Kafka Band – místa silná a ještě silnější

Recenze alba : Das Schloss (Zámek)

Interpret: Kafka Band
Celkový čas: 00:45:40
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Každému, kdo zná tajemnou a pochmurnou atmosféru Kafkova Zámku, musí být jasné, že hudba skupiny Kafka Band nebude jiná. Zvláště, když album Das Schloss (Zámek) je vlastně soundtrackem ke komiksové adaptaci tohoto nedokončeného románu. Syrová, tajemná určitě je, nikoli však temná či dokonce depresivní.

Kvalita, invence, citlivost

V projektu se sešli nejen výborní, ale především invenční a citliví muzikanti, kteří své kvality prokazují v Lesní zvěři, Priessnitzu nebo Umakartu. A právě muziku posledních dvou skupin Kafka Band nejvíce připomíná. Je stejně jemná, vnitřně energická, melancholická, postupně rozkvétající, ale navíc přidává na magičnosti, naléhavosti, syrovosti, uhrančivosti a místy i dramatičnosti.  

Již úvodní Ankunft, zachycující příchod zeměměřiče K. do vesnice, navodí tajemnou atmosféru. Vytváří ji jemná, téměř minimalistická folková hudba a až mrazivý kontrast mezi civilním Rudišovým předčítáním textu a Jaromírovým plným zpěvem. Jako na celé nahrávce se i zde mísí němčina s češtinou a oba jazyky tvoří zvláštní napětí.

)

Až k world music směřuje píseň Schnee, obohacená různými zvuky. Vnitřní napětí v této skladbě pozvolna roste, stoupá a postupně vtahuje posluchače do svého nehostinného světa. Střih, zvrat a je tu jakási šramlovitá melodie v písni Niemals. Lehká, vzdušná, uvolňující napětí.   

Kontrast intimity a lidové zábavy

Frieda, jedna z nejsilnějších skladeb alba, představuje návrat k hudební střídmosti. Silný kontrast intimního citu (zoufalé volání Frieda) s řinčením rockující polky Do chléva vyvolává mrazení. Dämmerung je založen na romantickém klavíru, dramatická, naléhavá píseň Wie Hunde reprezentuje alternativní rock, kde klavír naopak bouří.

)

A tak by šlo pokračovat, každá skladba je nápaditě a chytře vystavěná. Hudba postupně buduje náladu, kromě akustických nástrojů (dominantní výrazově bohatý klavír, střídmá kytara a jemné perkuse) hrají výraznou roli různé studiové zvuky a šumy. Nástroje jsou přesně zakomponovány do hudby, vstupují do ní jen na chvilku, čímž dosahují mnohem silnější účinek než kdyby hrály pořád.

Mrazivé i odlehčené momenty

Das Schloss je plný velice silných pocitů a přesvědčivých emocí. Třeba mrazivá atmosféra skladby Grab nebo pochmurný song Böses Wetter. A když RudišJaromírem 99 a minimalistickým doprovodem zpívají: „U nás je zima dlouhá, ale na to si my dole nestěžujeme," zebe snad každého posluchače (Winter). A stejný přenos pocitů funguje i u skladby Schnee. Zároveň však deska obsahuje i řadu vtipných, groteskních, odlehčených momentů a vstřícných melodií.

)

Možná by booklet mohl obsahovat texty včetně překladů do češtiny, protože dnes už němčinou mladí lidé nevládnou. Je pravda, že některé texty jsou na nahrávce zpívány v češtině i němčině, ale ne každý si to dokáže propojit. Myslím ale, že i bez znalosti textů a dokonce i předlohy přináší Kafka Band a jejich Das Schloss hodně nezapomenutelných momentů. Jen je třeba desku poslouchat v klidu a soustředěně.  
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Kafka Band   (Karel Souček, 12. 03. 2014)
» Das Schloss (Zámek)   (Karel Souček, 12. 03. 2014)
» Kafka Band natočil soundrack ke slavnému románu Zámek   (Karel Souček, 02. 02. 2014)
» Posmutnělí vlci u dveří   (Ondra Kocáb, 05. 02. 2013)
» Klip, vinyl, festivaly. To je dnešní Umakart   (Karel Souček, 13. 07. 2013)
» Do Brna zavane čerstvý vítr z Jeseníků   (Karel Souček, 14. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Projekt Jethro Tull’s Martin Barre představil v Praze skladby, které mnoho let nezazněly
18.10.

Projekt Jethro Tull’s Martin Barre představil v Praze skladby, které mnoho let nezazněly

V Paláci Akropolis 15. října zazněl koncert, na kterém známý kytarista z Jethro Tull Martin Barre představil...


Skupina Rybičky 48 poslala do světa druhý díl ke klipu Zamilovaný/Nešťastná 2
18.10.

Skupina Rybičky 48 poslala do světa druhý díl ke klipu Zamilovaný/Nešťastná 2

Nechybí Bára Zemanová ani Pokáč Jedna z našich nejúspěšnějších rockových skupin Rybičky 48 přichází s novým...


Kapela UDG oslaví kulatiny jarním koncertem ve Fóru Karlín
18.10.

Kapela UDG oslaví kulatiny jarním koncertem ve Fóru Karlín

Vyprodané jarní turné, skvělá letní sezóna, ale i koncertní pauza Ke konci letní sezóny si tahle...


Na nový singl navážou Mandrage deskou a koncertním turné
17.10.

Na nový singl navážou Mandrage deskou a koncertním turné

Vidím to růžově je název dalšího chytlavého hitu kapely Mandrage. Příběhem o lásce a vášni, který se ve videoklipuodehrává,předznamenává skupina...


Memoriál Wayna Statica předčil všechny představy
17.10.

Memoriál Wayna Statica předčil všechny představy

Světové turné ikony industriálního metalu je v plném proudu a na závěr evropské části zavítala...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru