Grog

Existence: 1994 / Země: Česká republika / Žánr: Rock

V absolutní bigbítové tmě, která panovala v té době na Bohumínsku, vzniká v dubnu 1994 na troskách rychvaldské skupiny Capitol skupina Grog. Dva hlavní protagonisté a zakládající členové Capitolu, basový kytarista Bohdan Adamčík a zpívající kytarista Roman Polaczek, oslovují vůdčí osobnost bohumínské skupiny Radiator, kytaristu a zpěváka Martina Sitka, na jehož doporučení je do kapely ještě přizván bubeník Martin Valuštík a jeho bratr Jan Valuštík na post zvukaře. Již po čtyřech měsících kapela veřejně vystupuje na Srpnové noci. Tehdy ještě nikdo netušil, že z této první akce vzejde dlouholetá tradice a že se Srpnová noc stane jednou z nejnavštěvovanějších rockových akcí regionu. Kapela začíná s úspěchem organizovat bigbítové tancovačky. Jedná se o nevídaný, dávno zapomenutý druh zábavy, který byl na Karvinsku po roce 1989 zcela převálcován diskotékami. I když počáteční repertoár skupiny tvoří převzaté skladby známých českých i zahraničních hvězd, nespokojují se s kopírováním svých vzorů a ještě koncem roku nahrávají své první čtyři vlastní skladby.
Časté hraní a maximální nasazení se podepisuje na zdravotním stavu kytaristy Polaczka a po selhání jeho hlasivek v červnu 1995 je skupina nucena hledat zpěváka. Na inzerát se ozývá v té době již poměrně známý regionální zpěvák Dalibor Halamíček (bývalý člen skupin Satelit, Metan, Panther, později také působící ve skupině Salamandra) a obohacuje Grog svým nezaměnitelným vokálem a hlasovým rozsahem. Repertoár skupiny je rozšířen o hudebně náročnější skladby, které Halamíček s přehledem vyzpívá. Ještě tentýž rok se u bubeníka Valuštíka objevují zdravotní problémy se sluchem a na jeho místo usedá zkušený bubeník skupiny Verpa Roman Horníček a společné vystoupení Grogu se skupinou Citron jasně ukazuje, že bude výraznou oporou skupiny.

I přes nepřízeň osudu, kdy Horníček prodělává nespočet operací po dvou vážných dopravních nehodách, se skupina v dubnu 1996 zavírá do studia a začíná připravovat své první album. Titulní píseň Vlezte mi na záda se záhy objevuje na prvním místě v rozhlasové hitparádě Českého rozhlasu Ostrava Ruleta a pět měsíců se drží v žebříčku. Neméně úspěšná je i další skladba Na křídlech pegasů, která vítězí v soutěži Radiožurnálu Hledáme hvězdy a vychází na kompilaci Mezinárodní fonografické federace Radiohity 1997.

V létě 1998 se stává dvorním zvukařem skupiny Ivan Cihlář, který se obklopuje početným týmem, starajícím se o technické zabezpečení kapely. Tento krok je nezbytný při stále vzrůstajícím zájmu o živá vystoupení Grogu.
V dubnu 1999 organizuje skupina Grog první ročník rockového festivalu regionálních skupin Grogfest, jež se po další 4 roky stává místem, kde je možno vidět přehlídku toho nejlepšího, co v té době nabízí regionální hudební scéna. V polovině roku 1999 se kapela rozrůstá o dalšího člena, zpěvačku Lucii Roubíčkovou (později působící ve skupině Krleš a Black Bull), která byla původně angažována jako sboristka, ale svým výkonem si vydobývá brzy post sólové zpěvačky a klávesistky a společně s Halamíčkem vytváří silnou pěveckou dvojici a obohacuje repertoár skupiny. Koncem roku se skupině daří během jednoho měsíce nahrát a vydat album "Maso z telat” s 15 skladbami, jehož kmotrem je bubeník skupiny Citron Radim Pařízek a které kapele zajišťuje 69. místo v celostátní anketě Český slavík 1999.
Následující rok skupina natáčí videoklip "Roky jdou”, který se objevuje nejen ve vysílání regionálních televizí, ale také v pořadech České televize Medúza a Dobré ráno. V tomto roce se Grog probojovává na 62. příčku ankety Český slavík.
V březnu 2001 se kapela opět zavírá do studia a začíná natáčet písničky na sólový debut Lucie Roubíčkové Nezvěstná, který se na pultech objevuje v říjnu 2001. V hudební soutěži Rock Made In Gambrinus se Grog dostává mezi postupující kapely.
V červnu 2002 se skupině daří prorazit za hranice republiky a koncertuje společně s Lady Pank v Polské Wodzislawi. V srpnu kapelu nečekaně opouští Halamíček a skupina je nucena hledat nového zpěváka. Vítězem konkurzu se stává Pavel Valášek (nyní Inner Empire). Mezi členy kapely se začínají objevovat rozdílné názory na další vývoj skupiny.
Po ročním koncertování s Valáškem se Grog rozhoduje opět angažovat Halamíčka a ten souhlasí. Skupina vystupuje ještě s větším nasazením a koncerty jsou velmi pozitivně přijaty publikem i kritiky. Grog se v tomto období dostává na 34. místo v Českém slavíku.
Počátkem roku 2004 odjíždí Roubíčková do USA a kapela musí přepracovat svůj repertoár. Také Halamíček se rozhoduje pobývat delší dobu v Anglii, ale na naplánovaná vystoupení si pravidelně odskakuje ze zahraničí, takže kapela koncertuje dál. Grog využívá tohoto období k přípravě skladeb na další album.
Toto začíná skupina natáčet v květnu 2006. Natáčení je však přerušeno, protože jeden z hlavních pilířů a zakládající člen Bohdan Adamčík je nucen ze zdravotních důvodů ukončit působení v kapele. Následně se i Roman Polaczek rozhoduje odejít. Tato událost značně oddálí termín připravovaného CD, objevují se dohady, kteří muzikanti se nakonec na novém albu budou podílet, a zda bude vůbec realizováno.
Konkrétnější informace přichází až v srpnu 2007, kdy Grog vydává singl se skladbou "Ego” a "Znamení váhy”. Moderní zvuk, hutné kytarové riffy a výrazné refrény dávají tušit, že nové album bude to nejlepší, co kapela doposud vydala. Přestože se na nahrávání songů podíleli pouze tři zbylí členové skupiny Grog Halamíček, Sitek a Horníček, na konečném výsledku nahrávky se nesmazatelně podepisují i přizvaní hosté kytarista Andonis Civopulos, basový kytarista Jan Valuštík (dřívější zvukař kapely), houslista Libor Sitek a zpěvačky Veronika Piperková (nyní Inner Empire) a Veronika Horníčková. Na živých vystoupeních skupinu Grog v té době ještě doplňuje kytarista Miroslav Satora, klávesista Jakub Šimeček a basový kytarista Rostislav Koky.
Album Visalaje oficiálně vychází 18. listopadu 2008 a titulní skladba se záhy objevuje v žebříčku rockové hitparády rádia Hey Rocková aréna a po patnácti týdnech bodování na čelních místech postupuje do pravidelného vysílání rádia.
V březnu 2009 získává skupina Grog ocenění Osobnost roku 2008 v oblasti kultury v anketě, která je už osmým rokem vyhlašována městem Bohumín. K 15. výročí založení skupina připravila mimořádné vystoupení v rámci Pivních slavností v Hobby parku v Bohumíně, kde se na pódiu objevují společně i někteří bývalí členové kapely. Při této příležitosti se uskutečnil také oficiální křest zatím posledního alba Visalaje, které obsahuje 11 skladeb.
Koncem roku 2010 je Grog opět v kompletní sestavě. Po třech letech hostování se stálými členy kapely stávají Honza Valuštík (basa) a Mirek Satora (kytara), kteří tak doplňují Martina Sitka (kytara), Dalibora Halamíčka (zpěv) a Romana Horníčka (bicí). Společně začínají tvořit nové songy. Některé z nich kapela představuje i na veřejných vystoupeních a pozitivní ohlasy fanoušků dávají tušit, že nové album bude minimálně tak úspěšné, jako CD Visalaje.

 

Na četné žádosti fanoušků kapela organizuje v červnu 2011 velkou open-air akci s názvem Grog night, kterou pro velký úspěch opakují i v následujícím roce.

Po deseti letech se Grog vrací do Polska, aby svou tvorbu představil v květnu 2012 posluchačům v Tworkóvě.

V anketě Český slavík 2013 se Grog dostává na 73. příčku žebříčku v kategorii skupin. Je to nejlepší umístění za posledních 10 let.

V roce 2014 slaví kapela Grog 20. výročí od svého vzniku velkým narozeninovým koncertem za účasti tisíce fanoušků. Na pódiu se objevuje i většina bývalých členů skupiny včetně Lucie Roubíčkové, Romana Polaczka a Pavla Hasníka.

23. Června 2016 kapela vydává dlouho očekávané album Mona Lisa ze Stodolní. CD obsahuje 15 skladeb a opět se na něm objevili zajímaví hosté, mimo jiné kytarista Andonis Civopulos, zpěvačka Monika Agrebi nebo klávesista Petr Bodnár.

DISKOGRAFIE
ČLENOVÉ
  • Martin Sitek (kytary, zpěv)
  • Dalibor "Panther" Halamíček (zpěv)
  • Jan "Valda" Valuštík (basová kytara, zpěv)
  • Miroslav Satora (kytary, zpěv)
  • Roman "Malvin" Horníček (bicí)

RECENZE
Grog s přehledem zvládá tvrdý rock i milostné balady

Grog s přehledem zvládá tvrdý rock i milostné balady

Na severní Moravě se tvrdší rockové hudbě vždycky dařilo a stále daří. Jednu z nejzajímavějších...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kytarový pohodář Rocky Leon míří do Brna
25.02.

Kytarový pohodář Rocky Leon míří do Brna

Kočovný muzikant Rocky Leon ovládá nejen kytaru a ukulele, ale osvojil si i práci s loopovými přístoji, které...


Rocková babička Suzi Quatro se vrací do Brna
25.02.

Rocková babička Suzi Quatro se vrací do Brna

Rocková zpěvačka, herečka a multi-instrumentalistka Suzi Quatro se ve čtvrtek 27. února představí v brněnském...


Metalový rozjezd a rockové přistání v RC Prdel Beroun
25.02.

Metalový rozjezd a rockové přistání v RC Prdel Beroun

Další z nekonečné řady koncertních večírků ve známém berounském rockáči měl v pátek 21. února...


Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.
24.02.

Michal Hrůza přináší světlo do tmy. Na desce i koncertech.

Světlo do tmy je název nové desky Michala Hrůzy a jeho kapely. Titulní skladba, ke které už zpěvák představil videoklip, dala...


Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs
24.02.

Českého lva doprovodí do filmové manéže Tata Bojs

Za necelé dva týdny vyhlásí Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) nositele výročních cen Český lev....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Návštěva z vesmíru
25.02.

Návštěva z vesmíru

» CheckPoint

Páté studiové album kapely CheckPoint Návštěva z vesmíru vychází...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru