Brutální Jahoda se nemá čeho bát, hraje příjemné a poctivé písničky

Recenze alba : Čeho se bojíš

Celkový čas:
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2017
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Mladá impulzivní kapela, která vsází na hudbu ve směsici kvality rocku, melodičnosti popu a divokosti punku. Tak sama sebe charakterizuje kapela Brutální Jahoda a její debut Čeho se bojíš tato slova potvrzuje. Většině z deseti písní dominuje silná melodie, vstřícný rytmus, chytlavý refrén a punková energie.  

Od podobně zaměřených poprockových či punkrockových kapel se Brutální Jahoda odlišuje přítomností houslí, které bravurně ovládá Vojtěch Komínek. Ať už drží krok s rytmickými nástroji nebo se podílejí na melodiích, vždy písně osvěžují, provzdušňují a dodávají jim další rozměr. Přitom je fajn, že se necpou všude, ale objeví se přesně tam, kde skladbě pomohou. Jinak formace hraje poctivý, šťavnatý pop rock, někdy tvrdší, jindy melodičtější, chytlavější, občas i dost syrový. Všichni členové hrají na své nástroje výborně, nápaditě pracují s dynamikou i gradací a také zpěv působí suverénně a přirozeně.  Pojďme ale od začátku. Stín je vhodně zvoleným otvírákem alba. Rychlá, tvrdá, úderná skladba, spojující melodičnost se syrovostí, mající drive a spád, navíc lehce motivační. „Nechci bejt jak stín, já chci zářit jako plameny ve tmě." Posmutnělé Reflektory se odpíchnou právě od houslí, k nimž se postupně přidávají další nástroje. Pestrá písnička, v níž se střídají melodické pasáže s nervními, mírně dramatickými. Přímočarou, chytlavou hitovku představuje Mimo dostřel, pomalejší skladbu pak Dokud dejchám. I když se jedná spíše o baladu, energie a dynamiky má na rozdávání, takže unylost rozhodně nehrozí. Rockověji vyznívá Situace nejistá, která i s pomocí houslí uhání jako o závod a náležitě graduje.  

Zajímavý rytmus zdobí titulní píseň, rockovou vypalovačku s punkovou energií. Další hit představuje Už znáte Veroniku?, hravá, vzdušná, lehká píseň, jejíž refrén z hlavy hned tak nedostanete. Papírový draci přinášejí zřejmě nejpropracovanější, nejpestřejší skladbu nahrávky, Ona je další romantickou baladou, ve srovnání s Dokud dejchám se však určitým klišé nevyhnula. Na koncertech však bude fungovat stoprocentně. O závěr se postará bonusová Růženka, akustická skladba, která se oproti předchozím songům vymyká způsobem zpěvu,svojí stavbou i rytmem, ale zároveň se jedná o příjemnou změnu.  

Inteligentní texty staví před příběhy spíše na pocitech a obrazech. Působí přirozeně a zabývají se různými pohledy na lásku a vztahy hlavně s holkami, které zachycují bez frází, s vtipem a nadhledem. Dotýkají se také víry ve vlastní síly, odvahy ke změně, překonávání strachu nebo nutnosti nevzdávat to. Nápaditě pracují s češtinou, slovními obraty a jejich významy. Nechtějí poučovat,  moralizovat, něco řešit, ale podstatné je, že jsou o něčem.    Album Čeho se bojíš, které navíc zdobí i výborný zvuk ze studia Rápotice, představuje Brutální Jahodu jako dobře šlapající kapelu, stavící na nadšení a radosti z muzicírování. Každá skladba dokazuje, jak moc to muzikanty baví a že hudbu dělají upřímně, bez kalkulu a vypočítavosti. A live verze písniček budou znít určitě ještě energičtěji, takže si jejich vystoupení rozhodně nenechte ujít.
Foto: Milan Havlík
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Singl Čeho se bojíš? avizuje stejnojmenné album Brutální Jahody   (Karel Souček, 27. 06. 2017)
» Čeho se bojíš   (Karel Souček, 20. 07. 2017)
» Brutální Jahoda   (Karel Souček, 19. 07. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Talentovaní hudebníci vzdávají hold Eltonu Johnovi a Berniemu Taupinovi
22.03.

Talentovaní hudebníci vzdávají hold Eltonu Johnovi a Berniemu Taupinovi

Slavný anglický zpěvák Elton John vydává 6. dubna hned dvě nová alba s názvy Revamp a Restoration. Nejedná se sice o...


Zapomeňte na fitko, vyrazte na slovenské duo MALALATA!
21.03.

Zapomeňte na fitko, vyrazte na slovenské duo MALALATA!

Jedinečnou fúzi balkan beats, gypsy music, cumbie a reggae nabízí slovenská dvojice MALALATA, která na klubové scéně...


Novinka Čechomoru se pohybuje od symfonické hudby až po pravou českou dechovku
21.03.

Novinka Čechomoru se pohybuje od symfonické hudby až po pravou českou dechovku

Když v roce 1988 Jiří Břenek, František Černý, Jiří Michálek a Antonín Svoboda zakládali I. Českomoravskou nezávislou...


J.A.R. eskalovali dobro i na Andělech, sošku odváží i Kalle nebo David Stypka
21.03.

J.A.R. eskalovali dobro i na Andělech, sošku odváží i Kalle nebo David Stypka

Zúčtování za loňský rok pokračovalo v úterý večer ve Foru Karlín, kde se konaly hudební ceny Anděl, poslední z prestižní...


Mácháč Club Tour odstartuje v sobotu v Březnici
20.03.

Mácháč Club Tour odstartuje v sobotu v Březnici

Největší domácí beach open air festival Mácháč se vydává na klubovou tour. Atmosféru legendárního Mácháče...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
On Air
14.03.

On Air

» Rolling Stones

Kultovní rocková kapela Rolling Stones vydává kolekci rádiových nahrávek On Air....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru