Fakt nejsou Edáči z Anglie?
Recenze alba : Sorry!
Domnívám se, že při poslechu alba Sorry! by neinformovaný člověk ani nepoznal, že ho nahrála česká kapela. Formaci Eddie Stoilow by zřejmě zařadil mezi talentované britské kapely, jejichž chytlavé poprockové songy začínají rotovat místním éterem. Ale nebojte, Edáči jsou naši, to jen jejich muzika zní dost moderně.
A zdaleka nejde jen o světový zvuk, promakaný marketing či skvělou produkci, ale především o muziku. Oproti předešlým deskám si kapela více pohrála s aranžemi, zvuky jednotlivých nástrojů a možnostmi samplů. Na Sorry! výrazně přibylo elektroniky, ale nikoli chladné či samoúčelné. Muzikanti naprosto přesně vybalancovali poměr mezi elektronikou a nástroji.
Poctivost i lehkost a vzdušnost
Kapela umí napsat silné, vstřícné, ale ne podbízivé songy s chytlavými refrény, výraznými melodiemi a přitažlivými rytmy. Kytary, bicí či piano jim dodávají poctivý muzikantský základ, samply pak lehkost, vzdušnost, atmosféru. A výrazný zpěv Honzy Žampy pak nezaměnitelnost.
Atmosféru celé nahrávky navodí již úvodní Opening. Industriální základ, náladotvorné klávesy, vesmírné zvuky, lidské hlasy. Co bude následovat? Jeden hit za druhým. Od klavíru odpíchnutá Believe, silně návykový poprockový song ve středním tempu. K baladě směřující, ale dynamické a energické Baby, vzdušná, nápaditě vystavěná a roztančená píseň Take It, kde je zastoupení elektroniky snad největší.
Mainstream není sprosté slovo
Následuje jemnější, na silné náladě vystavěná skladba Life, Life, Life či temperamentnější Movember Love, kterou rozsvítí hostující Erika Fečová. Jednoznačně hitový potenciál první poloviny alba je v jeho druhé polovině nahrazen propracovanějšími písněmi. Jiný rytmus i náladu přináší například naléhavá Back To Africa, syrovější Long Time a především Rimshot. V tomto tracku se šestičlenná formace obejde téměř bez elektroniky, ale zato zabrousí do vod jazzu a funku. I v této poloze jí to sluší.
Eddie Stoilow zatím nahráli své nejlepší, nejdospělejší a nejsevřenější album, i když to jsou stále pohodoví Edáči. Mimo jiné na něm dokázali, že mainstream a pop nemusí být sprostá slova.
Související obsah:
» Eddie Stoilow (Karel Souček, 18. 12. 2013)» Eddie Stoilow zvou posluchače své novinky na vesmírnou odyseu (Karel Souček, 18. 12. 2013)
» Piano Piece od Eddie Stoilow na entou (Joe Stramr, 02. 10. 2012)
» Eddie Stoilow přizvali do klipu Petra Čecha (Karel Souček, 11. 06. 2013)
» Na Rock for People vystoupí i Petr Čech (David Malý, 21. 06. 2013)
» Sorry! (Karel Souček, 16. 02. 2014)
» Eddie Stoilow míří se svou novinkou vysoko (Karel Souček, 03. 12. 2013)
» Singl Piano Piece od Eddie Stoilow vychází 1. září (Joe Stramr, 29. 08. 2012)
» Eddie Stoilow slaví 10 let své existence a významně se angažují v projektu Movember (Petr Škrabánek, 24. 11. 2012)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Elektrïck Mann přicházejí s videoklipem o vnitřním boji a závislostech
„Všichni jsme tady blázni a já jsem bláznů král," zpívá v nezvykle vážném singlu Král bláznů kapela...
Tokhi & Vlnobijci v novém singlu hledají maják ve tmě
Maják je název nového singlu a klipu pirátské brigy s odvážnou posádkou v čele s hudebníkem...
Digitální temnota v SaSaZu: Perturbator, Kælan Mikla a Gost ovládli noc
Večer plný temných syntezátorů, futuristických vizí a gotické melancholie - SaSaZu se proměnilo v dystopické...
Festival BESEDA zveřejnil první jména, americké Liturgy a Horse Lords i Makeshift Art Bar z Belfastu
Třiatřicátý ročník Festivalu BESEDA se uskuteční 31. 7. a 1. 8. 2026 v Tasově u Veselí nad Moravou a opět nabídne...
Zpěvák Tom Millichamp v rámci svého The autumn tour zavítal do Cargo Gallery
Popovou přístupnost s indie/alternativním nádechem kombinuje britský zpěvák Tom Millichamp. Dokázal to i v sobotu...
» zobrazit více...
RECENZE
» Kapela Mňága a Žďorp hořela vždycky...
» Atmosférické Nanebevstoupení umí Paradise...
» Poslední rozkaz od W.A.S.P. slaví bezbožných...
» Výmluvy došly, Vasilův Rubáš natočil...
» Dýňoví power metaloví bozi Helloween...
» Sains et Saufs: silně vyzrálá ZAZ na novince...
» zobrazit více...
Rockový večer v Modré Vopici s kapelou ByPass Vildy Čoka
13. listopadu se můžete těšit na parádní rockový večer v MusicClub Modrá...
Na vánočním mejdanu doprovodí Post-It Bára Zemanová
Na tradiční vánoční dýchánek nezapomene kapela Post-It ani v letošním...
Digitální temnota v SaSaZu: Perturbator, Kælan Mikla a Gost ovládli noc
Večer plný temných syntezátorů, futuristických vizí a gotické melancholie...
Festival BESEDA zveřejnil první jména, americké Liturgy a Horse Lords i Makeshift Art Bar z Belfastu
Třiatřicátý ročník Festivalu BESEDA se uskuteční 31. 7. a 1. 8. 2026 v Tasově u Veselí...
Textures: Nemyslím si, že ještě někdy pojedeme hrát do Spojených států
Před koncertem holandských Textures na festivalu Brutal Assault jsem si popovídal...
Podzimní melancholie? Pojďme si připomenout největší letní elektro pecky
Polovina října je za námi, léto a dny plné slunečních paprsků...
Elektrïck Mann přicházejí s videoklipem o vnitřním boji a závislostech
„Všichni jsme tady blázni a já jsem bláznů král," zpívá v nezvykle...
Na Veveří se mohou těšit Nela a Pavla
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Veveří. V naší soutěži jste...
Nové album Island Mint s názvem Slun je venku
Nové album kapely Island Mint s názvem Slun je venku a kapela ho pokřtí...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Předčasný Halloween v MeetFactory
KLIP: Elán přichází s novým singlem a míří do Edenu
NAŽIVO: Machine Gun Kelly míří s novým albem do Prahy

















