Katarína Knechtová se osvobodila a složila album plné emocí
Recenze alba : Prežijú len milenci
Katarína Knechtová už nějaký ten rok okouzluje své fanoušky úžasným hlasem a originálním projevem na Slovensku, ale i v Česku. Dá se říct, že v podstatě každou chvíli je o ní slyšet, každou chvíli se objeví nějaký ten singl či video. Tato působivá dáma hudbou žije a svoje emoce neustále svým zpěvem ventiluje do éteru. Bylo jen otázkou času, kdy dojde k uskutečnění dalšího albového počinu od poslední desky Tajomstvá.
Isabel, která vypráví svůj vlasní příběh
Katarína se však pro tentokrát rozhodla, že si nové album Prežijú len milenci udělá trochu více ,,po svém." Odpoutala se od velkého vydavatele a postupně si ke spolupráci vybírala pouze určité lidi, kteří jí pomáhali především s texty. Nicméně hudbu si Katarína složila výhradně sama. Ze šesti osob, které se podílely na produkci alba, ční nejvíce jméno Christian Eigner z Depeche Mode, který se podílel i na Tajomstvách. Tři roky tak byla celkem dost dlouhá doba, aby zpěvačka dala dohromady komplet deseti osobitých písní. Jako přídavek pak přiložila i krátkometrážní film Zem je gulatá, v němž se nacházejí některé známé singly.
Katarína si tedy na Milencích mohla dovolit nejen naplno popustit otěže svým emocícm, ale též jistou žánrovou pestrost. Není pochyb o snaze autorky být především písničkářkou. I tak je tato snaha rozvrstvena někdy do nálad emotivnějších, někdy do popovějšího, přímočařejšího formátu. Velmi pěkným příkladem emotivního ztvárnění písně jsou Bezpečné priepasti. Právě včas, aby se sloka zezačala rozplizávat pod návalem nálad, je vystřídána působivým, ultramelodickým a silným refrénem. Stejně silná, avšak s jiným skladatelským přístupem, ční na albu Isabel. Tato pomalu vypráví a graduje směrem k závěru. Obě skladby dokazují hlasovou přesvědčivost zpěvačky.
Jak Katarína Knechtová otevírá srdce z papíru
Vyloženou syrovou písničkařinou čpí Kým budem nemá. Nějvětší počet písní však spočívá spíše na písničkově-popovém základu. Hravě tak celé album začíná songem Motýl hlavolam. Kombinaci naléhavosti a zároveň svižnosti pak přináší Kým Boh s námi hrá iba hru. Od naléhavých emocí si lze odpočinout u rytmické a přesto náladové Srdce z papiera. Naveky a 3 gramy představují zpěvačku v už z dřívějška známé poloze klidných působivých písní. Zvláštní pozornost zaslouží titulní píseň. Použité elelktronické prvky mohou odkazovat na popovou klasiku. Že by vliv Depeche Mode? Katarína si však tento impuls jistě zaslouží.
Album Prežijú len milenci se vyznačuje tím, že písně pro něj vznikaly v průběhu tří let. Je to na něm v pozitivním slova smyslu znát. Nelze zde najít jedinou píseň, která by působila jako nutně vložená vata pro naplnění stopáže. Naopak zde nalezneme hlavní hrdinku vždy v nejlepší pěvecké kondici ale často v různých polohách a náladách. Hlas této zpěvačky lze jedině milovat a zvlášť na tomto albu, kde je nejvíc sama sebou. Katarína Knechtová je důkazem, že pokud vhodně nadaný člověk dostane patřičnou svobodu a dostatek nutných prostředků, může výsledkem být opravdu mimořádný zážitek, kterým album Prežijú len milenci je.
- Zodiak (2008)
- Do nekonečna...Very Best Of (2010)
- Love and Regret (2012)
- Tajomstvá (2012)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
David Byrne představí v Praze své nové album Who Is The Sky?
David Byrne, zakladatel Talking Heads, držitel Grammy, Oscara i Zlatého glóbu a jedna z nejoriginálnějších postav...
Rock Café hostilo večer plný alternativního rocku
V pražském Rock Café proběhl v pátek 16. 1. 2026 koncert tří kapel. Přičemž role předskokana...
Marcus & Martinus míří do Prahy: Skandinávský popový fenomén naživo
Dvojčata Marcus a Martinus míří do pražského Fóra Karlín a to už 10. února. O den dříve také vystoupí...
Hot Mulligan poprvé v Praze: emo energie z Michiganu dorazí do Futura
Jeden z nejvýraznějších hlasů současné emo a pop punkové scény míří poprvé do Prahy. Americká...
Vypsaná fiXa, Prago Union a Orion na benefiční akci Rock for Kamill
Rock for Kamill 28. ledna v Lucerna Music baru nabídne večer plný hudby, vzpomínek a setkání lidí, které Kamil...
» zobrazit více...
RECENZE
» Elektrïck Mann zvážněli, ale lehkost...
» Testament letos mocně vítězí na thrashmetalovém...
» Ocel, Jizvy a stále Velkej sen: Jamaron...
» Bretaň v hudbě kapely Bran zůstává,...
» Kapela Mňága a Žďorp hořela vždycky...
» Atmosférické Nanebevstoupení umí Paradise...
» zobrazit více...
Jana Uriel Kratochvílová s kapelou Illuminati.ca roztančila fanoušky v Rock Café
V pražském klubu Rock Café zpěvačka s nezaměnitelným hlasem...
David Byrne představí v Praze své nové album Who Is The Sky?
David Byrne, zakladatel Talking Heads, držitel Grammy, Oscara i Zlatého...
Rock Café hostilo večer plný alternativního rocku
V pražském Rock Café proběhl v pátek 16. 1. 2026 koncert tří...
Tachovský Festival Muziq představuje kompletní program
Festival Muziq představuje svůj čtvrtý ročník, a to s dosud nejambicióznější...
Enter Shikari: Téma sounáležitosti nás provází od našeho úplně prvního alba
Několik hodin před jejich dalším koncertem na festivalu Rock for People jsem...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
Deratizéři natočili dva nové singly a chystají narozeninový koncert
Dvě zbrusu nové písně natočila slánská kapela Deratizéři....
Na Veveří se mohou těšit Nela a Pavla
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Veveří. V naší soutěži jste...
Nové album Island Mint s názvem Slun je venku
Nové album kapely Island Mint s názvem Slun je venku a kapela ho pokřtí...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #22: Termín headliner
Dnes si budeme povídat o termínu headliner. Výraz, který každý hudební fanoušek...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Temná elegance - Isabel LaRosa v ROXY
KLIP: Elán přichází s novým singlem a míří do Edenu
NAŽIVO:















