„Jsme tak trochu sobci a konzervy,“ tvrdí Czenda z kapely Post-it.

Vršovičtí chuligáni z kapely Post-it jsou zpět! Svůj comeback, který odstartovali v roce 2017 speciálním koncertem a vloni proložili oslavami dvacátých narozenin, završí letos křtem nové desky. Po dlouhých 10 letech v původní sestavě vydávají nové EP s názvem Co tě neposílí, to tě zabije! Desku muzikanti pokřtí v pátek 13. Dost důvodů vyzpovídat frontmana Czendu.

Hudební knihovna: Proč by si potenciální fans měli pustit novou desku?
Czenda: „Protože to je po 12ti letech další náš počin. Nejde sice o plnohodnotné album, ale to myslím není dnes už moc důležité. Jsou to zkrátka Post-it v další etapě života. Myslím, teda doufám, že je zde patrná i jistá proměna, dospělost. A pokud ne, tak jsme se zmýlili"HK: Cituji tě z loňského rozhovoru: „Udělat album, kde budeme konečně spokojeni s celkem. Když se na to díváme s odstupem let, všechno, co jsme udělali, většinou naší vinou nemělo takové parametry, jaké mohlo mít. Nebyli jsme schopni zformulovat, uchopit, vytěžit to, co jsme měli, na 100 %. Něčím jsme si to sami sobě tak trochu pokazili. Momentálním cílem je udělat desku nebo EP, kde bude hudba i text, co tě přežije." Nyní vydáváte EP Co tě neposílí, to tě zabije. Jak to dopadlo v souvislosti s tím, co jsi mi tehdy říkal ve srovnání s realitou?
Czenda: Já jsem spokojenej. Teda spokojenej muzikant je asi mrtvej muzikant, ale nemám pocit, že bych se odchýlil nějak od plánu, který jsme si před rokem vytyčili. Samozřejmě vždy to může být lepší. Což je, mimochodem, vlastně můj celoživotní motiv. Udělat to příště ještě lepší, než minule."

HK: V čem je jiné než předchozí diskografie?
Czenda: „Jde o můj osobní pocit, dojem. Každý ať posoudí sám. Ale já mám opravdu pocit, že se tam promítá jistá životní zkušenost, nadhled. Možná, že je to i tím, že tak úpěnlivě nečekáme, co na to kdo řekne. Skládáme si to pro vlastní potěchu, tak jak to cítíme a baví nás to. Možné jsme dřív až moc tlačili na pilu, moc jsme chtěli. Teď zkrátka nemusíme, ale můžeme."

HK: Jste kapelou pro pamětníky?
Czenda:No asi už jo Je to strašný, ale máme fanoušky i mezi 50+, což mi ještě nedávno přišlo jako číslo z nějaký tomboly. Ale bohužel, už je za humny Na druhou stranu mám radost, že oslovujeme i děti těchto pamětníků. Teda pokud nám pamětníci nelžou!"

HK: Čím chcete zaujmout nové a mladé posluchače?
Czenda: „No vizáží to asi nebude, ale zkusíme to naší hudbou Osobitostí. Dlouho jsme se stresovali, že nás hudební kritici nedokážou nikam pořádně zařadit. Na HC jsme byli moc měkký, na pop moc tvrdý. Rock byla příliš neurčitá škatulka. Tak se nějak vžil název krutopop. Teď už si tím nelámeme hlavu."

HK: Jako spoluhráči přispívali do jednotlivých písní krom svých nástrojových linek?
Czenda: Každý přispívá svou měrou. Máme v kapele rozdaný role. Každý ví po těch letech, co je jeho úkolem a silnou stránkou. Třeba Kapíno má post „porotce". Předkládáme mu songy jako za totality na přehrávkách. Když písnička neprojde jeho sítem, můžem si s ní leda tak vytřít pekáč."

HK: S prvním songem Opět sami vám moc pomohl Radek Tomášek ze Support Lesbiens. Nyní vám pomáhá jako producent Paya Bureš, který dle tvých slov dává novým písničkám jiný nadhled i sound. V čem to konkrétně posunul?
Czenda: „Ráďa Tomášek odvedl na Opět sami skvělou práci. Posunul tu písničku producentsky o kus dál. Díky mu za to. Jelikož je to šikula, tak je i dost vytíženej, My potřebujeme zvláštní péči, jsme už takoví důchodci. Takže je třeba nám někdy nakopat, jindy pro změnu utřít zadek A to Paya zvládá bravurně. Má zase trochu jiný pohled na muziku než my. Je to příjemná spolupráce."

HK: Vloni jsi mi v rozhovoru prozradil o spoluhráči Jiříkovi alias Porne v souvislosti s kapelní pauzou, že je muž extrémů, buď jde do věcí po hlavě, nebo to nedělá vůbec. Jak to máš ty? Jak by ses popsal ty?
Czenda: Já jsem konzerva. Chvíli mi trvá, než dojdu k nějaký změně. Většinou tak 5 let To je takový můj cyklus Třeba už 15 let si říkám, teda tělo na mě přímo křičí, že bych měl začít cvičit jogu. Tipuju, že tak za 10let bych mohl fakt začít"HK: Třetí ochutnávkou z připravované desky byla Bonnie. Je to zároveň váš první duet v historii kapely. Proč právě volba padla na Martinu Pártlovou? Jak moc vám mluvila do vzniku singlu? Máte v plánu další spolupráci s ní nebo s někým jiným?
Czenda: „Ano, je to první duet Post-it. Předtím nebyl z naší strany asi zájem, jsme tak trochu sobci a konzervy. Ale tady je to víc, než nabízelo. Martina je naše letitá kamarádka a můžu-li to takto říci, i naše velká fanynka a podporovatelka. Tak jako my jsme její velcí fanouškové. Pokud se nám podaří naše dráhy ještě nějak propojit, myšleno hudebně, budeme jenom rádi."

HK: Jak vznikl název této písně? Kdo je ta známá neznámá?
Czenda: Ten příběh mě napadl samovolně. Bylo to takové vnuknutí. Obecně mám problém písničky pojmenovávat. To je snad horší, než napsat celý text. Tady mě to napadlo celkem lehce. Jinak každá ženská alespoň jednou v životě byla nebo bude Bonnie. To je Vaším údělem"

HK: V jednom rozhovoru jsi uvedl, že by textař neměl vysvětlovat svoje texty. Proč? Myslíš si, že by si každý měl v tom najít něco svého?
Czenda: Přesně tak. Mě to přijde zvláštní. Když skládám text, zachycuju nějakou emoci. Popisuju jí textem a melodií. Jinak to bohužel nejde. Ale konkrétně tu emoci popsat nedokážu, nejde to. Proto vysvětlovat samotný text je jako popisovat jen část celku. Nedá ti to jako posluchači reálný obraz. Alespoň já to tak vnímám."

HK: Za těch pět let se kolem vás mnohé změnilo a bylo určitě o čem psát a skládat. Sám si tvrdil, že je vám múza nakloněna, během měsíce vznikly tři písničky. Jak dlouho trvalo složit zbylé písně?
Czenda: „No, asi taky tři měsíce. Ale bohužel mezi těma triádama byla delší pauza, neb se nám v kapele nějak neřízeně začaly rodit děti. Během roku přibyly 3, počítám-li i našeho producenta Payu Bureše, tak 4! Takže jsme rychle museli zabezpečit rodiny, zachovat domácí paniku, abychom si zase měli čas hrát"

HK: Sociální sítě jsou v současnosti pro lidi i měřítkem popularity. Vím, že jste na ně moc nebyli, ale v posledním roce jste s nimi začali hodně pracovat. Myslíš, že to mělo nějaký vliv na rozvoj, posun kapely v nějakém směru? Narážím i na to, že například po dvou měsících od vydání Bonnie má 300 tisíc zhlédnutí, což je na kapelu vašeho formátu úspěch…
Czenda: „Sociální sítě jsou dnes alfou omegou. Za mě bohužel, protože já k nim nemám moc vřelý vztah. Beru je jako nutné zlo. Je to zloděj času a soukromí, to mi nikdo nevymluví. Ale máš pravdu, pro hodně promotérů je to dnes jednoduchý ukazatel popularity. Což chápu. Nám s tím naštěstí moc pomáhá naše kamarádka Hanka Bukáčková. Díky Bohu za ní;) A samozřejmě lví podíl konkrétně u Bonnie má neoddiskutovatelně naše kamarádka Martina Pártlová. To je guru sociálních sítí. Jsme moc rádi, že si s námi střihla duet."HK: Hudba je pro vás takové náboženství. Kdo je pro tebe modlou, vzorem a proč?
Czenda: „Já jsem vyrostl na Lucii a Genesis. Oba zpívající bubeníky, Davida Kollera a Phila Collinse, jsem zbožňoval. Oba dva skvělí zpěváci, muzikanti. No pak v pubertě je vystřídali Chris Cornell ze Soundgarden, Mike Patton z Faith No More a později Brandon Boyd z Incubus. Těmhle klukům říkám důvěrně „svatá trojice". Opět neskutečný zpěváci s osobitým projevem."

HK: Chystáte nový kapelní merch spojený s novou nahrávkou?
Czenda: „Chystáme. Opět bude na koncertu k mání limitovaná edice triček speciálně k tomuto křtu EP „Co tě neposílí, to tě zabije". Ať mají naši divoši a divoženky něco hezkýho na sebe ke Štědrovečerní večeři."
GALERIE

Související obsah:

» POST-IT jsou definitivně zpět, po 10 letech vydávají nové EP   (Karel Souček, 26. 11. 2019)
» POST-IT v eko-singlu Ragnarok apelují na ochranu přírody   (Ondra Kocáb, 02. 03. 2019)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Sunflower Caravan lákají na album druhým singlem Alright
31.05.

Sunflower Caravan lákají na album druhým singlem Alright

Pražské trio Sunflower Caravan vypustilo do světa v pořadí druhou skladbu z jejich chystané a dlouho očekávané...


Vladivojna La Chia vydala nové album Hrdinům naší doby
31.05.

Vladivojna La Chia vydala nové album Hrdinům naší doby

Skladatelka, producentka a zpěvačka Vladivojna La Chia vydala album Hrdinům naší doby, ve kterém se definitivně...


K nedožitým 70. narozeninám Karola Duchoně vychází 3CD komplet
30.05.

K nedožitým 70. narozeninám Karola Duchoně vychází 3CD komplet

Slovenský zpěvák Karol Duchoň by se letos v dubnu dožil sedmdesáti let. Při této příležitosti  vychází...


Živé kvety majú novú skladbu, ktorá je nádychom do lepších časov
29.05.

Živé kvety majú novú skladbu, ktorá je nádychom do lepších časov

„Svet sa rozbil a predsa sa točí. Leto sa blíži a na obzore je nové slnko,” spievajú Živé kvety v čerstvo...


V novém klipu Michala Kindla si zahraje hvězda seriálu Most, Martin Hoffmann
28.05.

V novém klipu Michala Kindla si zahraje hvězda seriálu Most, Martin Hoffmann

Objev české hudební scény před necelými dvěma lety debutoval albem Barvy a nyní vydává druhou ochutnávku...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
První láska
30.05.

První láska

» Burian Jan

Album První láska představí dvanáct nových písní Jana Buriana, které...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru