Držíme palce, aby Jan Fic zase přišel k snídani

Recenze alba : Potom

Album: Potom
Interpret: Fic Jan
Celkový čas: 00:41:14
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
„Všichni jsme děti Podvedený generace, radioaktivní hlavy. Všichni jsme děti. Podvedený. Radioaktivní," zpívá v zásadní písni nového alba Potom zpěvák, kytarista, skladatel a textař Jan Fic. Alba syrového, naléhavého, nekompromisního, autentického, místy nepříjemného, ale nikoli depresivního. I když „život, ten je jeden z nejtěžších," naděje tu pořád je. A ne zrovna malá, jen to stojí obrovské úsilí.  

Jan Fic je považován za bluesového písničkáře, i když jeho hudba má od té dřevní bluesové typu Hochů od Syslí řeky z kultovního filmu Bratříčku, kde jsi? hodně daleko. Myslím, že Fic již na debutu Město našel v producentovi, aranžérovi a multiinstrumentalistovi Martinovi E. Kyšperském spřízněnou duši a společně Ficovy autorské písně obohatily o prvky jazzu, rocku, folku a elektroniky, aniž by ztratily bluesovou syrovost a naléhavost.  

Málokdy se stává, aby hudba, texty, atmosféra, aranže, instrumentální i pěvecké výkony tvořily dokonalou symbiózu. V případě Potom se to povedlo stoprocentně, proto si nahrávka říká o opakované poslechy, kdy při každém dalším posluchač objevuje nové nápady, postupy a souvislosti. Výsledkem je nesmírně silná, autentická nahrávka, která se zadírá pod kůži.  

Kytary a naléhavý zpěv dominují Bouři, bluesové skladbě s prvky jazzu. Nesmírně silné, plné originálních textových obratů. „A někdy v tý době Magdaléna poprvé políbila Michala a tomu vyskočila u oka vráska od štěstí a ve stejnou chvíli somrák, kdysi taky něčí táta, dopil víno, co se nevešlo do flašky od Coly..." Podvedenou generaci představí písničkář ve stejnojmenné živější skladbě se zkresleným zpěvem a garážovým zvukem, jemněji vyznívá Silo. Magická, uhrančivá písnička, která postupně buduje atmosféru a používá řadu divných zvuků z dílny i kotelny.  Jak název Stejně to zkouším napovídá, jedná se o relativně optimistickou píseň, tvrdší, rockovou, s důrazným rytmem. Ale žádné jednoznačné vítězství rozhodně nečekejte: „Chtěl jsem rozveselit jednu smutnou duši a místo toho jsem vyrobil dvě, ještě smutnější." A do toho magický rytmus, výrazný saxofon a skvostná instrumentální pasáž, něco pro milovníky undergroundu. Kontrast přináší jemná, křehká, melodická, téměř folková Půlnoční snídaně, kde naopak saxofon působí hodně náladotvorně.  

Chvíle štěstí i smutného ztrácení, křehký zpěv i hřmotné instrumentální pasáže, které propojuje výrazná elektronika, nabízí naléhavá, hudebně barevná skladba Potom. K alternativě se spoustou kytar, zkresleným zpěvem a samply má opět blízko To snad ani ne, kdy Jan Fic chce žít v autentickém světě, kde rána pěstí bolí, kde slza není hraná. Melodický zpěv do tepajícího spodního rytmu je charakteristický pro pestrou písničku Ve tmě, v níž nechybí jazzrockový instrumentální závěr. Je poměrně dlouhý, ale klidně bych ho poslouchal další minuty. 

Folk s jemnou elektronikou se snoubí v křehčí, ale náležitě vygradované písni o naději Svítá, z pozice výtahu je s minimalistickým hudebním doprovodem vyprávěn metaforický Výtah z poznámek. A zase ta svérázná poetika: „Mít všechny jeho vůně. Cigára a pot, vyčpělej alkohol a krev. Vonět spěcháním a zoufalstvím..." Navíc skladba o osamělosti s dalšími nástroji ladně rozkvétá. Country a nejdrsnější text otevírá závěrečný Listopad, jeho konec však spěje k největší naději. „A když přijdu domů, děcka po mně skáčou a nenechají mě vydechnout. Občas mě s tím štvou a chci pryč, ale vím, že tohle je ten Bůh." Konec dobrý, všechno dobré. Určitě?Nápaditá hudba je plná napětí a nečekaných zvratů a odboček. Většinu nástrojů nahrál Jan Fic (hlavně kytary) a Martin E. Kyšperský (klávesy, piano, elektronika….), výraznou stopu zanechal i Martinův spoluhráč z Květů, Aleš Pilgr (bicí a perkuse) nebo saxofonista a basklarinetista Radim Hanousek. Poslouchat jejich instrumentální výkony a promyšlenou souhru je čistá radost.  

S hodně emotivní hudbou dokonale souzní i přímočaré texty. Posmutnělé, ponuré, syrové, plné osobních pocitů a příběhů, které však mají přesah do obecného. Děti Podvedené (již porevoluční) generace toho chtějí málo (kousek štěstí, zažít zdravý spánek…), ale život je jeden z nejtěžších, ze stínů číhají přízraky smutku, „vůbec není jistý, že se dožijeme rána." Ale naděje tu je, ať už v podobě nádherných holek, chlastu, „i když u nás furt nestojí za moc" a hlavně dětí. Nadějí je i když „svítá a možná na nás někdo myslí." Důležité je urputně bojovat a nevzdávat to, i když máte zrovna rozmlácený kolena.  

„Buď tu bouři zlomím a ráno zase přijdu k snídani…..Nebo se na mě prosím vás nezlobte, kdybych se nevrátil domů." Držíme palce, aby Jan Fic k snídani přišel a pokračoval ve své originální tvorbě. Byla by ho škoda.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc
25.11.

Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc

V úterý 24. listopadu pokřtil český basbarytonista Adam Plachetka své nové muzikálové album...


Novým singlem děkují COVERS for Lovers svým fanouškům za deset let podpory
25.11.

Novým singlem děkují COVERS for Lovers svým fanouškům za deset let podpory

Pop-punk-rockoví COVERS for Lovers letos slaví desáté narozeniny. Výroční listopadový koncert v pražském...


Desátá řadovka Tata Bojs je ve znamení 1 a 0
24.11.

Desátá řadovka Tata Bojs je ve znamení 1 a 0

Po pěti letech přicházejí Tata Bojs s novým albem. Řadovka s pořadovým číslem 10 dostala název Jedna nula,...


Mig 21 si v novém klipu hrají s loutkami a nabádají k pozitivnímu myšlení
23.11.

Mig 21 si v novém klipu hrají s loutkami a nabádají k pozitivnímu myšlení

Pražská pop-rocková parta Mig 21 se i v této omezené době stále dobře baví. Důkazem je nový videoklip...


Kráľovstvo avizuje mezinárodní projekt Zuzany Mikulcové Fúzie
22.11.

Kráľovstvo avizuje mezinárodní projekt Zuzany Mikulcové Fúzie

Slovenská zpěvačka a skladatelka Zuzana Mikulcová ve spolupráci se zahraničními umělci připravuje nové album. Projekt...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru