Díky Čechomore, Radosti života se teď náramně hodí

Recenze alba : Radosti života

Interpret: Čechomor
Celkový čas: 00:32:23
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
V této podivné době nutně potřebujeme radosti života. Pokud se vám ale momentálně nedostávají, nezoufejte, pořád je tu ještě ve skvělé formě hrající Čechomor a jeho nové album Radosti života. Při poslechu vás všechny chmury opustí a možná si i s chutí zatancujete.  

Po rozmáchlém a proměnlivém projektu Nadechnutí, který se nakonec dočkal čtyř různých alb, nabízí nyní Čechomor jasnou, přehlednou, barevnou a přímočarou nahrávku, složenou z rovného tuctu lidových i autorských skladeb. Energických, skvěle šlapajících, nakažlivých, rozverných i posmutnělých, nápaditě propojujících, jak je pro muzikanty kolem Karla Holase a Františka Černého typické, folklór s rockem a folkem. A radostných pro kapelu i posluchače.  

Hoja, hoja přináší zvukově netradiční otvírák. Lehký, zvonivý začátek rozčísnou Holasovy housle, zřejmě nejdominantnější a nejcharakterističtější nástroj Čechomoru. A také velice pestrý, dokáží být podle potřeby a vyznění písní melancholické i dravé, zasněné i skočné, hravé i zádumčivé, prostě radost poslouchat. Že nejsou jen cesty pod dívčí sukénku, ale třeba i na šibenici připomínají temnější Dva zbojníci, jejich syrovost vyvažuje silně melodický refrén.  

Husarská představuje melodickou lahůdku z vojny s Francouzem, i když je to píseň především o lásce, ústředním tématu celé desky. Nejen té šťastné, ale i nevěrné, jako v případě dynamické, rockové a skvěle šlapající písničce Já mládence měla. Martina Pártlová v ní opět prokazuje, jak její výborný zpěv zpestřuje a osvěžuje projev Čechomoru.  



Pašerácích, vzdušné, hravé, skočné polce s nakažlivou energií, dostává prostor i dechovka, k folku směřuje nejtesknější, nejmelancholičtější píseň alba Napsala mi psaní. Ve zhudebněné básni Františka Gellnera hlásí návrat do kapely bývalý člen Radek Pobořil a jeho náladotvorný akordeon. V energické písni Synečku nedbalý se vrací i rozvernost, bujaré veselí a rocková rytmika, mezi hráče a pijáky zavádí posluchače folkrocková Pijácká.  

Jemnější, křehčí pasáže s temperamentními rockovými se funkčně střídají v písničce V širém poli. Odpověď na otázku, na co používat brabancový olej, přináší skočná polka Trakač. Nálada jak na pravé vesnické tancovačce. Pomalejší, procítěnější, pozvolna rozkvétající. Taková je na silné atmosféře založená píseň v polštině A my dziady z Baranowa. O závěr se pak postará citlivá folková ukolébavka Halaj buvaj, v níž se Pártlová představí zase v jiné pěvecké poloze.  

Čechomor tentokrát vsadil na přímočaré, ale velice pestré melodie, které mají hitové ambice bez podbízení. Prakticky všechny by skvěle zapadly do již tak nabitého koncertního repertoáru kapely. Tak snad se brzy dočkáme, neznám nikoho, komu by se nestýskalo. Zatím díky alespoň za tyto Radosti života.


DISKOGRAFIE

RECENZE
Tak tohle Nadechnutí vydrží Čechomoru i jeho fanouškům hodně dlouho

Tak tohle Nadechnutí vydrží Čechomoru i jeho fanouškům hodně dlouho

Všechny desky populární kapely Čechomor staví na pestrosti, ale na novince Nadechnutí došli chlapci...




ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Sofia Isella poprvé vystoupí v České republice
26.02.

Sofia Isella poprvé vystoupí v České republice

Sofia Isella dorazí 19. května 2026 do pražského SaSaZu v rámci své tour HER DESIRE, THE NEMESIS TOUR. Poprvé...


Hudba skladatele Adriána Čermáka doprovodí Českého lva
25.02.

Hudba skladatele Adriána Čermáka doprovodí Českého lva

Hudební rámec pro letošní slavnostní předávání cen Český lev, které 14. března nabídne v přímém...


 Vzhůru do kosmu! Zpěvačka Pam Rabbit zve na křest nové desky PLANET 33
25.02.

Vzhůru do kosmu! Zpěvačka Pam Rabbit zve na křest nové desky PLANET 33

Zpěvačka, songwriterka a producentka s arménskými kořeny, Pam Rabbit, patří k nejvýraznějším osobnostem současné...


The Academic míří zpět do Prahy: Indie energie v Lucerně
25.02.

The Academic míří zpět do Prahy: Indie energie v Lucerně

Irští indie-popoví The Academic se konečně vrací do Prahy a 15. 3. 2026 zahrají v Lucerna Music Baru. Kapela kombinuje...


Carpenter Brut přiveze do Prahy temný synthwave i filmovou brutalitu osmdesátek
25.02.

Carpenter Brut přiveze do Prahy temný synthwave i filmovou brutalitu osmdesátek

Francouzský projekt Carpenter Brut, jeden z nejvýraznějších představitelů světového darksynthu, se vrací do Prahy....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Krushers of the World
18.02.

Krushers of the World

» Kreator

Krushers of the World je název šestnáctého studiového alba německé...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta