Karel Zich s přehledem zvládl každý hudební styl

Recenze alba : Paráda - Zlatá kolekce

Interpret: Zich Karel
Celkový čas: 03:20:40
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
V kontextu oficiální pop music patřil zpěvák, kytarista a skladatel Karel Zich k nejzajímavějším osobnostem. Jeho tvárný a barevný tenorbaryton měl obrovské množství hlavně fanynek, ale jako jeden z mála představitelů středního proudu neiritoval ani alternativce. Proč? Odpověď hledejme na reprezentativním výběru Paráda, který na ploše tří CD a prostřednictvím šestašedesáti písniček bilancuje plodnou Zichovu hudební dráhu.  



Karel Zich především nebyl typickým představitelem jednoduchého, prvoplánového popu, i když i takové skladby na jeho repertoáru byly. Jeho stylový záběr se pohyboval od kantilén, lidovek, spirituálů, gospelů až po rock´n´roll, blues a jazz. Nezapomínal však ani na melodické country s občasnými přesahy do folku či trampské hudby.  

Originální barva hlasu i frázování

Ve všech těchto stylech byl Karel Zich přesvědčivý, autentický, jeho originální barva hlasu a lehce rozpoznatelné frázování pasovaly jak k ostrému rock´n´rollu, tak jemné popové baladě. Nikdy se nemusel předvádět ani podbízet a i převzatým písním dokázal vtisknout svoji tvář.  

Na prvním CD Láska jménem Elvis (& spol.) jsou Zichovy nahrávky písní ze zpěvníku Elvise Presleyho a dalších zahraničních interpretů té i trochu pozdější doby. Jedná se výhradně o převzaté songy, některé v českých verzích, jiné v anglických originálech. A i když Zich nálepku Český Elvis nenáviděl, svým projevem měl k němu blízko.  



Songy typu Ten zámek je náš, Nešlap mi na sandály, Kudy? - Tudy! nebo Můj sok zdobí energický projev, nasazení, veselé texty. Prostě přímočarý rock´n´roll s prvky blues, žádné zvukové či aranžérské experimenty, ale výborná Zichova dvanáctistrunná kytara (skvělé Ghetto). Baladicky laděné písně (Trying To Get To You, Žárlím na tvůj stín, Holka, já mám z tebe strach, Love Me Tender, Tím víc tě mám rád) zase staví na melancholické atmosféře a přesazích do jazzu či klasiky, country skladby (Je to fajn, mámo, Dým, jen dým) pak na romantické náladě.  

Jedna paráda za druhou

První CD považuji z celého kompletu za nejdůležitější. Hlavně proto, že přináší skladby, které rádia dnes prakticky nehrají. A hlavně první polovina připomíná, že Zich byl výborným rock´n´rollovým zpěvákem. Pro mladší zřejmě novinka. Druhé CD Parády obsahuje písně, které přesně odpovídají názvu nosiče. Ty největší hity, s nimiž si posluchači jméno Karla Zicha spojují. Dodnes aktuální Alenka v říši divů, Máš chuť majoránky, Léto jak má být, Já ti zpívám, Paráda, Není všechno paráda. A o dalším Zichově talentu svědčí, že většinu těchto šlágrů si napsal sám.  

Třetí CD Ve dvou, ve třech... ukazuje, že zpěvákův tvárný hlas si skvěle rozuměl s vokály řady zpěváků a hlavně zpěvaček. Výborně ladil nejen s Lenkou Filipovou, Petrou Janů či Jitkou Zelenkovou, ale i Pavlem Bobkem nebo Jiřím Vondráčkem. Výběr především duetů, ale také trojzpěvů či jiných vokálních spoluprací navíc doplňují vzácné rozhlasové nahrávky, které jsou vydány na CD vůbec poprvé.  



Tematicky poskládaný komplet svědčí o tom, že Karel Zich byl velice všestranným muzikantem. A i když dnes média připomínají především jeho popové (ale vkusné) období, je dobré vědět, že zpěvák toho dokázal mnohem víc.
Foto: Alan Pajer
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Zich Karel   (Karel Souček, 22. 08. 2014)
» Trojalbum Paráda připomene velkého zpěváka Karla Zicha   (Karel Souček, 02. 04. 2014)
» Paráda - Zlatá kolekce   (Karel Souček, 22. 08. 2014)
» Přítel, který vás nenechá ve štychu   (Karel Souček, 28. 11. 2012)
» Lenka Filipová zahraje na vlakovém nádraží Vivaldiho i Věnování   (Karel Souček, 10. 10. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Po čtyřech měsících se Hana Zagorová vrací na koncertní pódia a nemůže se dočkat
02.07.

Po čtyřech měsících se Hana Zagorová vrací na koncertní pódia a nemůže se dočkat

Letos naposledy koncertovala 3. března v Hronově a 4. března ve Žďáru nad Sázavou. A pak bylo díky koronavirové...


Srbský EXIT Festival ozdobí Amelie Lens, Black Coffee nebo Nina Kraviz
02.07.

Srbský EXIT Festival ozdobí Amelie Lens, Black Coffee nebo Nina Kraviz

Exit festival v srbském Novi Sadu se bude letos konat od 13. do 16. srpna. Organizátoři se tak rozhodli poté,...


Barvy léta opět v Poděbradech
02.07.

Barvy léta opět v Poděbradech

Tradiční open air festival Barvy léta, který pořádá kapela Tři Sestry, se uskuteční 10. a 11. 7. ve skvělém...


Populární kapela O5 a Radeček vyráží na Turné na střechách 2020
01.07.

Populární kapela O5 a Radeček vyráží na Turné na střechách 2020

Po třech letech se O5 a Radeček opět vrací do nebe a odehraje pět unikátních koncertů přímo na střechách budov Můžete...


Groove Brno bude! A přiveze evropské funky špičky
30.06.

Groove Brno bude! A přiveze evropské funky špičky

Zdálo se to téměř nemyslitelné, ale je to skutečně tak. 13. ročník mezinárodního jazzového festivalu...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru