Chcete přemýšlivý rap? Zkuste Alchymistu!

Recenze alba : Alchymista

Album: Alchymista
Interpret: Suvereno
Celkový čas:
Vydavatel: Trinity Production
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Člen bratislavské skupiny 2H+ Lukáš Lacka aka Suvereno dokončil poslední část své trilogie (spolu s albem Král vs Joker a mixtape Zlatá stredná cesta) druhým studiovým albem Alchymista. Je to jeho nejosobnější dílo, zpověď o sebepoznání, cestě životem a změně.

Sám autor k tomu dodává, že na albu pracoval „v podstatě celý život, je výsledkem mojí celoživotní práce, mého rozvoje a tvorby". Pro ty, kteří jeho jméno slyší poprvé, tak Suvereno představuje tzv. conscious rap, což je styl, jako pěkný protiklad gangsta rapu, který může být politicky nebo sociálně motivován, ale zabývat se i každodenními starostmi. Žádné typické party songy o litrech alkoholu a holkách, co udělají cokoliv, nečekejte. Naopak vás čeká nekonečný vesmír, astrální cestování a úvahy, jestli je nad námi Bůh nebo Trinity. Že to nejde dohromady? Naopak.

 

Album je pomyslně rozděleno na tři části, ta první kromě úvodní Spomeň si kto s mocným beatem obsahuje nejen spíše motivační skladby jako Life, ale i výborné klubovky Srdce leva (feat. Majk Spirit) nebo Boom Bap, při které budou jistě všetky ruky hore. Prostředek alba je rychlejší a spirituální závěr patří přemýšlivým skladbám. Že se Suvereno nebere zas úplně smrtelně vážně, ukazuje třeba Universum Lovemaker nebo Hypnotické kruhy, s vtipným textem, kde krom Suverena nevystupuje nikdo jiný než sám velký rrrrozkošnický a orgastický Dan Nekonečný.

Výběr hostů měl celkově překvapivě velký vliv na konečný výsledek. Co se týče zpěvaček, tak se trefil hlavně s Nicole v Empatii, Lady D si taky neudělala ostudu, když pěkně, byť trochu sladce a naivně doplňuje refrén Nekonečného príbehu. Ovšem u Lucie Molnárové přetrvává znepokojivý pocit, proč zní jako kombinace Lucky Vondráčkové a Darinky zamlada... U pánského výběru měl šťastnou ruku až na jeden případ. Tvoja sloboda by měla velký potenciál, který ale zabíjí Tomi Popovič, který by se mohl z fleku přejmenovat na Patosoviče, protože jeho věčný bolestínský výraz a projev jakoby mu zrovna přejeli kotě, dal songu smrtící ránu. A hádejte, který zpěvák byl inspirací pro text Vseci sme jedno? (Nápověda: "Zachráňme planétu Zem, lebo Zem je krásne miesto... všetci sme jedno".) Viditelná pocta Michaelu Jacksonovi (Heal the World), ke kterému raper obdiv ani neskrývá.
 


Suvereno si umí pohrát se slovy, párkrát sice šlápne vedle, např. nepochopitelná věta ve Výzve (Miesto vecného významu učili bezvýznamné veci, napriklad že Alexander bol Veľký tým, že dobyl svet, no podľa mňa bol Veľký lebo ho nemál príliš veľký(hooo)...). Opravdu? Nebo refrén Nech sa darí, který by z fleku mohl být na dojemných přáních k 18. narozeninám (Nech sa ti darí, nech si šťastný, nech nemáš nepriateľov, nech ťa nezasiahne zlá vôľa, život máš pred sebou.). Ani nejosobnější zpověď Príbeh lotosového kvetu o tom, jak se ze slušňáka stal rebel a o cestě zase zpátky, vás za srdce nechytne. Všímavý posluchač postřehne i jemné popíchnutí Ega v Nekonečném príbehu. (Že vraj „žijeme len raz", chcem vedieť kto to vymyslel. Nech predloží dôkaz, alebo nech odvolá tento nezmysel. )

Suvereno je jedním z mála raperů, u kterého můžete u textu doopravdy přemýšlet. Nejhraje si na to, že je největší "badass" v ulici a to je dobře. Je jasné, že raper dal do alba duši i srdce a obrovskou dávku pozitivní energie, která na posluchače přirozeně přechází. Překvapivě obsáhlá deska obsahuje 21 tracků, některé sice mohly být s klidným srdcem nemilosrdně vyhozeny (Spriaznená, Nech sa darí), ale jinak je dobře vyvážená a poctivá. Na mnohé tak čeká příjemné překvapení, že rap neznamená jen pózu, formu bez obsahu. A jen se potvrdilo, že naše česká rapová scéna té slovenské kouká delší dobu nejen na záda, ale už ji pomalu ztrácí z dohledu a horko těžko se ji snaží alespoň dohnat.

 
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» Suvereno se na nové desce obešel bez vulgarit   (Karel Souček, 05. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě
09.02.

Počítačová hra nebo online festival? Obojí! Rock for People In the Game uspořádal hudební akci ve virtuálním světě

Prázdné místo po živých vystoupeních se v srdcích hudebních fanoušků koncem ledna pokusil alespoň trochu...


Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks
11.01.

Hidden Orchestra natočili jakýsi nekonečný soundtrack ke hře Creaks

K vytvoření soundtracku k nové puzzle adventuře Creaks angažovalo pražské studio Amanita Design multiinstrumentalistu...


Všechno má svůj čas
11.01.

Všechno má svůj čas

Tak zní název prvního společného dílka Jožky a Emana, ale podle mne to také dobře vystihuje jejich součinnost....


Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu
11.01.

Ambientní projekt "Low Zero" vzdává hold Davidu Bowiemu

Teprve měsíc zpět vyšla prvotina ambientního projektu Low Zero and the Unknown Pornography Sirens a už tu máme další...


Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat
10.01.

Po Davidu Stypkovi se nám bude hodně stýskat

Odchod každého mladého člověka bolí. V případě zpěváka, kytaristy, básníka, skladatele a textaře Davida...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Rebellion
07.01.

Rebellion

» Kapriola

Slezská rockmetalová kapela Kapriola vydala na sklonku roku 2020 své...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru