Caveovy komorní balady chytnou za srdce

Recenze alba : Push The Sky Away

Interpret: Cave Nick
Celkový čas: 00:42:43
Vydavatel: Bad Seed Ltd
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD

„Kdybych měl použít otřepanou metaforu o albech jako dětech, pak by Push The Sky Away bylo duchem děťátka v inkubátoru a Warrenovy smyčky jeho sotva znatelným, chvějícím se srdečním tepem." Těmito slovy charakterizoval australský zpěvák Nick Cave své nové album Push The Sky Away.

Nám, středoevropským cynikům, budou tato slova znít až příliš přecitlivěle, ale opravdu nejlépe vystihují charakter alba. Je velice jemné, křehké, citlivé, introvertní, tiché, komorní, a i když nabízí několik silných melodií, působí zároveň zranitelně.

Pan zpěvák Cave se již dostatečně vybláznil s kapelou Grinderman, s níž natočil dvě tvrdé desky a odehrál řadu bouřlivých koncertů. A jelikož zřejmě zatoužil po zklidnění, zvolnění, možná i zastavení, obnovil svoji legendární formaci The Bad Seeds. A posluchačům na novince předložil svoji druhou, hodnější tvář, kterou znají již z jeho starších desek.

V jednoduchosti je krása

Tvář jemného písničkáře, citlivého šansoniéra, zkušenostmi a událostmi ošlehaného bluesmana, romantického, mírně melancholického barda s obrovským charismatem. To vyzařuje každičkým slovem a to nemusí ani naplno zpívat. Občas jen deklamuje své texty a stejně z něj jde obrovská síla, která má schopnost posluchače nabít pozitivní energií.

Většina songů představuje emocemi kypící balady s až minimalistickým hudebním doprovodem. Žádné uřvané kytary, nabroušené baskytary, hřmící bicí, Cave jen uhrančivě vypráví své příběhy a ty jsou podmalovány tichou, volně a přirozeně plynoucí muzikou. Jak jednoduché, ale kdo to umí jako tento Australan?

Úvodní We No Who U R otevírá klidná, sugestivní hudba, do níž po minutě vplouvá Caveův zpěv – šansoniérsky hluboký a naléhavý. Silnou atmosféru dotváří do kontrastu postavený jemný ženský vokál a posmutnělý zvuk flétny. Ve stejně baladickém tónu pokračuje Wide Lovely Eyes, ve Water’s Edge se poprvé rozbouří rockové nástroje, ke kterým se přidají Ellisovy housle. Oproti předešlým písním je tato syrovější, dramatičtější, temnější.

Smyčce protínají zataženou oblohu

Jubilee Street dává vyniknout bicím. Ač rockovější píseň, stále svojí náladou zůstává baladou. Propracovanou, energickou, vnitřně bohatou, vygradovanou. Díky nápaditě zapracovaným smyčcům působí v některých momentech až monumentálně. Nejmelodičtějším a v dobrém slova smyslu nejpopovějším kouskem desky je Mermaids.

Nejtemněji naopak vyznívá We Real Cool. Nervní, znepokojivá hudba, ostré smyčce protínají zataženou oblohu. Ženský vokál opět zjemňuje baladu Finishing Jubilee Street, v níž Cave spíše recituje. V písni Higgs Boson Blues dokáže zpěvák osm minut držet na uzdě vnitřní energii. Teď už to musí explodovat, to napětí nemůže vydržet. Nic a přesto (nebo právě proto) nejkrásnější skladba alba.

Závěrečná Push The Sky Away představuje možná nejjemnější skladbu desky, až snová a éterická balada je důstojným probuzením z Caveova magického světa do reality všedních dnů. Věřte mi, že se do něj budete chtít vracet co možná nejčastěji. Tak návykové a omamné nové album Nicka Cavea je. Klobouk dolů.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Nick Cave na Ghosteen hledá krásy ve smutných příbězích

Nick Cave na Ghosteen hledá krásy ve smutných příbězích

Legendární australský muzikant Nick Cavea jeho parta Bad Seeds se letos vrátili se sedmnáctou studiovou...GALERIE

Související obsah:

» První singl z Caveovy novinky se dočkal klipu   (Karel Souček, 09. 01. 2013)
» Cave Nick   (Karel Souček, 26. 02. 2013)
» Push The Sky Away   (Karel Souček, 26. 02. 2013)
» Nick Cave zahraje v Praze   (Jakub Fritsche, 13. 02. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Celosvětové soutěže Eurovize se opět zúčastní s novou písní Barbora Mochowa
23.01.

Celosvětové soutěže Eurovize se opět zúčastní s novou písní Barbora Mochowa

Letos se představí s magickou písní White & Black Holes, která zazní dnes poprvé v experimentálním prostoru...


Punk-rocková party roku s Anti-Flag a ZSK - mosh pit na podiu, kapela pod ním a pivo zdarma
23.01.

Punk-rocková party roku s Anti-Flag a ZSK - mosh pit na podiu, kapela pod ním a pivo zdarma

Oblíbení Anti-Flag se v neděli vrátili do Prahy a přivezli s sebou svoji zbrusu novou studiovku 20/20 Vision. Novinky,...


Vladimír Mišík získal šest nominací na Anděla
22.01.

Vladimír Mišík získal šest nominací na Anděla

31. března 2020 se bude v nové pražské hale O2 universum konat slavnostní ceremoniál Cen České hudební...


Black metal z orientu již za dva dny v Brně
21.01.

Black metal z orientu již za dva dny v Brně

Již ve čtvrtek 23. ledna bude brněnský klub Melodka hostit unikátní black metalovou přehlídku. Vystoupí kapely z míst,...


Svůj pěvecký debut pokřtí Beata Hlavenková již tento čtvrtek v Paláci Akropolis
21.01.

Svůj pěvecký debut pokřtí Beata Hlavenková již tento čtvrtek v Paláci Akropolis

Jako klavíristka a skladatelka se Beata Hlavenková představila na labelu Animal Music už čtyřikrát. Její druhé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Ghost Army
19.01.

Ghost Army

» Vanessa

„Před nějakou dobou jsme se rozhodli Vanessu zabít a uspořádali jsme poslední...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru