Exkurze do fantasy světa se povedla

Vládní nařízení zavedená v reakci na aktuální situaci ruší jeden koncert za druhým a klubová scéna se ocitá ve velkých problémech. Kluby, kapely a každý, kdo se kolem klubové scény pohybuje hledá alternativní možnosti, jak uspořádat koncert. Jednou takovou možností byl páteční venkovní koncert v Brně v malebné hospůdce U Sosny na břehu Svitavy. Večer plný folkové fantasy hudby pořádala brněnská kapela Deloraine a jako hosta si pozvali žánrově spřízněnou skupinu Gwalarn.


Pohanské srdce plesá

Gwalarn odstartovali večer v 6 hodin a venkovní prostor se rychle zaplňoval. Čtyřčlenná folková parta za pomocí akustické kytary, kontrabasu, houslí a příčné flétny ihned nastolila příjemnou středověkou atmosféru. Svým i převzatým folkem hrála v pozadí, zatímco návštěvníci ochutnávali místní medovinu ze svých pohárů z rohoviny. Gwalarn zahráli několik tradičních irských folkových písní, ať už přetextované do češtiny či v originále. Nechybělo však i několik tradičních slovanských skladeb, jelikož čeština v jejich tvorbě hraje prim. Gwalarn vytvořili potřebnou atmosféru a připravili kvalitní půdu pro druhou kapelu večera.

Deloraine je fantasy projekt členů kapel Tezaura či Misty Ways, tedy hudebníků pohybujících se na metalové scéně. Čerpá z mytologie polského spisovatele Sapkowskeho a jeho kultovní série o Zaklínačovi a místo elektrických kytar hrají prim loutny a flétny. Vystupovala s ikonami současného folku, německými Faun Corvus Corax nebo polskými Percival. V roce 2018 vydali svůj debut „Vlaštovka” a v současnosti chystají druhou desku. Před jejich koncertem už bylo v prostorách hospůdky U Sosny plno a Deloraine odstartovali dvouhodinovou středověkou slavnost.


Kapela tří leaderů

Celá šestičlenná kapela je plná novodobých bardů a s trochou představivosti jste se mohli nechat přemístit do dob, kdy by vás váš smartphone rozptylovat nemohl. Dobové oděvy, kůže a kožešiny jsou pro Deloraine už charakteristické. Zpěvačka Máša se v průběhu koncertu ukázala jako skvělá vokalistka, která zvládá i rychlé pasáže či vysoké polohy naprosto bez problému. To se ukázalo například v nové skladbě „Nilfgaard”, což je letošní singl. Deloraine jsou zábavná parta. Zejména zpěvák Spars nevynechal žádnou příležitost skočit někomu do řeči s nějakým fórkem a koncert tak probíhal s jistou porcí nadsázky. Profesionalita a hudební umění však bylo slyšet v každé skladbě, zejména v podání frontmana a kytaristy Deriase, který během večera obsluhoval hned několik rozličných historických strunných nástrojů. Zazněla drtivá většina skladeb z debutové desky. Ať už to byly romanticky laděné balady jako „Triss" nebo „Ciri" tak i ty svižnější, jako třeba majestátní epos „Zaklínač" úderná „Vlaštovka" nebo „Yennefer". 


To nejlepší z fantasy světa

Svou lásku k Zaklínačovi kapela ještě podtrhla dvojicí coverů skupiny Percival, které jsou oficiálním soundtrackem a synonymem k populární počítačové hře. Nešlo o nic jiného než o „Silver For Monsters...” a „...Steel For Humans”. A protože láska k fantasy žánru většinou nemá hranice, zazněl i hit „Dragonborn”, tedy hlavní soundtrack ke hře Skyrim od Jeremy SoulaDeloraine jsou zkrátka všestrannou kapelou, jímž koluje v žilách paganská krev. Na samotný závěr jsme slyšeli veselou a skočnou pecku „Marigold” a rázem jsme se probrali zpět do jednadvacátého století.

Pro fanoušky fantasy literatury, potažmo počítačových her, se jistě jednalo o velmi příjemně strávený večer. Koncertů kapel jako jsou Deloraine nebo Gwalarn není mnoho a na hudebním poli bude tento žánr pravděpodobně vždy pouze pro úzkou skupinu stejně smýšlejících jedinců. Fanoušků fantasy ve všech formách je však v aktuální době opravdu mnoho a tak se publikum pro podobné kapely jistě najde. Rozhodně se jedná o nevšední zážitek.

Použité fotografie pochází z Facebookové události koncertu.

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
V novém singlu a klipu dává Patrik Malý přednost srdci před hlavou
25.10.

V novém singlu a klipu dává Patrik Malý přednost srdci před hlavou

Zpěvák a skladatel Patrik Malý vydává nový videoklip k písni Síla Moře. Hlavní postavu si zde zahrála jedna...


„Na hudbě hledám to, co nás dokáže spojit,“ říká Milan Bátor.
23.10.

„Na hudbě hledám to, co nás dokáže spojit,“ říká Milan Bátor.

Kytarista, hudební publicista a pedagog Milan Bátor vydává debutové album s názvem Mario Gangi: Works for Solo...


Naděje českého popu Nykki spojila síly s britským producentem Hammertonem
23.10.

Naděje českého popu Nykki spojila síly s britským producentem Hammertonem

V singlu Home To You se jedná o první společný projekt zpěvačky Nykki a britského producenta a skladatele Peta...


Bílý Den avizuje listopadovou novinku Anety Langerové
22.10.

Bílý Den avizuje listopadovou novinku Anety Langerové

Koncem letošního listopadu vydává zpěvačka Aneta Langerová nové album Dvě slunce. Nyní z něj představuje...


Adéla Michálková přichází s druhým singlem z chystaného debutu
22.10.

Adéla Michálková přichází s druhým singlem z chystaného debutu

Po prvním singlu Věrná peřinám přichází nová tvář české ženské hudební scény Adéla...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sami
19.10.

Sami

» Tichá Kateřina Marie

Sami je název prvního alba písničkářky Kateřiny Marie Tiché. První...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru