Caveovy komorní balady chytnou za srdce

Recenze alba : Push The Sky Away

Interpret: Cave Nick
Celkový čas: 00:42:43
Vydavatel: Bad Seed Ltd
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD

„Kdybych měl použít otřepanou metaforu o albech jako dětech, pak by Push The Sky Away bylo duchem děťátka v inkubátoru a Warrenovy smyčky jeho sotva znatelným, chvějícím se srdečním tepem." Těmito slovy charakterizoval australský zpěvák Nick Cave své nové album Push The Sky Away.

Nám, středoevropským cynikům, budou tato slova znít až příliš přecitlivěle, ale opravdu nejlépe vystihují charakter alba. Je velice jemné, křehké, citlivé, introvertní, tiché, komorní, a i když nabízí několik silných melodií, působí zároveň zranitelně.

Pan zpěvák Cave se již dostatečně vybláznil s kapelou Grinderman, s níž natočil dvě tvrdé desky a odehrál řadu bouřlivých koncertů. A jelikož zřejmě zatoužil po zklidnění, zvolnění, možná i zastavení, obnovil svoji legendární formaci The Bad Seeds. A posluchačům na novince předložil svoji druhou, hodnější tvář, kterou znají již z jeho starších desek.

V jednoduchosti je krása

Tvář jemného písničkáře, citlivého šansoniéra, zkušenostmi a událostmi ošlehaného bluesmana, romantického, mírně melancholického barda s obrovským charismatem. To vyzařuje každičkým slovem a to nemusí ani naplno zpívat. Občas jen deklamuje své texty a stejně z něj jde obrovská síla, která má schopnost posluchače nabít pozitivní energií.

Většina songů představuje emocemi kypící balady s až minimalistickým hudebním doprovodem. Žádné uřvané kytary, nabroušené baskytary, hřmící bicí, Cave jen uhrančivě vypráví své příběhy a ty jsou podmalovány tichou, volně a přirozeně plynoucí muzikou. Jak jednoduché, ale kdo to umí jako tento Australan?

Úvodní We No Who U R otevírá klidná, sugestivní hudba, do níž po minutě vplouvá Caveův zpěv – šansoniérsky hluboký a naléhavý. Silnou atmosféru dotváří do kontrastu postavený jemný ženský vokál a posmutnělý zvuk flétny. Ve stejně baladickém tónu pokračuje Wide Lovely Eyes, ve Water’s Edge se poprvé rozbouří rockové nástroje, ke kterým se přidají Ellisovy housle. Oproti předešlým písním je tato syrovější, dramatičtější, temnější.

Smyčce protínají zataženou oblohu

Jubilee Street dává vyniknout bicím. Ač rockovější píseň, stále svojí náladou zůstává baladou. Propracovanou, energickou, vnitřně bohatou, vygradovanou. Díky nápaditě zapracovaným smyčcům působí v některých momentech až monumentálně. Nejmelodičtějším a v dobrém slova smyslu nejpopovějším kouskem desky je Mermaids.

Nejtemněji naopak vyznívá We Real Cool. Nervní, znepokojivá hudba, ostré smyčce protínají zataženou oblohu. Ženský vokál opět zjemňuje baladu Finishing Jubilee Street, v níž Cave spíše recituje. V písni Higgs Boson Blues dokáže zpěvák osm minut držet na uzdě vnitřní energii. Teď už to musí explodovat, to napětí nemůže vydržet. Nic a přesto (nebo právě proto) nejkrásnější skladba alba.

Závěrečná Push The Sky Away představuje možná nejjemnější skladbu desky, až snová a éterická balada je důstojným probuzením z Caveova magického světa do reality všedních dnů. Věřte mi, že se do něj budete chtít vracet co možná nejčastěji. Tak návykové a omamné nové album Nicka Cavea je. Klobouk dolů.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Nick Cave na Ghosteen hledá krásy ve smutných příbězích

Nick Cave na Ghosteen hledá krásy ve smutných příbězích

Legendární australský muzikant Nick Cavea jeho parta Bad Seeds se letos vrátili se sedmnáctou studiovou...GALERIE

Související obsah:

» První singl z Caveovy novinky se dočkal klipu   (Karel Souček, 09. 01. 2013)
» Cave Nick   (Karel Souček, 26. 02. 2013)
» Push The Sky Away   (Karel Souček, 26. 02. 2013)
» Nick Cave zahraje v Praze   (Jakub Fritsche, 13. 02. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nová pražská letní scéna vznikla na Žižkově
05.07.

Nová pražská letní scéna vznikla na Žižkově

Mezi Vítkovem a křižovatkou Ohrada na pražském Žižkově se v době koronavirové pandemie pilně pracovalo...


Písničkář Láska si na Desku přizval řadu známých hostů
03.07.

Písničkář Láska si na Desku přizval řadu známých hostů

Jeden z nejaktivnějších písničkářů současnosti, Láska, vydává debutové album s názvem Deska. Obsahuje již...


Colour Meeting v Poličce láká především na hvězdy tuzemské scény
03.07.

Colour Meeting v Poličce láká především na hvězdy tuzemské scény

Již sedmnáctý ročník multižánrového festivalu Colour Meeting proběhne v Poličce ve dnech 24 .– 25. července...


Parkway Drive podpálí Forum Karlín
03.07.

Parkway Drive podpálí Forum Karlín

Polovina roku za námi a přeci jen to špatné se v dobré obrací. Parkway Drive oznámili pražskou zastávku...


Norská rusovláska Kari Rueslatten vydala novou folk-rockovou kolekci ve svém jazyce
03.07.

Norská rusovláska Kari Rueslatten vydala novou folk-rockovou kolekci ve svém jazyce

Norská zpěvačka Kari Rueslatten, která se na evropské rockové i metalové scéně objevuje už téměř 30...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru