Havoc and Bright Lights - Alanis manželkou a matkou

Recenze alba : Havoc and Bright Lights

Celkový čas: 00:52:28
Vydavatel:
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Recenze na nedávné vystoupení Alanis Morissette na Colours of Ostrava zmiňovala slova jako „umělkyně za zenitem" a tak se mnozí mohli právem obávat, jak dopadne její letošní řadová deska, první od svatby a narození syna. Některým kritikům zjevně ani Havoc And Bright Lights nesedne a nenechají na ní nitku suchou, nicméně pro fanoušky Alanis mámě dobrou zprávu: těžko si představit, že by se vám novinka nelíbila a zklamala vás.

Písně

Havoc And Bright Lights spočívá na třech pilířích - povedených písních, přesvědčivém zpěvu a zejména naprosto bezchybné produkci. Co se týče hudební síly všech 12 tracků, pod kterými je jednotně podepsána Alanis a producent Guy Sigsworth, tak bohužel platí, že dvakrát do jedné řeky nevstoupíš a žádné druhé All I Really Want, You Oughta Know nebo Ironic (neboli hity z průlomové desky Jagged Little Pill z roku 1995) letos čekat nemůžeme.

Nicméně zároveň deska nemá žádná slabá místa: počínaje rockově našlápnutou hitovkou Guardian, přes elektro-pop ve Woman Down (v té si Guy Sigsworth nejspíš vybavil svoji spolupráci s Bjork), kontrastní dvojici Celebrity (temná obžaloba popularity) a Empathy (lehký letní popěvek), po Lens (která by perfektně zapadla na Jagged Little Pill) či hymnickou Numb uslyšíme jen a jen příjemné melodie bez jediného zakopnutí.

Co se týče textů písní, ty se nadále zabývají aktuálními osobními tématy, v tomto ohledu se nic nezměnilo, a tak na rozdíl od porozchodového melancholicko-rozzlobeného účtování minulé desky Flavors of Entanglement dostáváme letos klidnější témata typu mateřské zodpovědnosti.

Zpěv

Co by však byly povedené písně bez adekvátní interpretace. V tomto směru lze řici, že o co Alanis s postupujícími roky a posunem k manželství a mateřství přišla (část své výbušné energie a mladistvého hněvu, případně i část hlasového rozsahu), to nahradila dospělejším výrazem, větší interpretační hloubkou a přesvědčivostí i v baladičtějších polohách. Jinými slovy zpěv umocňuje vyznění jednotlivých písní a je nepochybně další silnou stránkou Havoc And Bright Lights.

Jediná drobná výtka: zatímco ve většině písni zní Alanis jednoznačně jako Alanis, přinejmenším v 'Til You její hlas až příliš připomíná Annie Lennox a ve slokách Numb by si ji někdo chvílemi mohl splést s písničkářskou kolegyní Tori Amos, Méně experimentů s hlasovým výrazem by těmto trackům prospělo.

Produkce

Běžný posluchač si toho nejspíš nevšimne, což je pro producenta ta nejlepší vizitka, nicméně z pohledu hudební produkce lze Havoc And Bright Lights považovat za nesmírně propracovanou pop-rockovou symfonii, ve které má každý track své přesné místo a celá deska plyne od úvodu až po závěr jako řeka skrz nesmírně barevnou (zvukovou) krajinu. Pokud máte tu trpělivost, schválně si nasaďte sluchátka, abyste dobře slyšeli zvlášť levý a pravý kanál a zkuste si zvukově rozebrat libovolný kousek alba. Kolik vrstev zvuků a drobných melodicko-rytmických nápadů se Joeovi Chiccarellimu a Guyovi Sigsworthovi podařilo dostat do písní o několika základních akordech je až neuvěřitelné.

Důležité přitom je, že v žádném momentu nejde o samoúčelnost, citlivá produkce vždy ctí náladu jednotlivých písní a posiluje jejich vyznění. A tak vedle již zmíněné symfonické komplexnosti, vkusného používání elektroniky či po tanečních rytmech občas pošilhávajících bicích dojde i na poměrně jednoduché 'písničkářské' aranže, např. v Havoc. Za celkovou krystalickou průzračnost zvuku a bezchybnou práci s dynamikou bych producentům a zvukařům z fleku přihrál ceny Grammy v příslušných kategoriích.

Závěrečné vysvědčení

Pokud bych měl recenzi uzavřít hodnocením v podobě hvězdiček, stál bych před velmi nelehkým úkolem. Z pohledu příznivce Alanis bych váhal mezi čtyřmi či dokonce čtyřmi a půl hvězdičkami z pěti možných. Z pohledu přísného kritika, který musí album hodnotit v kontextu celé diskografie kanadské písničkářky, bych se klonil ke třem hvězdičkám. Pokud však vezmu v potaz kvalitu resp. povrchnost většiny současné pop-rockové produkce, přiřknu nakonec albu čtyři hvězdy. A zda-li jde o spravedlivý verdikt můžete posoudit třeba při poslechu prvního singlu alba:

DISKOGRAFIE

RECENZE
Alanis vykročila na atmosférické rozcestí

Alanis vykročila na atmosférické rozcestí

Jak ty časy letí, povzdechne si zřejmě pravověrný fanda kvalitní pop-rockové hudby,...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Diana Krall přichází s deskou This Dream Of You
30.09.

Diana Krall přichází s deskou This Dream Of You

Kanadská jazzová královna Diana Krall vydala své šestnácté album This Dream Of You. Na neobyčejné...


Reedice legendární dvojky Vladimíra Mišíka na CD a LP
29.09.

Reedice legendární dvojky Vladimíra Mišíka na CD a LP

Čtyřicet let od prvního vydání vychází u Supraphonu album na kterém se skví takové perly jako Nejlepší...


Hvězdní poprockeři The Neighbourhood přijedou až za rok
29.09.

Hvězdní poprockeři The Neighbourhood přijedou až za rok

Zatímco očekávané album The Neighbourhood již vyšlo, data rozsáhlého evropského turné musela...


České kluby se připojí ke globálnímu protestu #WeMakeEvents
29.09.

České kluby se připojí ke globálnímu protestu #WeMakeEvents

Kulturní sektor potřebuje v současné krizi způsobené koronavirem okamžitou podporu vlády. Té se ale v mnoha...


Na novém albu Hromosvodu ubylo akustických nástrojů
29.09.

Na novém albu Hromosvodu ubylo akustických nástrojů

Vydavatelství Galén se už dlouho nezaměřuje pouze na lékařskou literaturu, ale také na originální...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru