Cranberries růžemi potěší

Recenze alba : Roses

Album: Roses
Interpret: The Cranberries
Celkový čas: 00:44:20
Vydavatel: Cooking Vinyl
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD

Irští rockoví melancholici The Cranberries se vrátili na scénu a čeká nás jejich koncertní návštěva na konci tohoto zachmuřeného měsíce. To je ideální okamžik k tomu, trochu nahlédnout do drážek jejich comebackového alba Roses, které vyšlo v březnu letošního roku, a to po jedenácti letech, které ho dělí od desky Wake Up and Smell the Coffee. Signifikantní zpěv zpěvačky Dolores O’Riordan je zpět a opět tvoří výrazný atmosférický prvek nových skladeb. Album produkoval Stephen Street, který s kapelou spolupracoval už dříve, ale také si vydobyl renomé spoluprací s The Smiths, Blur a dalšími populárními kapelami.

 

Ani bych se nedivil, kdyby většina z lidí znala jen provařenou hitovku Zombie (z roku 1994 z desky No Need to Argue), a dál se u této kapely nedostala, ono dle mého nikdy nebylo moc o co stát. Pro mě vždy platili za průměrnou rockovou kapelu jednoho hitu. Někdo může říct, že to byla chyba, já jsem nicméně svůj názor nezměnil ani po poslední desce, která se mi líbí od nich asi nejvíc. Ta je svou náladou taková civilnější, hodně melancholická. Aspoň v popovém smyslu, protože o rocku se příliš mluvit nedá. Hodně se mi tady líbí vokál, který pořád zůstává zvláštním, ale přitom se zbavil zvláštního odéru z minulosti, který mi vždy vadil. Skladbám dost pomáhají promyšlené ale přitom decentní aranže, které podporují atmosféru. Albu dominují akustické kytary a pomalejší tempa, aby mohly vyznít výrazné refrény a táhlé melodie. Ty odpovídají svým charakterem přesně obsahu textů, které se motají většinou okolo lásky, a to v těch smutnějších aspektech.

 

Skladatelsky na albu neshledávám vyloženě slabé místo, i když časem může začít připadat trochu kolovrátkovité, tahle vada ale s postupnými poslechu upadá, a člověk si užívá to, co slyší. Rozjíždí se příjemným popovým popěvkem Conductive, který mě překvapil tím, jak mě a moje osamělé při podvečeru objala. Celkem nečekaný začátek. Druhé místo obsadila singlová Tomorrow, která mi na poměry kapely zní docela dost uvolněně. Taková veselá zábavovka. Pak už albu dominují většinou pomalejší skladby, proložené snad jedinou rychlejší skladbou Schizophrenic Playboy. Z těch pomalých vybočují Waiting in Walthamstow, a to svou zvláštní svojskou atmosférou i hudebním vyzněním. Ze začátku může přímo iritovat, ale časem se její skryté kouzlo vyloupne. Druhá vybočující skladba je zároveň skladbou poslední, a to titulní Roses, která se stává naprosto nejkomornější skladbou kolekce. Pokud bych měl zmínit dva své favority, tak refrénově asi nejvýraznější Show Me, která má v sobě jistý elektrizující náboj, který mě ke skladbě přitáhl hned na první poslech. Tou druhou by se stala Raining in my Heart, ve které zazní i netradičně harmonika, a opět obsahuje vzletný refrén, kdy má člověk opravdu chuť se od běžného života oprostit.

 

Vzato kolem a kolem, tahle deska mě celkem pozitivně překvapila tím, jak je konzistentní. Žádná skladba vyloženě nevybočuje jako absolutní hit, přitom si všechny drží svoji kvalitu. Pro citlivé duše naprosto ideální deska k podzimní melancholii. 

DISKOGRAFIE

RECENZE
Loučení na vrcholu, to je nové album  The Cranberries

Loučení na vrcholu, to je nové album The Cranberries

Zpěvačka irských The Cranberries Dolores O'Riordan odešla z tohoto světa ve svých šestačtyřiceti...Související obsah:

» The Cranberries   (Jiří Klecan, 29. 09. 2012)
» Cranberries a jejich Roses Tour 2012   (Jiří Klecan, 02. 10. 2012)
» Everybody Else Is Doing It, So Why Can't We?   (Jiří Klecan, 29. 09. 2012)
» Knechtová předskokanem Cranberries   (Joe Stramr, 11. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Black metal z orientu již za dva dny v Brně
21.01.

Black metal z orientu již za dva dny v Brně

Již ve čtvrtek 23. ledna bude brněnský klub Melodka hostit unikátní black metalovou přehlídku. Vystoupí kapely z míst,...


Svůj pěvecký debut pokřtí Beata Hlavenková již tento čtvrtek v Paláci Akropolis
21.01.

Svůj pěvecký debut pokřtí Beata Hlavenková již tento čtvrtek v Paláci Akropolis

Jako klavíristka a skladatelka se Beata Hlavenková představila na labelu Animal Music už čtyřikrát. Její druhé...


Punkový večírek v Radobytcích
21.01.

Punkový večírek v Radobytcích

Obec Radobytce na Písecku se stala centrem dění mnoha příznivců punkové muziky na soukromé párty. Ve velice zajímavém...


Zpěvačka LP, melancholici Tindersticks i funky souloví Black Pumas na letošních Colours of Ostrava
20.01.

Zpěvačka LP, melancholici Tindersticks i funky souloví Black Pumas na letošních Colours of Ostrava

Impozantní hlas, obrovské charisma, bezprostřední komunikace s fanoušky, nezapomenutelný koncert a pro mnohé...


Přehlídku rozmanitosti naší hudební scény zažijete právě na Metronome Prague 2020
19.01.

Přehlídku rozmanitosti naší hudební scény zažijete právě na Metronome Prague 2020

Alternativní post-rock a punk přes melancholickou elektroniku až po hravé popové tóniny. Česká hudební scéna...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ghost Army
19.01.

Ghost Army

» Vanessa

„Před nějakou dobou jsme se rozhodli Vanessu zabít a uspořádali jsme poslední...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru