Kalim Ve frontě na sny

Zpěvačka Tereza Kerndlová natočila píseň s rapperem Kalim. Pojmenovala ji Ve frontě na sny a s Kalim k ní...


Dánská skladatelka a klavíristka Agnes Obel a její subtilní svět znovu v Praze
13.09.

Dánská skladatelka a klavíristka Agnes Obel a její subtilní svět znovu v Praze

Dánská kritikou uznávaná klavíristka, zpěvačka a skladatelka Agnes Obel vyráží na evropské turné, během...


Jamie Cullum v květnu 2020 vystoupí poprvé v Praze
13.09.

Jamie Cullum v květnu 2020 vystoupí poprvé v Praze

Jamie Cullum! Ten, kdo zažil jeho neuvěřitelné koncerty na Colours of Ostrava 2009 a 2013, na ně nezapomene - britský...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Secret
30.08.

The Secret

» Parsons Alan

Patnáct let od alba A Valid Path přichází britský skladatel, hudebník a producent Alan Parsons s novou,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru