Díky za poslední tanec. Leonard Cohen se loučí patnáctou deskou

Recenze alba : Thanks For The Dance

Interpret: Cohen Leonard
Celkový čas: 00:29:17
Vydavatel: Columbia Records
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Hluboký hlas legendárního kanadského hudebníka Leonarda Cohena zaznívá ještě jednou. Kdo čekal, že tři roky staré "You Want It Darker" zůstane finální zpovědí tohoto songwrittera, tak se velice mýlil. Je tu totiž "Thanks For The Dance", sbírka devíti písní, které písničkář před smrtí nestačil dokončit. Nahrávka tak završuje jeho bohatou kariéru.

Spousta pomocníků, hlavním z nich však zůstává syn Adam, který celou tuto nahrávku dával z nedodělaných kousků dohromady. Jelikož album vychází tři roky od smrti folkové ikony, vyvstává otázka, zda jde o nahrávku, která je pokračovatelem skvostně temné "You Want It Darker" nebo jen o snahu o upozornění a vytěžení dalších zlaťáků ze zavedené "značky". V tomto případě je nicméně potřeba uznat, že ať už byl záměr producentů jakýkoliv, odkaz Leonarda Cohena nahrávka stoprocentně nese a je tak více než důstojným rozloučením.


Nejkratší ze všech Cohenových desek vede charismatický baryton cestou vyrovnání, smíření. Hudebník po poslední desce již přijal svůj osud a tady už zaznívá především klid na jeho duši. Základy skladeb vznikali doma v pokoji. Sám Adam prozradil, že v té době k sobě nikoho nepouštěl. Na desce se však objevují hosté. S kytarami vypomáhal Beck, zahrál si i na brumle, pomohli také písničkář Damien Rice a Avi Avital obohacující píseň "Moving On" mandolínou. Zazní i hlas kanadské zpěvačky Feist, či dlouholeté koncertní vokaistky Jennifer Warnes.

Jsou tu i velmi výazné vzpomínky. "Moving On" je věnovaná Marianne Ihlen a vznikla ihned jako rekce na její úmrtí z července 2016. A jedná se přesně o tu Marianne, o které básnil již na svém debutu. "The Night Of Santiago" je zase milostnou vzpomínkou na jednu významnou noc. V titulní skladbě následně přemítá celkově o životě, na přetřes přijde nechtěné těhotenství, nevyužité příležitosti, ztráty, které ho potkaly. Všechno však zahání svým ledovým klidem a usměvem v hlase, který se s věkem dostavil a překvapivě v rytmu valčíku.

Závěr alba obstarává báseň "Listen To A Hummingbird". Tu Cohen přednesl na tiskovce k předchozímu albu. Bylo to vůbec jeho poslední veřejné vystoupení. Adam Cohen tento zaznamenaný přenos zvukově očistil a s klavírním doprovodem z básně udělal finální stopu. Leonard Cohen se tak po padesáti letech loučí. Tahle tečka je však velmi výrazná. Nejedná se o žádný pokus o epický epilog. Je to minimalistická sbírka posledních básní a myšlenek velkého hudebníka. 


DISKOGRAFIE

GALERIE

Související obsah:

» Leonard Cohen a jeho Almost Like The Blues   (Jan Vavřík, 20. 08. 2014)
» Leonard do starého železa? Ani náhodou   (Jiří Hroněk, 18. 03. 2015)
» V Praze opět zahraje Leonard Cohen   (David Malý, 25. 02. 2013)
» Ve věku 82 let zemřela kanadská legenda Leonard Cohen   (Ondra Kocáb, 11. 11. 2016)
» Poslední poezie Leonarda Cohena vyjde v příštím roce   (Ondra Kocáb, 08. 10. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Halsey vydává nové album, je hodně osobní
17.01.

Halsey vydává nové album, je hodně osobní

Na Grammy nominovaná multiplatinová americká zpěvačka a skladatelka Halsey vydává v pořadí...


Na Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice vystoupí hvězdy alternativní scény
17.01.

Na Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice vystoupí hvězdy alternativní scény

Boskovický festival zveřejňuje první jména a mění cenu vstupenek. K právě oznámeným patří kapela Květy,...


Pražská RockOpera se mění v Troju
17.01.

Pražská RockOpera se mění v Troju

Na Silvestra už jsme si zvykli každý rok v RockOpeře na nějakou tu novinku, ani závěr roku 2019 nemohl být jiný. Nebudu...


Mezinárodně oceňovaný Larry John McNally vystoupí poprvé v České republice
16.01.

Mezinárodně oceňovaný Larry John McNally vystoupí poprvé v České republice

Legendární americký skladatel, kytarista a zpěvák Larry John McNally představí v březnu 2020 svoji tvorbu v rámci turné...


Komunál překvapuje ve velkém a hlásí vyprodanou Lucernu
16.01.

Komunál překvapuje ve velkém a hlásí vyprodanou Lucernu

Tahle skvělá parta nadšenců z Chlumce nad Cidlinou si ale umí udělat radost! Kapela působící na rockové scéně...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Lanugo, 2019
18.12.

Lanugo, 2019

» Lanugo

Po pěti letech vydala skupina Lanugo nové album. Poprvé je konceptuální....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru