Divoké i tiché písničky ze Žižkova

Recenze alba : Divoký ticho Žižkova

Interpret: Hromosvod
Celkový čas: 00:49:32
Vydavatel: Galén
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Už pěknou řádku let se trochu nenápadná kapela Hromosvod věnuje poctivé folkrockové hudbě. Zaměření se nemění, ale postupem času se plynule zvyšuje kvalita jejich písniček. Po skladatelské, textové, zvukové, aranžérské i interpretační stránce. Nejlepším důkazem je novinkové album s mnohoznačným názvem Divoký ticho Žižkova.  

Hromosvod stále vychází z melodického folk rocku, který jemně zdobí prvky blues nebo lehkého jazzu. Oproti předešlým deskám si však kapela (zřejmě za velkého přispění nečekaného hudebního a zvukového režiséra Borise Carloffa) mnohem více vyhrála s melodiemi, rytmy, zvukem a aranžmá, což nahrávce zajišťuje velkou pestrost, aniž by ztrácela na celistvosti. Na albu sice zní (i s hvězdnými hosty) bezmála dvacet nástrojů, ale žádný z nich není samoúčelný, objeví se pouze v místech, kde prospěje vyznění písně. Patrné je to především u houslí, fléten, foukací harmoniky nebo kontrabasu.  


Pestré, ale citlivé a naprosto funkční aranže se projeví hned v úvodním songu Magnety, kde poprvé zazní skvělé housle Hany Vyšínské. Z křehkého folku rozkvétající Nedělní večery přesně charakterizují toto ne příliš populární časové období a dokáží přesně vystihnout jeho atmosféru. „Nedělní večery jsou někdy k breku/a zas do pondělí přebrodit řeku/nedělní večery jsou trochu k pláči/a pak zas v pondělí všichni ti sráči." Na temperamentní hudbě s rockovou energií a melancholickém vyznění je vystavěna píseň Před Imperialem, vtipnou skladbu o směřování dnešního světa představuje Záhada hlavolamu s nezaměnitelným recitativem Vladimíra Merty.  

S poetickou, křehkou a posmutnělou písničkou Francouzská kontrastuje skvěle šlapající, energická vypalovačka Jedeme vlakem a náladu písně Smuténky avizuje již její název. Alternativněji vyznívá syrovější Mlha, vstřícněji a melodičtěji pak Ešte raz, v níž se příjemná muzika střetává s posmutnělým textem. To je ostatně rys řady písní Hromosvodu, veselé melodie často provázejí chmurnější, melancholické texty. I když téměř výhradní autor celého repertoáru, kapelník Ondřej Fencl, známý svým citem pro jazyk, umí i veselejší kousky.  

Atmosféru končícího léta navozuje vygradovaná bluesrocková pecka Vyprodáno, na silné atmosféře staví procítěná balada Mezi řádky, kterou si díky delším instrumentálním pasážím užijí nejen všichni muzikanti, ale i pozorní posluchači. Naproti tomu je Písnička lehkou, hravou skladbou. Upravená Plíhalova Trubadůrská do koncepce alba příliš nezapadá, ale je natolik chytlavá, že jí to prostě musíme odpustit. O melancholické rozloučení se pak postará klidná Nekonečná.  Jak uvedeno výše, Hromosvod je trochu nenápadnou kapelou. V komerčních rádiích nebo mezi headlinery festivalů ho nenajdete, i když hraje hodně příjemnou muziku a nemá nouzi ani o hitové skladby. Jeho hudba by musela být trochu jednodušší, přehlednější, přímočařejší, což by se asi partičce kolem Ondřeje Fencla nechtělo. Takhle nám alespoň poctivé hromosvodí písničky nezevšední. Příjemný poslech. I pokoukání, neboť booklet je i díky poetickým fotografiím hodně vydařený.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Jemná krása normálních písniček Ondřeje Fencla a Hromosvodu

Jemná krása normálních písniček Ondřeje Fencla a Hromosvodu

Když si tak člověk pročítá žebříčky nejprodávanějších desek či nejhranějších skladeb,...GALERIE

Související obsah:

» Hromosvod   (Karel Souček, 22. 10. 2014)
» „Proti Zimnímu času je Divoký ticho Žižkova čistší a hudebně dospělejší,“ tvrdí frontman Hromosvodu Ondřej Fencl.   (Karel Souček, 13. 07. 2015)
» Divoký ticho Žižkova   (Karel Souček, 13. 11. 2015)
» Dvacetiletý Hromosvod drží pohromadě nejen hudebně, ale i lidsky   (Karel Souček, 22. 10. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc
25.11.

Při křtu nové desky dodrželi Adam Plachetka a Vojta Dyk sociální distanc

V úterý 24. listopadu pokřtil český basbarytonista Adam Plachetka své nové muzikálové album...


Novým singlem děkují COVERS for Lovers svým fanouškům za deset let podpory
25.11.

Novým singlem děkují COVERS for Lovers svým fanouškům za deset let podpory

Pop-punk-rockoví COVERS for Lovers letos slaví desáté narozeniny. Výroční listopadový koncert v pražském...


Desátá řadovka Tata Bojs je ve znamení 1 a 0
24.11.

Desátá řadovka Tata Bojs je ve znamení 1 a 0

Po pěti letech přicházejí Tata Bojs s novým albem. Řadovka s pořadovým číslem 10 dostala název Jedna nula,...


Mig 21 si v novém klipu hrají s loutkami a nabádají k pozitivnímu myšlení
23.11.

Mig 21 si v novém klipu hrají s loutkami a nabádají k pozitivnímu myšlení

Pražská pop-rocková parta Mig 21 se i v této omezené době stále dobře baví. Důkazem je nový videoklip...


Kráľovstvo avizuje mezinárodní projekt Zuzany Mikulcové Fúzie
22.11.

Kráľovstvo avizuje mezinárodní projekt Zuzany Mikulcové Fúzie

Slovenská zpěvačka a skladatelka Zuzana Mikulcová ve spolupráci se zahraničními umělci připravuje nové album. Projekt...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru