Jarabákům sluší jak něžné, tak i vtipné písničky

Recenze alba : Býček

Album: Býček
Interpret: Jarabáci
Celkový čas: 00:40:32
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Jarabáci působí na naší alternativní scéně již více než tři desetiletí, přesto si stále udržují nadhled, hravost, lehkost i osobitý projev. Dokazuje to nové album Býček, které vychází šest let po Díře. Je opět plné jemných a nevtíravých melodií, jejichž síla a kouzlo rozkvétají s dalšími poslechy.

Skupina disponuje neobvyklým nástrojovým složením. Jiří Čtyřoký a Ondřej Tichý hrají na čela (tak muzikanti označuji violoncella), David Nesnídal tuto originální souhru doplňuje cajonem a multiinstrumentalista Jakub Schmid podle potřeby akordeonem, trubkou, bendžem, elektrickým pianem nebo lesním rohem. Dvě čela znějí prostě skvěle, dokáží vykouzlit silnou atmosféru a s pomocí dalších instrumentů přinášejí velice barevnou hudbu s pestrými aranžemi.

Stylové zaškatulkování je v případě Jarabáků poměrně složité. Nejblíže mají k alternativnímu folku s prvky jazzu, blues, šansonu, rocku či swingu. Důležitější ale je, že všichni členové hrají své pozitivně laděné písničky s nasazením a radostí.



Krásnou souhru dvou čel, akordeonu a cajonu přináší hned úvodní Enigma. Akusticky zahraná, přesto velice energická, což platí pro celého Býčka. Do lehké a hravé písně Měsíc září se přidá ukulele a vibrafon, aby společně a poeticky vykouzlily podzimní náladu. A za zmínku stojí i nápaditě poskládané mužské vokály. Další ukázkou, jak dvě čela krásně a barevně znějí, je Gellnerovka. Melancholickou cestu od sebeobviňování k odpuštění provází náladotvorný a funkčně zabudovaný zvuk trubky.

Vtipné zamyšlení nad tím, zda si vzít první ženu nebo hledat, nabízí temperamentní Štěstí. A capella začátek skladby To bych se styděl opět potvrzuje, že za instrumentálním mistrovstvím Jarabáků nezaostává ani to pěvecké. Poetická Pařížská směřuje nejen díky výraznému akordeonu k šansonu, jak se na Paříž sluší a patří. Zajímavostí je, že první polovinu textu napsal Ondřej Suchý, druhou pak David Konopáč, který Suchého poetiku výborně trefil.

Banjem doprovázená písnička By se rozdal disponuje bluesovou náladou a chytlavým refrénem, že trubka parádně ladí s čely dokazuje jemná skladba Tvůj klín. Zajímavý rytmus určuje k jazzu směřující a vygradovaný song Pan Býček, trampské hudbě je blízká hravá a vzdušná píseň Zjara.

Padá je jedinou písní bez cell, jen zpěv, piano, kontrabas, cajon a pro podtržení atmosféry pila. Posmutnělá, teskná píseň, ale ani té nechybí nadhled. Návrat cell přináší magická, sugestivní a propracovaná písnička Bude po mně a o závěr se postará swingová Co dodat, která evokuje Semafor v těch nejlepších letech.



Stejně jako hudba, tak i texty Davida Konopáče jsou velice pestré a nápadité. Zachycují obrazy, drobné příběhy, pocity, mnohým nechybí přesah a pointa. Jsou poetické, něžné i vtipné a David v nich prokazuje dokonalý cit pro jazyk a slovní spojení, invenčně si hraje se slovy a jejich významy. „Nejvíc ti sluší, co se sluší nejmíň." Každopádně Býček (včetně vypiplaného obalu) Jarabákům náramně sluší a fanoušci doufají, že na další album nebudou muset čekat zase šest let.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘ



HUDEBNÍ ZPRÁVY
Manětín nezklamal, festival byl vyprodaný týden před očekávaným datem
09.07.

Manětín nezklamal, festival byl vyprodaný týden před očekávaným datem

Velká hudební akce – Rock for JK Manětín si na konto připsala pořadové číslo 11. A jak to na tomto festivalu bývá...


Hlasohled pořádá Letní vokální inspiromat se špičkovými lektory
08.07.

Hlasohled pořádá Letní vokální inspiromat se špičkovými lektory

Spolek Hlasohled, který založila zpěvačka, skladatelka a lektorka Ridina Ahmedová, přiváží do Slavonic ve dnech 15. - 22. srpna...


Američtí Pentatonix se příští rok vrátí do O2 areny
08.07.

Američtí Pentatonix se příští rok vrátí do O2 areny

Fanoušci amerických vokalistů Pentatonix nemusí smutnit. Přestože jejich beznadějně vyprodaný koncert zhatila pandemie,...


Německá edice United Island proběhne v září na pražském Výstavišti
08.07.

Německá edice United Island proběhne v září na pražském Výstavišti

Druhý víkend v září bude patřit multižánrovému hudebnímu festivalu United Islands of Prague. Ten se letos...


Plektrum v Řesanicích představilo nové album s názvem 2020
08.07.

Plektrum v Řesanicích představilo nové album s názvem 2020

Na venkovním parketu uprostřed obce Řesanice vypuklo to pravé hard rockové šílenství. Po roce se sem vrátila skupina...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Světlo do tmy
06.07.

Světlo do tmy

» Hrůza Michal

Strach těchto dnů přirovnává známý zpěvák a textař Michal Hrůza ke tmě,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru