Génius a démon Damon Albarn

Ray Charles měl přezdívku génius. Dle našeho názoru si tutéž přezdívku zaslouží i zpěvák, kytarista, klávesista, skladatel a frontman kapely Blur Damon Albarn.

Blur vznikl v Londýně v roce 1989, přičemž původní název kapely byl Seymour. Kapelu tvoří nejen Damon Albarn, ale také kytarista Graham Coxon, bubeník Dave Rowntree a basák Alex James. Blur společně se skupinami Oasis, Pulp či Elastica tvořili v devadesátých letech to nejlepší, co přinášela britská hudba - britpop.

Damon Albarn byl a je miláčkem ženského pokolení. Zamilované pohledy křičících fanynek na jeho koncertech, stejně jako vztah s frontmankou skupiny Elastica Justine Frischmann, jsou pro zpěváka dlouholetou inspirací – např. skladba Yuko and Hiro z alba The Great Escape je právě zpěvákovou láskou inspirována. Slavný singl Beetlebum z desky Blur je zase o závislosti Justine na heroinu, přičemž píseň No distance Left to Run z alba 13 je o rozchodu slavného páru.

Albarn tvořící aneb Sólové projekty

Damon Albarn se věnuje také skládání filmové hudby. Legendární film Trainspotting obsahoval kromě písně Sing od Blur také píseň Closet Romantic. O čtyři roky dříve složil Albarn ke komediální detektivce Ordinary Decent Criminal většinu soundtracku. Producent debutového alba Gorillaz Dan the Automator je rovněž podepsán na rapovém koncepčním albu Deltron 3030, kde můžeme Albarna slyšet v písni Time Keeps on Slipping. Společně také pracovali na projektu Music to Make Love to Your Old Lady By.

V případě Albarna nelze opomenout projekt Gorillaz, což je skupina, která byla založena v roce 1998 Damonem Albarnem a grafikem komiksové knihy Tank Girl Jamiem Hewlettem. Kapelu tvoří komiksové postavy: 2D, Murdoc, Noodle a Russel. Žánrová rozmanitost je oproti klasickým Blur daleko pestrobarevnější, neboť při poslechu skladeb zaregistrujeme pop,dub, hip hop,elektronickou hudbu apod. Albarn se angažuje také v uskupení The Good, the Bad and the Queen, kterému se budeme na stránkách Hudební knihovny brzy věnovat.

Albarn pomáhající

Damon Albarn působí také velmi aktivně v oblasti postojů proti válce. Zpěvák velmi ostře vystupoval proti válce v Iráku a Afgánistánu a také velmi usilovně podporuje Mali a Nigérii.

Albarn protestující

Charitativní koncert Live 8 je jistě velmi důležitou akcí. V roce 2005 se ovšem Damon Albarn proti koncertu ohradil, neboť tvrdil, že někteří umělci zde vystupovali pouze proto, aby posilovali svá místa na hudebním trhu. Rovněž zdůraznil, že se na koncertě představilo velmi málo černošských hudebníků. Organizátoři akce Albarnova slova vyslyšeli a přidali zvláštní koncert, který měl ukázat více černošských hvězd.

Damon Albarn se také velmi ostře ohradil vůči současné popkultuře, když zdůraznil, že není přesně jasno, na jakých půdorysech kultura dnes stojí. Rovněž zdůraznil, že bychom neměli podporovat soutěže typu X Factor.

Photo: official FB profile

GALERIE

Související obsah:

» Britpop není pouze Oasis aneb Suede míří do Lucerny   (Jan Vavřík, 06. 10. 2013)
» Oasis by se opět mohli objevit na pódiu   (Ondra Kocáb, 09. 06. 2013)
» Dig Out Your Soul   (Jiří Klecan, 05. 04. 2010)
» (What´s the Story) Morning Glory?, recenze alba   (Joe Stramr, 09. 09. 2010)
» Recenze alba Definitely Maybe   (Test Recenzisty, 21. 04. 2010)
» Oasis   (Jiří Klecan, 05. 04. 2010)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Diana Krall přichází s deskou This Dream Of You
30.09.

Diana Krall přichází s deskou This Dream Of You

Kanadská jazzová královna Diana Krall vydala své šestnácté album This Dream Of You. Na neobyčejné...


Reedice legendární dvojky Vladimíra Mišíka na CD a LP
29.09.

Reedice legendární dvojky Vladimíra Mišíka na CD a LP

Čtyřicet let od prvního vydání vychází u Supraphonu album na kterém se skví takové perly jako Nejlepší...


Hvězdní poprockeři The Neighbourhood přijedou až za rok
29.09.

Hvězdní poprockeři The Neighbourhood přijedou až za rok

Zatímco očekávané album The Neighbourhood již vyšlo, data rozsáhlého evropského turné musela...


České kluby se připojí ke globálnímu protestu #WeMakeEvents
29.09.

České kluby se připojí ke globálnímu protestu #WeMakeEvents

Kulturní sektor potřebuje v současné krizi způsobené koronavirem okamžitou podporu vlády. Té se ale v mnoha...


Na novém albu Hromosvodu ubylo akustických nástrojů
29.09.

Na novém albu Hromosvodu ubylo akustických nástrojů

Vydavatelství Galén se už dlouho nezaměřuje pouze na lékařskou literaturu, ale také na originální...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Jekyll & Hyde
25.08.

Jekyll & Hyde

» Arakain

Jekyll & Hyde je již osmnácté studiové album skupiny Arakain,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru